Selam sana Demiştik geldiğinde, ey bizimle birlikte olan vakitlerin en değerlisi ve Ey günler ve saatler içinde en iyi en Bereketli ay.


Selam sana Demiştik, gelişinle bizi sevindirdin, mutlu ettin,Huzur verdin, Bizi kendimize getirdin.... ve gidişinle bizi üzdün ey Ğufran Ayı,


Nefes alıp verdiğim sürece Selam sana ki, her yönden esenlik olan bir aysın.

Şimdi de  Elveda demek düştü sana ve  içinde   bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini barındıran Ay.

 

Ey Müminler ! Ey iman  eden Kardeşlerim;

Hiç bir zaman Allahın rahmetinden ümidinizi asla kesmeyin. Çünkü Allahın rahmetinden,ancak kafirler ümidini keserler !

Ramazan ayının her günün de ibadetle meşgul olduğun gibi. Ramazan sonrası günlerinde de ibadetle meşgul olun  iyi biliniz ki akıbet sondadır.

Kardeşlerim...Nice isyankarlar vardı ki, Şehri Ramazanda Allaha tövbe etti ve itaat etti de, Allahın inayeti ile ramazanın sonunda ona ulaştı.

Muttaki,halis,muhlis ve dinini yaşayan önceki iyilerin nail olduklarına nail olarak veda etti ayların sultanına.

Kardeşlerim...Şehri Ramazan hayatınızın dönüm noktası olsun ve  Bundan sonrada Allahın farzlarına önem veriniz.

Unutmayınız ki, ALLAH'ın Resulü s.a.v. Kuran vahyine tabii olarak  Kendisine sunulan üç putu yıkarak ALLAH'a yaklaşmanın yolunu bulmuştu..

O putlar, Şehvet- Şöhret ve Servet putlarıydı.

Sizlerde Allaha Yakınlaşmak için  Kur'anı kerim okuyarak yaklaşınız,ileride sizleri ALLAH'a yaklaşmaktan alı koyacak olan
Şehvet-Şöhret ve Servet Putları  gibi şeytanın askerlerine karşı gücünüzün yettiği kadar savaşınız,

Şeytanın size karşı kurduğu tuzakların yollarını daraltınız,Allaha itaate devam ediniz,dininizde müstakim üzere ve dosdoğru olunuz. Veda etmeye hazırlandığınız Ramazan ayı sizinle günahkar arasında ayırıcı hudut olsun.

Allaha her halükarda ibadet ediniz.Ta ki,ALLAHın sözünü dinleyen ve en güzeline tabi olanlardan olasınız.Ve şu ayeti kerimede :" Mümin olanlar ancak o kimselerdir ki,Allah anıldığında yürekleri ürperir-titrer ve onlara Allahın ayetleri okunduğunda,bu onların imanlarını artırır.Ve onlar yanlız Rablerine güvenip-dayanırlar." ( Enfal:2 )


Sakın başladığınız ibadetleri terk etmeyin.Bugün siz oruç tutan,teravih kılan ve Allah için huşu içinde olanlar hidayet elbisesini giydikten sonra sakın sapıklık elbisesini giymeyin İyi şeyleri terk edip kötü şeyleri tercih etmeyin !

 

Ey İnanarak Bir ay   Ramazan  orucu  tutan Kardeşlerim.

Ramazan ardından İfrat ve tefrite düştüğünüz şeyleri tövbe ile Salih amelle telafi ediniz.
Zira ALLAH tövbe edenleri sever.

Sıla-i Rahim yapın.Miskin,yetim ve dullara merhamet le yaklaşın ve onlara iylik edin. Namazlarınıza  devam edin, zira ALLAH  Hud süresinde buyurur ki: "
Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür..( HUD/114)

Ey Mümin Kardeşlerim. !
Bize Elveda demeye hazırlanan şehri Ramazan ayı zımnen giderken bize şöyle diyor.

O kimselerden olmayın ki,Ramazan ayında oruç tutmaz,hidayet yolunu bulamaz. Beş vakit namazı kılmazlar.Böylece ALLAH'a ibadet etmezler ve takvayı elde edemezler.

Gufran ve Taat ayı da gelip-geçer.Onlar yine aynı eski hayatlarına,yani sapık ve isyan dolu yaşamlarına dönerler, siz bunlar gibi olmayın.

Kardeşlerim, Bir kardeşiniz olarak sizlere öğütte bulunuyorum. Bu öğüt nefsimden veya kendimi bir şey saymaktan değil, Bizler Aynı ALLAH'a inanıp iman eden, Aynı Kitabı (Kuran-ı) Okuyan, Aynı Peygamber s.a.v.  Pak sünnetine  tabii olan Tek Din İslam'a teslim olmuş ALLAH'ın kullarıyız. Bu kulluk gereği birbirimize Karşı  Nasihatte bulunup, aynı zamanda   öğüt ve Hatırlatmada bulunma hakkına sahibiz.

Değilmidir ki Peygamber  s.a.v. DİN NASİHATTIR  DİN NASIHATTIR. DİN NASİHATTIR  ifadesini üç kez tekrar ettikten sonra  Kime nasihattır  diye soran Sahabeye  ALLAH, PEYGAMBERE, MÜMİNLERİN EMİRİNE VE MÜMİNLERE  NASİHATTIR.diye cevap vermiştir.

Buradaki Nasihat  Samimiyet manasındadır. O nedenle  bizler Dinde samimi olmalıyız, ALLAH'a karşı samimi, PEYGAMBERE karşı samimi, MÜMİNLERİN EMİRİNE karşı samimi  ve MÜMİN kardeşlerimize karşı  samimi  olmak zorunda olduğumuz için öğütte hatırlatmada  bulunmamız gerekir.

Kardeşlerim. Geliniz  Ömrümüz  Ramazan gibi Rahmet-Bereket-Mağfiret olsun ki  Ahiretimiz Bayram olsun.

Rabbim Tuttuğumuz Orucu, Kıraat ettiğimiz Kuranı, Eda ettiğimiz Vakit ve Teravih Namazlarını, verdiğimiz Fitre ve  güç yetirenlerin verdiği Zekatı, Yaptığımız İnfakları, göüllerini tavaf ettiğimiz yoksulların mağdurların mazlumların ettiği giyabi duaları  Rabbimiz  kabul buyur etsin,  Bayramınız Mübarek olsun...

Selam ve Dua ile...  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol