Öne Çıkanlar Türk KadınKonseyi Destek Verenlere Teşekkür Etti. Milli Badmintoncu İdmanlarını Evde Yapıyor 62 Kamu Kurum ve Kuruluşuna 6.219 İlave Atama Gerçekleştirilecek ÖSYM yeni KPSS tarihini duyurdu RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Bu haber kez okundu.

10 BİNİ AŞTI


24 Ocak'ta meydana gelen deprem afetinden olumsuz etkilenen ve iş yapamaz duruma gelen Elazığ esnafı, bu defa da tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiriyor. 

Depremin yaralarını saramayan Elazığ esnafını bu kez koranvirüs salgını vurdu. 

İç İşleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da birçok işletme geçici olarak kapatıldı. 
Genelge kapsamında Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odasına kayıtlı 826, Berberler ve Kuaförler Odasına kayıtlı 720, Lokantacılar ve Tatlıcılar Odasına kayıtlı 400, Karma odaya kayıtlı 100 işletme geçici olarak faaliyetlerini durdurdu. 

İŞSİZLİK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Depremin etkisi ve Koronavirüs tedbirleri kapsamında işyerlerinin kapatılması çalışanları da etkiledi. Kapanan işyerleri nedeniyle çığ gibi büyüyen işsizler ordusuna binlercesi eklendi. 
Elazığ'da kapanan iş yerlerinde çalışanların ortalamasına bakıldığına ortaya çıkan işsiz sayısı korkunç tabloyu gözler önüne serdi.

Kahveciler ve Kıraathaneciler Odasına kayıtlı 826 işletmede ortalama 2kişi çalıştığı düşünüldüğünde 1. 652 kişi,Berberler ve Kuaförler Odasına kayıtlı 720 işletmede 4 kişi çalıştığı düşünüldüğünde  2.880 kişi,Lokantacılar ve Tatlıcılar Odasına kayıtlı 400 işletmede 10 kişi çalıştığı düşünüldüğünde  4.000 kişi, Şoförler Odasına kayıtlı 700 öğrenci servisi şoförü, Karma odaya kayıtlı 100 işletmede 10 kişi çalıştığı düşünüldüğünde  1.000 kişi işsiz kaldı. Bu rakamlara göre Elazığ'da 10 Bin 200kişi bir anda işsiz kaldı.

TARHAN: ESNAF DEVLETTEN DESTEK BEKLİYOR

Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, zor durumda olan esnaflara yönelik devletten destek beklediklerini söyledi. 

Tarhan, yaptığı açıklamada, "Elazığ'da, odamıza bağlı 800 tane işletmemiz var. Bunların içerisinde lokantacı, tatlıcı, pastaneci, köfteci, çiğköfteci, patilacı, kafeterya ve kahvaltı salonları var. Bu meslek gruplarında kafeteryalar koronavirüs tedbirleri kapsamında devletimizin almış olduğu karar doğrultusunda kapalı. Bunun haricinde koronavirüse ek tedbir olarak lokantalarda, köftecilerde, pastanelerde, tatlıcılarda içeride oturma alanı yasaklandı. Şuanda bu işletmelerimizde sadece paket servis hizmeti veriliyor. Dolaylısıyla bu da işlerde çok ciddi manada düşüş olmasına neden oldu. Dışarıdan da zaten çok fazla tüketim olmuyor. Paket servisi de olmuyor. Bundan ötürü esnaflarımız çok ciddi manada çok büyük sıkıntı yaşıyor. Bunların kiraları, elektrik, doğalgaz, su faturaları var. Kredileri var. Sigorta, vergi ödemeleri var. Her bir işletmede 5-10-20 personel var. Personelin maaşları var. Dolayısıyla esnafımız bunları karşılamakta güçlük çekiyor. Bırakın kendi ödemelerini, çalıştırdığı personeline bile maaş veremeyecek duruma geldi. Şuanda odamıza kayıtlı esnafların yüzde 50'si kapalı.Bu sayı her geçen gün artacaktır. İş olmayınca kapatmak zorunda kaldı. Bu sorun tabiki dünyayı ilgilendiren bir konu. Bütün dünyayı tehdit altına alan bir virüsle karşı karşıyayız. Bu noktada tabiki devletimiz vatandaşın sağlığı için tedbirler alıyor. Bizim ikinci bir dezavantajımız; il olarak 24 Ocak'ta bir deprem felaketi yaşadık. O depremden dolayı çok ciddi şekilde yara aldık. Yaralarımızı sarmadan, bu virüsle karşı karşıya kalınca Elazığ olarak bir kat daha sıkıntı çekiyoruz. Bu noktada devletimizin Elazığ'a ek bir tedbir önlemi almasını istiyoruz. SGK, Bağ-Kur primlerinin bir kısmı devletimiz tarafından karşılanabilir, yada bir yıl süreyle ertelenebilir.Elektrik, su doğalgaz konusunda destek verilebilir. bununyanısıra kira yardımı yapılabilir. Esnaflarımızın çoğu kapalı. Çoğu kiracı durumunda. kiralarını ödeme noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Devletimiz kira desteği sağlayabilir. İşletmelerde çalışan personellerin maaşını İşkur aracılığıyla karşılanabilir. Esnafı ayakta tutacak düzenlemeler getirilmeli. Devletimiz güçlüdür. İnanıyoruz ki esnafımıza sahip çıkacaktır. Bu sıkıntı süreçte esnafımızı nasıl ayakta tutabiliriz, bununla ilgili bir çalışma yapılmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu

BUZKURT: ESNAFIMIZ DİĞER İLLERE GÖRE İKİ DARBE BİRDEN YEDİ

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkan Nihat Bozkurt , 826 esnafının tamamının iş yerlerini kapattığını açıkladı.

Başkan Bozkurt, odalarına bağlı esnaflarının diğer illere göre iki darbe birden yediğini ifade ederek, “826 tane Odamıza bağlı üyemiz var. 826’sı da kepenk indirdi. Başka iller 1  darbe yedi biz 2 darbe yemiş durumdayız. Birincisi işte bildiğiniz gibi ilimizde meydana gelen deprem, 2.’si ise salgın yüzünden bu kapanmalar. Biz beklemedeyiz. Büyüklerimizden ve devletimizden yardım bekliyoruz. Şuanda her hangi bir belirti yok. Sizin de bildiğiniz gibi Elazığ’ın siyasetçileri seçildiği gün işleri bitiyor ilimizle. Ne bir siyasetçimiz bu konuyla alakalı bir ziyaretimize geldi, iş yerleri kapandı, deprem oldu. Ne kendilerini gördük ne de görüşebildik. Bunlar hep sıkıntıdır. Depremden dolayı 120 tane işyerim kapandı. Bazı insanlarımız baktı ki çözüm yok. Sadece benim tanıdığımı 17-18 kişi il dışına çıktı. Göç ettiler. Kimi Mersin’e, kimi Antalya’ya, kimi Ankara’ya. Evlerini yükleyip gittiler.” dedi. 

ŞOFÖR ESANFI KONTAK KAPATMA NOKTASINA GELDİ

Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Şevket Toroman isekoronavirüs salgını tedbirleri kapsamında okulların tatil edildiğini, bu nedenle 380 bireysel, 320 taşımalı eğitim kapsamında hizmet veren toplam 700 servis şoförünün iş yapamaz durumda olduğunu söyledi. 

Koronavirüs nedeniyle toplu taşımada da sıkıntılar baş gösterdiğini vurgulayan Toraman, "Minibüs taşımacılığı da büyük sıkıntı yaşıyor. Boş gidip, boş geliyorlar. En büyük sıkıntı yaşayan sektörlerden biri de şoför esnafımızdır. Şuan toplu taşıma yapan minibüslerde de ciddi anlamda sıkıntı var. Şuanda şehir merkezinde hizmet veren 383, belde, ilçe ve köylere hizmet veren 300 civarında şoför esnafımız sıkıntı yaşıyor." şeklinde konuştu. 

TÜRKOĞLU; ESNAF VE SANATKARA ÖZEL PAKET HAZIRLANMALI

Elazığ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu,koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreyle kapatılan esnaf ve sanatkarlara yönelik özel bir paket hazırlanması talebinde bulundu. 

Türkoğlu, yaptığı açıklamada, "Korona virüs sebebiyle onlarca meslek kolundaki esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyetlerine ara verilirken diğer meslek kollarındaki esnafımız da siftahsız dükkân kapatıyor. Ancak kira, stopaj, elektrik, su, doğal gaz gibi enerji maliyetleri, sosyal güvenlik primleri gibi ödemeleri devam ediyor. Bu sebeple, korona virüs sebebiyle ticari faaliyetlerine geçici süre ile ara verilen esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkârlarımıza özel bir paket hazırlanmalı. Hiçbir engel ve prosedür olmaksızın talepte bulunan her esnafımıza sıfır faizli, en az bir yıl geri ödemesiz, minimum 50 bin TL kredi imkânı sağlanmalı. Korona virüs sebebiyle vergi, sosyal güvenlik, kredi, kira ve piyasaya olan diğer borçlarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar zor bir süreçten geçmektedir. Esnaf ve sanatkârımıza verilecek 50 bin liralık kredi ile esnafımız devlete olan vergi, BAĞ-KUR, SSK gibi borçlarını ödeyeceği için devletimizin bir kaybı olmayacaktır. Çünkü devletin verdiği para yine kendisine geri dönecektir. Öte yandan esnafın biriken borçlarını ödeyebilmesi için yeni bir yapılandırmaya gidilmeli. Kısıtlı sermayesi ile ayakta kalma mücadelesi veren esnafımızın dayanma gücünü artıracak tedbirler bir an önce uygulamaya konulmalı. Esnafa yönelik yapılacak yeni bir özel paket ile başta esnafımız olmak üzere vatandaşlar ve piyasada psikolojik açıdan büyük bir rahatlama meydana gelecektir. Çünkü esnafa verilen her türlü destek ve teşvik doğrudan ekonomiye yansıyarak piyasayı rahatlatacaktır." ifadelerine yer verdi. 


 

Anahtar Kelimeler:
10 BİNİ AŞTI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol