Öne Çıkanlar İdlib Şehidi Canbert Tatar ve Tüm Şehitler İçin Mevlit Okutuldu HEM SAHİPSİZ HEM TALİHSİZ Depremde Yıkılan Okulların Yerine Yenilerinin Yapımına Başlandı 1 Yılda 2 Kara: Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimizdir

Bu haber kez okundu.

Bakan Kurum Elazığ'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra yapılan çalışmaları ve depremzedeler için inşa edilen kalıcı konutları incelemek üzere Elazığ'a geldi.

Bakan Murat Kurum'u havalimanında Vali Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Tolga Ağar, Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ ve kurum müdürleri karşıladı.

Bakan Kurum Elazığ programı kapsamında Karşıyaka, Çatalçeşme, Mustafapaşa, Bizmişen, Aksaray, Sürsürü ve Değirmenönü bölgelerinde kentsel dönüşüm alanlarını gezdi, yapımı tamamlanan ve inşaatı süren dairelerde incelemelerde bulundu.

BİN KONUTU TESLİM AŞAMASINA GETİRDİK

Elazığ ve Malatya'da 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini 6.8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Elazığ ve Malatya'nın yaralarının sarılması için  tüm Bakanlıkların seferber olduğunu anımsatan Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, "Tüm bakanlıklarımızla sahada yapılması gereken fiili çalışmaları bir bir yapmaya gayret gösterdik. Bizzat biz de bakanlar olarak bir ay burada kalmak suretiyle çalışmaları yerinde takip ettik. Bir taraftan arama kurtarma çalışmalarını, diğer taraftan da yeni yapılacak işlere ilişkin çalışmalarımızı süratli bir şekilde yapmaya gayret gösterdik. Bu anlamda Elazığ genelinde 18 Bin 500 bağımsız bölümden oluşan ağır hasarlı, yıkık ve acil yıkılması gereken yapılara ilişkin projelerimizi başlattık. Bunun 3 bin bağımsız bölümü de köylerimizde oluşuyor. Köylerimizde tek katlı, vatandaşımız ister altında ahırını, isterse yanında yapmak suretiyle talebine göre de köy konutları projelerimizi başlattık. İlk temelimizi 14 Şubat'ta atmıştık. Dilek apartmanının olduğu Sürsürü Mahallemizde 14 Şubatta temelini attığımız projemizin inşaatını tamamladık. Konutları teslim aşamasına getirmiş olduk. Yine Bızmişen'de 760 konutluk projemizi tamamladık. Toplamda depremden 7 ay geçtiği süreçte 1000 konutumuzu teslim aşamasına getirdik." dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

Elazığ'da yıl sonuna kadar 8 Bin konutun yapımının tamamlanacağını söyleyen Bakan Kurum, konutların gerek mimarisi gerekse mahalle kültürünün yaşatılacağı görüntüsüyle Türkiye'ye ve Dünyaya örnek olacak bir proje olacağını kaydetti.

Elazığ'da yapımı tamamlanan ve inşaası devam eden konutları yerinde incelediklerini belirten Bakan Kurum, "Bu çerçevede yapılması gereken adımları atacağız. Elazığ çalışmaları bu kapsamda çok önemli. Bugün baktığımızda 18.500 konutun aynı anda yapıldığı ve en büyük proje olma özelliği taşıyor. Söz verdiğimiz gibi bir yıl içerisinde konutlarımızı etaplar halinde bitireceğiz. Bugün şunu söylemek gerekirse biz her depremde, her selde, her heyelanda vatandaşımızla bir ve beraber olmak suretiyle projelerimizi onlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Depremi de hüznü de, sevinci de acıyı da vatandaşımızla beraber yaşıyoruz. yapılma gereken her türlü adımı onlarla birlikte atıyoruz. Milletimize rağmen hiçbir iş bugüne kadar yapmadık, yaptırmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla projelerimizi yürüteceğiz." şeklinde konuştu.

BELEDİYELERE 33 MİLYON LİRE HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK

Elazığ'da belediyelere 33 Milyon TL Hibe desteği sağladıklarını söyleyen Bakan Kurum, "Alt yapıya ilişkin belde, ilçe belediyelerimizin talepleri oldu. Bu çerçevede yaklaşık 33 Milyon Lira Elazığ'da belediyelerimize hibe desteği sağladık. Yine 21 Milyon Lire değerinde 5 tane altyapı projelerimiz devam ediyor. Bunun dışında Elazığ'da kanalizasyon, yağmur suyu, altyapı projesine ilişkin 640 milyon TL tutarında bir finans da uluslararası kuruluşlardan sağladık. Elazığ belediyemizle birlikte bu süreci yürüteceğiz. Elazığ'ın hem altyapısını hem üst yapısını değiştirecek adımları atmış olacağız." ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ VE MALATYA'DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARIN TUTARI 7 MİLYAR TL

Bakan Kurum, depremden sonra Elazığ ve Malatya'da yürütülen çalışmalar için harcanan mali tutarı da açıkladı. Bakan Kurum, "Hem Elazığ hem Malatya'da yapılan işlerin mali tutarı yaklaşık 7 Milyar lira.İnşallah bu projeleri gerçekleştirdiğimizde hep birlikte Elazığımızı ihya ve inşa etmiş olacağız." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Bakan Kurum Elazığda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol