Öne Çıkanlar Hurda Araç Parçalarını Sanata Dönüştürüyor Elysium Projesi Yerinde İncelendi Berber İl Genel Meclisi Üyesi Osman Dilek Koronavirüse Yakalandı Sağlığı

Bu haber kez okundu.

Kalkancı: "Sağlık Çalışanları Arasında Ayrım Yapmamalı"

Kalkancı yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Covid-19 ile mücadele gösteren sağlık çalışanları için yaptığı uygulamayı takdir ettiklerini, ancak bu uygulamadan sadece memurların faydalanacak olmasının, işçi statüsünde çalışan sağlık personellerini ve kamuoyunu derinden üzdüğünü kaydetti.

Sağlık işinin bir ekip işi olduğunu belirterek Kalkanca, sağlık sunum hizmetinin başlangıcından sonlandırılmasına kadar geçen sürede rol alan herkesin sağlık çalışanı olduğunun altını çizdi.

Covid 19 ile mücadelede memur -işçi ayrımının yapılmaması ve statüsüne bakılmaksızın sağlıkta çalışan işçilerin tamamına ikramiye ödemesi yapılması gerektiğini ifade eden Kalkancı, şunları kaydetti: "Covid’li hastalarla ilgili yoğun ilgilenen branş yada branş dışı hekimler yada salık çalışanları olmak üzere 1 Ağustostan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ek ödeme yapılacağını, ayrıca Covid’li hasta grubuyla daha çok uğraşmayan hekimlerimiz ya da sağlık çalışanlarımızla ilgili Ocak ayı esas alınarak bir ek ödeme planlanıyor demiştir. Bu uygulamaya aile hekimlerinin de 1 ağustos itibari ile dahil olacağını duyurarak, Sağlık çalışanlarımızın eforu para ile ölçülemeyecek kadar çök önemli diye eklemiştir.

Covid’li hastalarla ilgili yoğun ilgilenen branş yada branş dışı hekimler yada salık çalışanları olmak üzere 1 Ağustostan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ek ödeme yapılacağını, ayrıca Covid’li hasta grubuyla daha çok uğraşmayan hekimlerimiz ya da sağlık çalışanlarımızla ilgili Ocak ayı esas alınarak bir ek ödeme planlanıyor demiştir. Bu uygulamaya aile hekimlerinin de 1 ağustos itibari ile dahil olacağını duyurarak , Sağlık çalışanlarımızın eforu para ile ölçülemeyecek kadar çök önemli diye eklemiştir.

Bakanlığın sağlık çalışanlarının Covid ile mücadelede göstermiş olduğu üstün gayret, özveri ve başarı nedeni ile onların moral motivasyonunu yükseltmek ve verilen değeri göstermek amacı ile yapmış olduğu uygulamayı takdir ediyor herkes gibi bizlerde destekliyoruz. Fakat sağlık işinin bir ekip işi olduğunu tekrar tekrar hatırlatarak sağlık sunum hizmetinin başlangıcından sonlandırılmasına kadar geçen sürede rol alan herkesin sağlık çalışanı olduğunun altını çizerek yapılan iyileştirmeden sadece  Memurların faydalanacak olması, işçi statüsünde çalışan personelin  faydalanamayacak olması bizleri, sağlık kurumlarında işçi statüsünde çalışan sağlık personellerini ve kamuoyunu derinden üzmüştür.

COVİD-19 salgını ile mücadelede sağlık çalışanları salgın hastalığa maruz kalma riski içerisinde büyük fedakârlıklar göstererek çalışmaktadırlar. Covid-19 virüsü işçi memur ayrımı yapmamakta, tüm çalışanlar virüse yakalanabilmektedir. Birçok işci kardeşimiz bu virüse yakalanmış olup malesef hayatını kaybedenlerde olmuştur.

Sağlık sunum süreci içerisinde hastaya ilk müdahaleyi yapıp sağlık kuruluşuna ileten ambulans şoföründen acil tıp teknikerine, sağlık kuruluşuna ulaştığında hastanın kaydını gerçekleştiren gerekli tahlillerin tetkiklerin sisteme girilmesini sağlayan veri giriş personelinden hastaya damar yolu açan serum takan hemşiresine, doktoruna, sedyesini taşıyan hasta bakıcısından, tahlillerini yapan laboratuar teknisyenine, serviste çalışan kat sekreterinden, hastanenin, katların, odaların temizliğini yapan temizlik personeline hasta bilgilerinin sisteme girilmesini sağlayan hbys bilgi işlem personelinden, hastaların ve çalışanların güvenliğini sağlayan güvenlik görevlisine, hastalara yemek hazırlama ve dağıtma işini yapan yemekhane personellerine kadar görev yapan işçilerde  aktif rol oynamakta ve ek ödemeyi sonuna kadar hak etmektedirler. Aynı zamanda Aile sosyal politikalarda çalışan işçiler başta olmak üzere covid mücadelesi veren tüm işçilere de ikramiye verilmelidir.

Sağlık çalışanlarının motivasyonunu artırmak adına büyük önem teşkil eden iyileştirme uygulama bir kesimi memnun ederken diğer kesimi küstürmemeli, iş barışının ve moral motivasyonun bozmamalıdır.

 Memur-işçi ayrımının yapılmaması ve statüsüne bakılmaksızın (sürekli işçi-taşeron işçi) sağlıkta çalışan işçilerin tamamına acilen ikramiye ödemesi yapılmalıdır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol