Öne Çıkanlar Berber Hurda Araç Parçalarını Sanata Dönüştürüyor Elysium Projesi Yerinde İncelendi Tüm Yurtta Camilerden Dua Sesleri Yükseldi İl Genel Meclisi Üyesi Osman Dilek Koronavirüse Yakalandı

Bu haber kez okundu.

MADEN’DE 300 YILLIK İŞLEMELİ TAŞ BULUNDU

Zengin Bakır Maden yataklarıyla bilinen Elazığ'ın Maden ilçesinde bir evin bahçesinde tarihi eser niteliğinde işlemeli taş bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yapılan incelemeler sonucunda taş bloğun 17. Yüzyıl döneminden kalma, Geç Osmanlı Dönemine ait olduğu belirlendi. 40x100 cm ebadındaki taş blok üzerinde kıvrık dal, damla ve ağaç motifleri bulunduğu tespit edildi.

Tarihi eser niteliği taşıyan taş blok İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce tescillenerek koruma altına alındı. Taş blok Elazığ Arkeoloji ve etnografya müzesine teslim edilerek sergiye açıldı. 

ALTI CEVHER, ÜSTÜ MÜCEVHER ŞEHİR

Bakır Maden İçin Birlik Platformu Başkanı Süleyman Deniz Seyrek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: "Bildiğiniz gibi 2017 yılının Aralık ayından beri yürüttüğümüz “Kültür ve Turizm Cevheri: Maden İlçesi Çalışması” kapsamında: 3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi (Strasburg/FRANSA)’ nde savunma, 2 Teknik İnceleme Gezisi, 1 Konferans, 1 Panel, yerel halkımıza yönelik Elazığ ve Diyarbakır Kültür Gezileri, çocuklarımıza 23 Nisan kitap armağanı ve okul kütüphanelerine kitap hediyesi gibi birçok çalışma yapıldı.

Bu çalışmamızı bir proje sürecine dönüştürerek tamamlama aşamasına gelmişken, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle bizim çalışmamızda tamamlanamadı. Fakat bizler çalışmamızı yine de devam ettirdik.

Gerek Elazığ’ da bulunan bazı STK ve akademisyenler, gerekse Maden’ in dinamikleri ile bağımızı koruyarak Maden’ e değer kazandırmaya perde arkasında devam ettik, ediyoruz.

Bu kapsamda sonuçlanan önemli bir hususun sevincini sizlerle de paylaşmak istiyorum. Maden İlçemizin Camii Kebir Mahallesi sınırları içerisinde geçtiğimiz aylarda bulduğumuz bir İşlemeli Taş hakkında araştırma ve inceleme sürecine girdik.

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürlüğünden talep ettiğimiz yardım sonrası Müzemiz taşı bulunduğu konumdan alarak gerekli incelemeleri yapmıştır. Bunun sonucunda bizim defaten tekrar ettiğimiz “Maden: Altı cevher, üstü mücevher şehir!” sözünü kanıtlayan bir veri ortaya çıkmıştır. Müzemizin bizlere resmi dilekçe ve şifahen belirttiği bilgi şu şekildedir:

Taş; Geç Osmanlı Dönemi (17-18. yy) eseri, üzerinde kıvrık dal, damla ve ağaç motifleri bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında yaşı 300’ ün üzerinde olan İşlemeli Taş tescillenip koruma altına alınarak Maden İlçe merkezinde bulunan altı tescilli eser sayısı yediye çıkmıştır.

Biz inanıyoruz ki Maden’ in daha birçok eseri koruma altına alınarak gelecek nesillere aktarılacaktır. Bu konuda hemşehrilerimizinde duyarlı davranarak İlçesine sahip çıkmasını istirham ediyorum.

Bu eseri uzun süre evinin bahçesinde zarar görmeden muhafaza eden hemşehrimize,  teşekkür ediyorum. Eseri görmek isteyenlerin Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesini ziyaret ederek görebileceğini belirtiyor, bu sevindirici hadisenin İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol