Sizce mutluluk nedir ?
Aşk mı, huzur mu, haz mı, para mı?
İnsanın stresten uzak kalması mı?
Hayatın anlamını çözmek mi?
Yoksa çikolatalı pasta yemek mi?
Aristo mutluluğu ahlak ve erdemde buluyor, Epikür ise, düşünce özgürlük ve dostluktur diyor.
Freud,  hazdır diyor. 
Günümüzde ise Psikiyastrist Nevzat Tarhan ise haz peşinde koşmak değil,anlam arayışıdır diyor. 
Kemal Sayar, mutluluk bir yorum meselesidir, insana değer vermeyi bildiğimizde omuzumuza sessizce konan bir kelebektir diyor. 
Nobel ödülü alan Psikolog Daniel Kahneman ise insan kendini neyin mutlu ettiğini bilmediğini söylüyor. 
Bu yüzden deneyim- örnekleme modelini çıkarıyor. Gün içinde insanların kendilerini neyin mutlu ettiklerini yazmalarını istiyor.
liste şu sekilde:
1. Cinselik
2. Sosyalleşme
3. Dinlenme
4. Din/meditasyon
5.yemek yeme
6. Egzersiz. 
7. TV
8.Yemek yapma
9. Sohbet
10. Çocuk

Tüm bu çalışma sonucunda  ödüllü psikolog  aslinda mutluluk sizi sevenler ve sevdikleriniz ile geçirdiğiniz zamandır diyor.

Bu bakis açısına göre insanlar diğer insanlarla varolmak için yaratılmıştir. Diğer insanlar tarafından kabul gördükçe mutlulukları artıyor. 

Yargılama olmadan, kabul görmek hayata anlam katan en önemli unsurlardan biridir. Evliler mesela bekarlara oranla o yüzden daha mutludur çünkü en az bir kişi onları kabul görmüştür, tam tersi kabul görmeyen evlililerde ise yoğun  mutsuzluk hakimdir. 

Homo sapiens kitabında mutluluk farklı bir bakış açısı ile yorumlanıyor. İnsanların mutluluk seviyesi olduğundan bahsediyor. Diyelim ki mevcut mutluluk seviyesi 5, uzun zamandır hayal ettiği arabayı aldığında skor 9' çıkıyor alıştıkça tekrar 5e düşüyor ,ya da bir trafik kazası sonucu 2 ye düşen skor alıştıkça tekrar 5e yükseliyor. Sahip olduklarımızın bir süre mutlu ettiğini, önemli olanın ise ne kadar mutlu olabildiğimiz ile ilgili olduğu görüşünü savunuyor. 

Bugün dostlarıma sorduğumda mutluluk nedir diye farklı cevaplar geliyor." Hazdır, şanştır, ihtiyacın olan duygudur, hayata katılan anlamdır,başarıdır, paradır, gezmektir, aşktır, şükürdür"...
Kendime sorduğumda ölçüdür; aşkta, dostlukta, hazda, sosyalleşmede, boş vakitte herşeyde.

Görünen o ki hepimizi mutlu eden durumlar birbirinden farklı, özellikle covid-19 sürecinde kendi içi sürecimizle başbaşa kaldık ve kendi kişiliğimizi normal sürece göre daha fazla gözlemleme şansına sahip olduk, bir kısmımız evde kalma sürecini çok verimli ve dinlenmiş geçirmişken, bir kısmımız ise kısa bir süre sonra  kaygı ve depresif hissetti. Bu süreci yöneten durum yine kişiliğimiz . İçe dönük insanlar, insanlardan uzak evde geçirdikleri vakitlerde çok mutlu oldu. Çünkü onları strese koyan insanlardan uzaklaşıp, sevmedikleri insanlara maruz kalmadırlar. İç dünyaları ile başbaşa kalıp iç kaynaklarını daha çok zenginleştirebildiler, dışadönük insanlar ise kalabalık ve insanlardan beslendikleri için uzak kalınca sıkılmış, kaygılı ve bazen de öfkeli hissedebildi.

Sonuç olarak;
Herkesin mutluluğu yaşaması ve  tanımlaması farklı,  net bir tanımı yok fakat hissettirdiği duygu benzer ölçüde... 
Bu yüzden sizi mutlu eden durumları düşünün fakat bundan önce  kendinizi tanımaya öncelik verin, kendinizi ne kadar iyi keşfederseniz sizi mutlu eden, huzursuz eden duygulara ulaşmanızda o kadar kolay olacaktır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol