banner30
Öne Çıkanlar ZEHİRE BÜYÜK DARBE AŞISIZLARA PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KALDIRILDI TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ İKİ SAATTE YAKALANDI GÜREŞ MÜSABAKALARI SONA ERDİ

Bu haber kez okundu.

2 ÇOCUĞA ANJİYOGRAFİ YAPILDI

Fırat Üniversitesi Hastanesinde Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Yılmaz ile Dr. Öğretim Üyesi Osman Akdeniz tarafından yapılan katateranjiyografi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Çocuk Kardiyoloji anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Yılmaz; “İki VSD li(Kalbi Delik) hastamıza katater anjiyografi uygulayarak hemodinamik çalışma yaptık. Geçen yıl ağustos ayından itibaren alt yapısını hazırladığımız anjiogerafi işlemini ilk defa uygulayabildik.  Bundan sonrada bölgemizdeki bu tip hastalarımıza girişimsel olarak katater anjiyo işlemi ile birlikte halk arasında bilinen kalp deliği kapama işlemleri, Kalp kapakçıklarında damar darlıklarının balonla açılma işlemleri yapmak için planlamamız devam etmektedir” dedi.

Yapılan işlemi teknik olarak değerlendiren Çocuk Kardiyolojisi Öğretim Üyesi Osman Akdeniz’de “Çocuklarda yapılan anjiokataterizasyonu tanısal ve girişimsel olarak artık hastanemizde yapabiliyoruz. Bu hafta yaptığımız tanısal katateriszyondakalbin değişik odacıklarından aldığımız kan örnekleri ve basınç kayıtları alarak kalp deliğinin çocukta yapacağı etkiyi hesaplıyoruz ve cerrahiye uygun olup olmadığına kara veriyoruz. Ayrıca hastalarımıza girişimsel olarak gerekirse stent takılması gibi hayati önem taşıyan bu tip uygulamalar acil olarak yapılması gerekmekte. İlimizde ve bölgemizde bu işlemlerin yapılması önem arz etmekteydi. Bunun için dış ünitelere sevk etmeden bu tip hastalarımızı kendi hastanemizde ve ünitemizde teşhis ve tedavilerini gerçekleştirebileceğiz “dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol