Öne Çıkanlar GÖREVİNDEN ALINDI Korona Virüs Diyabetlileri Daha Fazla Etkiliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Helikopterle Deprem Konutlarını İnceliyor AK Parti Heyeti Konteyner Kenti Ziyaret Etti Dünya Gülsün

Bu haber kez okundu.

AK PARTİ'DEN TOPLANTIYA VETO

Ak Parti Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı ve Ak Parti Elazığ İl Başkanı, Maden'deki ihale süreci ile ilgili ortak bir açıklama yayımladı. Yapılan ortak açıklamada, Maden ilçesinde ETSO'nun öncülüğünde yapılan istişare toplantısına katılım sağlanmayacağı duyuruldu.

AK Parti Milletvekilleri, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve İl Başkanı Şerafettin Yıldırım 21 Nisan’da ihalesi yapılacak olan Maden Rezervleriyle ile ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada 14 Nisan Perşembe günü Maden'de, ETSO'nun öncülüğünde yapılan toplantıya hiçbir temsilciyle katılmayacakları vurgulanırken: “Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları alet etmeye hakkı yoktur” ifadelerine yer verildi.

Böylesine büyük bir maden rezervini bulmuş olmanın sevincini gölgelemek için üretilen güdümlü haber ve söylemlerin süreci sabote etmeye dönük olduğu bildirilen ortak açıklamada şu ifadelere yerverildi;

GAYET ŞEFFAF, ERİŞİLEBİLİR BİR ŞEKİLDE

"21 Nisan’da yapılacak olan Maden İlçesi sınırlarında bulunan yeraltı kaynağı sahalarının ihalesiyle ilgili yaşanan gelişmeler üzerine İl Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız tarafından bu ortak açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.  Maden İlçemizin sınırları içerisinde bulunan maden rezervi bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için çok önemli bir değerdir. Maden sahasının tespiti, sondaj çalışmaları ve sonraki süreç milletvekillerimizin yakın takibinde gelişmiştir. Maden sahasının en etkili ve en verimli şekilde işletilmesi için başlatılan süreci yakından takip ediyoruz. Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin talep ve beklentilerini önceliyoruz. Bu talep ve beklentileri karşılamak için milletvekillerimiz defaaten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez ile ve ilgili kurumların bürokratlarıyla görüşmeler yaptık.

Birinci ihalenin ertelenmesi, şartnamenin değiştirilmesi, flotasyon ve ek tesisler yapılması, maden sahasında çalışacak işçilerin yüzde 60’ının Elazığlı olması bu çabalar sonucunda şartnameye eklenmiştir. Ayrıca son düzenlemeyle MTA’nın payı yüzde 100 arttırılmıştır. Tüm bu talepler bölgede yaşayan insanımızın talepleriydi ve bizler insanımızın talebini karşıladık.

ELAZIĞLILIK KİMLİĞİNİ KULLANARAK

İhale süreci hukuk çerçevesinde gayet şeffaf, erişilebilir bir şekilde devam ediyor.  İhale usulü açık ve şeffaftır. Aynı şeffaflığı “Elazığlılık” kimliğini kullanarak müteahhit firma temsilcisi gibi hareket eden kişi ve kurumlardan da bekliyoruz. İhale süreci ile birlikte başlatılan tartışmaları manidar buluyoruz. Böylesine büyük bir maden rezervini bulmuş olmanın sevincini gölgelemek için üretilen güdümlü haber ve söylemlerin süreci sabote etmeye dönük olduğu açıktır."

“AK PARTİ KADROLARININ GAYRETLERİ İLE”

"Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları alet etmeye hakkı yoktur. Açıkça müteahhit firma temsilciliğine soyunan ve özellikle bir firma adına kamuoyu oluşturmaya çalışan kişi ve kurumların Elazığlılık vurgusu üzerinden yürüttüğü şaibeli ve şeffaf olmayan duruş asla kabul edilemez. Bu duruşun karşısındayız. Önümüzdeki günlerde tavır ve beyanlarımızın bu doğrultuda daha net ve daha açık olacağının bilinmesini istiyoruz!

Maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile ortaya çıkarılmıştır. Bugün bu tartışmaları körükleyen ve yönlendiren hiç kimse bu süreçlerin herhangi bir yerinde yoktu."

“YERSİZ, POPÜLİST VE İYİ NİYETTEN UZAK”

"Unutulmamalıdır ki; maden sahasının tespiti ve işletilmesi için ortaya konulan irade Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesidir! AK kadroların iradesidir!

Bizim irademizdir! Ülke ve bölge ekonomisini canlandıracak Türkiye’nin bu büyük kazanımını hiç kimsenin şahsi ikbali veya kurumsal ikbali için gölgelemesine müsaade etmeyeceğiz. Maden sahasını işletilmesi ile ilgili ihale tarihi ve şartları bellidir. Bu tarih ve şartlar usuller içerisinde ilan edilmiştir.

TOPLANTIYA KATILMAYACAĞIZ

Hal böyle iken süreci gölgeleyecek hiçbir girişimi doğru ve yerinde görmüyoruz. Maden ilçemizde konuyla ilgili yapılacak olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini yapmak hiç kimseye hiçbir fayda sağlamaz. Bu sebeple herhangi bir temsilcimiz bu toplantıya katılmayacaktır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol