banner30
Öne Çıkanlar Gakgo sağanakta çalıştı! Metruk Binalar Yıkılacak Tek düşüncem takımıma katkı sağlamak! EROL REİS ELAZIĞI TOPARLA

Bu haber kez okundu.

Başkan Bulut’tan Tek Sağlık Günü Mesajı

Bulut gelişmiş ülkelerde insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığının bütünsel bir yapı olarak ele alındığını vurguladı. Bulut mesajında şu ifadelere yer verdi; ” 3 Kasım bütün Dünya'da Dünya Tek Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Küreselleşen Dünya'da insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı bütünsel bir yapı olarak, tek sağlık konsepti kabul edilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı tek çatı altında kabul edilmektedir. İnsan sağlığının korunabilmesi için; hayvan sağlığı ve çevre sağlığının korunmasının önemli olduğunu, ülkeler sağlık politikalarını belirlerken, beşeri hekimler, veteriner hekimler ve çevre sağlığı ile ilgili uzmanlar birlikte multi disiplinle bir çalışmayla yürütmektedirler.

 Bildiğimiz gibi insan hastalıklarının büyük bir bölümünü, ya hayvansal kökenli, ya da gıdaya bağlı hastalıklar oluşturmaktadır. Özellikle zoonotik hastalıklar, büyük önem arz etmektedir. Biz veteriner hekimler, insanlarla hayvanların ortak hastalıkları olan bu zoonotik hastalıklarla hayvanlardaki mücadelesini yürütmekteyiz. Bu yönüyle baktığımızda; veteriner hekimler,  halk sağlığı, hayvan sağlığı ve gıda güvenliği alanlarındaki çalışmalarıyla, adeta insan sağlığının koruyucu bölümünü oluşturmaktadır. Maalesef ülkemizde, sağlık denilince en çok tedaviyi görmekteyiz. Oysa insanı hastalandırmamak ana hedefimiz olmalı. Covit -19 pandemisi bir kez daha göstermiştir ki; özellikle veteriner hekimlerin virüsün izolasyonunda ve aşı çalışmalarındaki gayretleri takdire şayandır. Öyle umuyoruz ki; ülkemizde de, ilgili kurumlar bir araya gelip, aynı çatı altında aynı hedefe odaklanmak suretiyle, daha sağlıklı bir toplum ve daha sağlıklı bir çevre için gayret gösterirler.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol