Öne Çıkanlar ÖĞRENCİ YURTLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI BAŞVURULAR KÜLTÜR PARKTA YAPILACAK Hemşerimiz Akkoyun Başkanların Konuğu Oldu Faturayı Bırakan Sayacı da Okur Jandarma yaban hayvanlarını aç bırakmıyor

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN ERDEM: İLAN TARİFESİNDEKİ ARTIŞ; CAN ÇEKİŞEN YEREL BASINA NEFES OLDU!

Ayrıca Başkan Erdem; “Artan maliyetler karşısında yerel basın ciddi bir çıkmaza girmişti. İlan tarifesindeki bu artış yerel basınımıza adeta can suyu oldu!” dedi.

FHGC Başkanı Semih Erdem, Basın İlan Kurumu'nun yaptığı genel kurul toplantısında alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda; yerel basında; ‘Resmi İlan Fiyat Tarifesinin 20,40 TL'den 35 TL'ye yükseltilmesinin yerel basın için sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

“BU İLAN TARİFESİ BASINA CAN SUYU OLACAK!”

Yerel basının içinde bulunduğu sıkıntılara her fırsatta değinerek, yerel basının ayakta kalması adına yerel basının ciddi ölçüde desteklenmesi gerektiğinin mesajını veren Başkan Erdem; “Basın İlan Kurumu Genel Kurulu son toplantısında tirajı 50 binin altındaki gazeteler için uygulanan ve sütun/cm fiyatı 20,40 TL olan ilan bedeli, 35 TL’ye yükseltildi. Tirajı 50 binin üzerindeki gazeteler için uygulanan sütun/santimetre fiyatı da 49,35 TL’den 63 TL’ye yükseldi. Basına can suyu oluşturacak bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı ve bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararı imzalayan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ayrıca bu kararın oluşmasında emeği geçen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’a, Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyelerine camiamız adına teşekkür ederim” dedi.

“UZUN SÜREDİR BEKLENEN AÇIKLAMA, SEVİNDİRDİ!”

Bu kararın yerel basın açısından son derece önemli olduğunu belirten Başkan Erdem; “Yerel basın çok ciddi ekonomik bir dar boğaz içerisindeydi. Uzun süredir resmi ilan tarifelerinde olumlu bir artış bekliyorduk. Beklentimizi karşılayacak bir ölçüde artışın olması bütün meslektaşlarımızı sevindirdi. Her zaman ifade ettiğimiz gibi basın demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Bunun için de özellikle Anadolu basınının ayakta kalması elzem! Dileriz yerel basının daha da güçlü etkili olması için yerel basın daha da güçlendirilir” ifadelerini kullandı.

RESMİ GAZETE’DE YER ALAN BİLGİLER ŞÖYLE…

Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete’de; “Karara göre, resmi ilanların yayın ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden bir santimetrelik ölçümle elde edilen sütun-santim birimi esas alınarak hesap edilecek. Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazeteler için 35 lira, 50 binin üzerindeki gazeteler için 63 lira olarak belirlendi.

Herhangi bir mevzuat hükmü gereğince elektronik ortamda yayın zorunluluğu bulunan resmi ilanların Basın İlan Kurumu ilan portalı "ilan.gov.tr"de yayını, günlük fiili satış ortalaması 50 binin altındaki gazetelere göre fiyatlandırılacak. Resmi ilanların tahmini bedelleri, Basın İlan Kurumunun tespit edeceği esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak kuruma ödenecek ve fatura tanziminden sonra mahsup işlemi yapılacak. Kanuni sebeplerden ötürü tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşmasını müteakiben borçlarını derhal ödeyecek. Söz konusu tarife, Resmi Gazete'de yayımını takip eden ay başından itibaren yürürlüğe girecek” ifadeleri yer aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol