banner30
Öne Çıkanlar Lösemi Hastası Genç Kız Yardım Bekliyor Hava Limanı Bir Buçuk Ay Kapanacak Elazığ Emniyeti Çalışmalarıyla Göz Dolduruyor Jandarma Hırsızları Suçüstü Yakaladı İl Protokolü Aşure Dağıtımında

Bu haber kez okundu.

Başkan Top’tan Beşli Çete Benzetmesi

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zincir marketler ile ilgili yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, zincir marketlere çete benzetmesinde bulundu.

 

  “Beşli Çete Tehdit Ediyor”

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zincir marketler ile ilgili olarak yaptığı açıklamalara atıf yaparak;“ Cumhurbaşkanımızın son günlerde söylemiş olduğu şeyi,  bizler de yıllardır söylüyoruz. Bu düzen böyle gitmez. Bu bir sömürü düzenidir, bu tekelleşmenin önüne geçmek lazım. Hem üreticiyi, hem tüketiciyi esir aldı, hem de aradaki küçük esnafı ezdi geçti. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamayla, bugün bu noktaya gelinmiş olması tabi ki, güzel ama tabi hangi önlemler alınacak? Bu iş denetimin dışında, yasal düzenleme yoluyla çözülür.

Bu zincir marketlerin açılma sayısı, bunların aralarındaki mesafe, belli bir nüfus yoğunluğu gibi, birçok kriterin göz önüne alınarak ve küçük esnafı koruyacak şekilde bir yasal düzenleme gerekiyor.

Yoksa 3 gün denetim olur. Daha sonra bunlar tekrar başa döner. Bugün her birinin 10 bin şubesi varsa, yarın 20 bin olur.  Bir gün gelir Türkiye’de bunlar kepenk kapattığı zaman, Türkiye’nin tüketim yaşamı durur. Bu beşli çete Türkiye’yi tehdit edebilir.” dedi

“Esnaf Korunmadığı Zaman Anayasa İhlal Edilmiş Oluyor.”

 

Top zincir marketlerin 300 iş kolunu etkilediğini ifade ederek, açıklamalrını şu şekilde sürdürdü; “ Zincir marketlerin bir şubesinin, en az 300 is kolunu etkilediğini biliyoruz. Mağazalarında toprak, çiçek, bisiklet, buzdolabı, televizyon, peynir, kasaplık ve cambazılık, her şeyi satıyorlar. Yani; aşağı yukarı, 300 iş kolunu etkiliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, anayasal bir hukuk devletiyse;  bu durumun,  hukuk çerçevesinde önüne geçilmesi lazım. Bunun önüne bir an önce geçilmediği müddetçe, Türkiye’nin önüne büyük bir sıkıntı yaşatacak. Zaten, Anayasa’nın 173. Maddesinde açıkça ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.’ İbaresi yer alıyor. Esnaf korunmadığı zaman anayasa ihlal edilmiş oluyor.Bir bakkal, devletin sırtından 1 milyon liralık yükü çekiyor. Devlet istihdam yaratmak için, bir vatandaşa en az 300 bin lira yatırım yapmak zorunda. Bir küçük bakkal kendisi, eşi ve çocuğuyla birlikte ,üç beş kişi çalışınca devletin sırtından 1 milyon lira yükü çekiyor. 3 kişi sigortasını ve diğer vergilerini ödüyor.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol