Öne Çıkanlar İYİ Parti 3. Yılını Kutladı Milletvekili Balıktan Muhtarlar Günü Mesajı CUMHURBAŞKANIMIZIN ELAZIĞA SAHİP ÇIKMASI LAZIM Doğru Planlanmayan Proje YEPYENİ BİR ŞEHİR İNŞA EDİYORUZ

Bu haber kez okundu.

Bir Değerimiz Daha Gitti

 Elazığ’da  yabani menengiç ağaçlarının meyvesinden  yapılan ve özellikle kış aylarında tüketilen Çedene Kahvesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından  Gaziantep adına tescillendi. 

Elazığ’a has yöresel bir ürün olan Çedene Kahvesi’nin Gaziantep adına tescilinin yapılması Elazığ’da tepki ile karşılandı.

Tescil kararına tepki gösteren Elazığlılar özellikle sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla  Çedene Kahvesi’nin Elazığ’a ait bir ürün olduğunu hatırlatarak Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescil kararını gözden geçirmesini istediler.

 Elazığlıların ortak tepkisi ise bir değerimizin daha göz göre göre elimizden alındığı yönünde oldu.

 Şifa Deposu Olarak Biliniyor

 Kafein içermeyen tek kahve olan yöresel ürünümüz şifa deposu olarak da biliniyor. 

Elazığlıların evlerinden eksik etmediği ve  tüketmekten zevk aldığı Çedene Kahvesi şehrin dağlık kesiminde yabani olarak yetişen ürünün toplanıp öğütülmesiyle macun haline getiriliyor.

Süt ile pişirilen menengiç kahvesi, başta astım olmak üzere birçok göğüs hastalığına ve mide rahatsızlıklarına  iyi geldiği biliniyor.

       

Anahtar Kelimeler:
Bir Değerimiz Daha Gitti

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol