Öne Çıkanlar Kaybolan 300 Koyun Drone İle Bulundu Sertifikalı Eğitim Programları Devam Ediyor Antikor En Az 6 Ay Koruyor Sıcak Günler Kapıda Tahta açılır mı bilmiyorum!

Bu haber kez okundu.

Bu proje Elazığ’a  vizyon katacak

Projeden elde edilen gelir şehrin kentsel dönüşümünde kullanılacak.

kaçınılmaz gerçeği deprem, 24 Ocak 2020 akşamı, Elazığ’ı vurdu.

Elazığ, merkez üssü Sivrice İlçesi olan, 6.8 büyüklüğünde depremle sarılmış, depremin ardından ise göz ardı edilen mimari ve sağlam olmayan binaların getirdiği acı bir kez daha yaşanmıştı.

Aynı acıların tekrar yaşanmaması için bir araya gelen Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Yeditepe Üniversitesi, Emre Arolat Mimarlık, Türkiye’ye örnek olacak “Umut – Elazığ” isimli sosyal sorumluluk projesini başlattı.

Elazığ için 600 bin metrekarelik bir alanı kapsayan, doğaya ve çevreye duyarlı, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir ve alternatif mimari tasarım çözümlerinin yer aldığı Umut Elazığ projesinin tanıtımı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Proje tanıtım toplantısına Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ve projede yer alanlar katıldı.

Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, emeği geçenlere teşekkür ederek, Harput’un mimarisini yansıtan bir projenin olduğunu söyledi.

“Bütün Gücümle Arkanızdayım”

 Tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan,“Bu proje ile ilgili konu bana iletildiğinde bütün gücümle arkanızdayım dedim süper bir çalışma oldu.

Hem Arolat adına hem de bizim mimarlık fakültesi dekanı Ece kızım ve öğrencilerimiz bu projeye gönülden samimi bir inançla katıldılar. Dün son şeklini gördüm, bazı sorular da sordum.

Her şey güzel düşünülmüş.

Kültürü de içine alan bir mimari proje ortaya çıkmış” dedi

 “Elazığ’ı Geleceğe Hazırlıyoruz”

 Elazığ’ı geleceğe hazırladıklarını dile getiren Elazığ Belediye Başkanı Şahin  Şerifoğulları ise proje ilgili yaptığı değerlendirmede Elazığ için çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Şerifoğulları, “Güçlü bir şehir inşa etme hedefiyle Elazığ’ımızı geleceğe hazırlarken alt yapıdan üst yapıya kültürden, sanata her alanda şehrimizin gelişim ve geleceğine katkı sunmaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız 24 ocak depremi pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen, şehrimizin ihyasına nice medeniyetlerin vücut bulduğu kadim şehrimizi Elazığ’ı yep yeni meydanlar, yeni yaşam alanları, fuar ve kongre merkezi engelsiz yaşam merkezi gibi pek çok mega projemiz gibi  elbette kentsel dönüşüm çalışmalarımızla geleceğe hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ Eski Yapı Stokunun Yenilenmesi Adına Güçlü Adımlar Atıldı “

Başkan Şerifoğulları, 24 Ocak 2020’de meydana gelen deprem sonrasında şehir genelinde yapı stoklarının yenilenmesi adına güçlü adımlar atıldığına dikkat çekti. Şerifoğulları, “ “24 Ocak 2020 yılı yaşadığımı 6.8 şiddetindeki deprem ülkemizin ve şehrimizin bir gerçeği olan deprem felaketine karşın daha duyarlı ve bilinçli olma gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Geleceğimiz adına atılacak en büyük adım depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, yapı stoklarımızı depreme dayanıklı hale getirmektir.

Devletimizin desteği ile şehrimizin eski yapı stokunun yenilenmesi adına güçlü adımlar atıldı.

Can ve mal güvenliği esasta olan planlama doğrultusunda şehrimizi yeniden yapılandırırken hedefimiz halkımızın güven içerisinde yaşayabileceği minimum riskin bulunduğu modern bir kent oluşturmaktır.

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerini kararlığımızla sürdürdüğümüz Elazığ’ımızın vizyonuna değer kazandıracak olan bir proje Umut Elazığ ile şehrimize çevreye duyarlı modern yaşam alanı kazandırılmış olacak” dedi.

“Elde Edilecek Kaynak Dönüşüm İçin Kullanılacak”

Projeden elde edilecek kaynağın  eski yapıların dönüşümünde kullanılacağını vurgulayan

Başkan Şerifoğulları, “Elazığ’ın büyük bir heyecanla ve merakla beklediği Umut Elazığ projesi çevreye duyarlı modern kent, kendi kendine yetebilen ekolojik yaşam alanı  olarak inanıyorum ki

Türkiye’de 81 şehrimiz için örnek teşkil edilecek. Projenin tamamlanmasıyla elde edilecek kaynak eski yapı stoklarımızın dönüşümünde kullanılacak” ifadelerini kullandı

“Elazığ Valisi Olmaktan Gurur Duyuyorum”

Törende konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık ise Elazığ’ın, yaşanabilir kentlerde ön sıralarda yer alan bir kent olduğunu ifade ederek, “Elazığ, Doğu Anadolu fay hattı üzerinde kurulmuş ve Türkiye’deki 19. sıralamadaki yaşanılabilir kentlerinden birisi. 591 bin nüfusuyla müteşebbis ruha sahip insanıyla ağzı dualı dürüst gakgoları ile gerçekten ülkemizde nadide köşelerden birisi.

Ben bugün samimiyetle ifade ediyorum.

Elazığ valisi olmaktan  gurur duyuyorum. Zor zamanda vali olarak atandık. Deprem sonrasında pandemi de buna eklendi ve bu zorlukların neticesinde artık her köşesi elbette Türkiye’nin olduğu gibi memleketimizin insanların ikametgah edebileceği yaşayabileceği nefes alabileceği bir destinasyon oldu” dedi.

“Çok İddialı Olduğumuzu Söyleyebilirim”

Proje ile ilgili bilgiler veren EAA’nın Kurucu Ortağı Mimar  Emre Arolat, proje konusunda çok iddialı olduklarını söyledi. EAA’nın Kurucu Ortağı Emre Arolat, “Bir mimarlık bürosu için Türkiye’de veya Türkiye dışında çalışan herhangi bir mimarlık bürosu için dahi bu sürede üretilen bu projenin çok üst düzeyde ve  en azından niceliğinin olduğunu niteliği konusunda çok iddialı olduğumuzu söyleyebilirim.

Umarım beğenirsiniz denildi, bizim için aslında önemli bir konu var biz mimarlar önce kendimiz beğenmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol