Öne Çıkanlar AGD Liseler Komisyonu Yeni Döneme Yeni Etkinliklerle Giriyor VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR Vergi ödemelerinde süre uzatıldı DRAMA DEVAM! JANDARMA HAYVANLARI YALNIZ BIRAKMIYOR

Bu haber kez okundu.

ÇAĞLAR ELAZIĞ’IN  POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ

Çağlar,  Elazığ’ın hayvancılık alanında sahip olduğu alt yapıya ve hayvan varlığına vurgu yaptığı açıklamada, “  Elazığ, hayvancılık için uygun altyapı ve hayvan varlığına sahip olması nedeniyle, hayvancılık sektörü açısından yüksek bir potansiyele sahiptir.

Ayrıca, geçmişten gelen büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, ciddi bir deneyimi bulunmaktadır.

Bu nedenle; Hayvan Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur.

İlimiz gerçekleştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kapsamında ; 135 bin ton civarında bir yem bitkisi üretimi ve çayır mera kapasitesine sahiptir.

Bu durum, hem süt inekçiliği, hem de besi hayvancılığında, önemli bir avantaj sağlamaktadır.”dedi

“Kanatlı Hayvan Sayısı Son 5 Yılda Yaklaşık İki Katına Çıkmıştır”

Elazığ’ı, kanatlı hayvan varlığı açısından da değerlendiren Çağlar, Elazığ’da kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde çok ciddi gelişmeler olduğunu vurguladı.

Çağlar, “  Yumurta ve beyaz et üretiminde, son yıllarda modern tesislere sahip olunması ve bu tesislerin uluslararası standartlara uygun üretim yaptıkları dikkate alınırsa, kanatlı hayvancılık sektörünün şehir için, avantaj yarattığı ve rekabet edebilir duruma geldiği görülmektedir.

 Son yıllarda verilen desteklerin de, etkisi ile kanatlı hayvancılık alanında da önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Toplam kanatlı hayvan sayısı, son 5 yılda yaklaşık iki katına çıkmıştır.

Yapılan yatırımlarla bu sektörde, bir kümeleşme oluşmuştur.”ifadelerini kullandı.

“Elazığ’ın Bu Desteklerden Yararlanmasını Arzu Ediyoruz”

Elazığ’ın tarım alanında verilecek desteklerden yararlanmasını isteyen Çağlar;2022 yılı için tarımsal desteklenme bütçesinden, en fazla payın yüzde 29,9 ile hayvancılığın alacağı planlanmaktadır.

Hayvancılıkta il ve bölge bazında ayrıştırılmış bir desteklenme modeline, geçiş yapılacağı ve bölgesel kalkınma projelerinin uygulandığı yörelere özgü, desteklerin arttırılacağı belirtiliyor.

Tarımsal destekleme bütçesi 2022 yılı için, 2021 yılına göre yüzde 12,5 arttırılarak, 25,83 milyar liraya yükseltilmesi öngörülmektedir.

Desteklenme bütçesinden, en yüksek payı hayvancılığın alacağı planlandığı için, bunun bir fırsat olarak değerlendirilmesini ve Elazığ’ın bu desteklerden yararlanmasını arzu ediyoruz.

Ayrıca, mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin, altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ve kalitenin arttırılması ve işletmelerin modernizasyonu için, en az 1 yıl aktif olan işletmelere, yatırım desteği verilmektedir. Bu kapsamda, yeni ahır / ağıl yapımı veya kapasite artırımı amacı ile çadır alımı, makine alet ekipmanları yüzde 50 oranında desteklenmektedir.

Bunların dışında, yeni doğan, kayıt edilen ve alımı yapılan hayvanlar için, çeşitli destekler sağlanmaktadır.  

Tüm bu destekler Tarım İl Müdürlükleri tarafından duyurulmakta ve bu müdürlükler tarafından sağlanmaktadır.

Belirtmeye çalıştığımız desteklerin ve diğer teşviklerin iyi değerlendirilmesi durumunda, Elazığ’ın hayvancılık sektöründeki potansiyelinin, önemli bir avantaja dönüşmesi mümkün olacaktır.  “dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol