banner30
Öne Çıkanlar VERBİSE KAYITLAR 30 EYLÜLDE SON 6. Bölge İçin Harekete Geçti DEVA KYK Kredilerine İlişkin Öneride Bulundu Klinik Açan Sahte Diş Hekimi Yakalandı Efsane Kaymakam Ayağının Tozuyla Çalışmalara Başladı

Bu haber kez okundu.

Damak Çatlatan Lezzet Çırap Domatesi

Palu’ya bağlı Akyürek köyünde yetişen Çırap Domatesi,  bir kilo ağırlığına ulaşan  görüntüsü ve  kendisine has aroması ile vatandaşların vazgeçilmezi oldu. 

Sadece Akyürek köyü ve çevresindeki birkaç noktada yetişen Çırap Domatesi, sınırlı sayıda üretildiği için sadece Palu ve Kovancılar ilçesinde satılıyor.

Çırap Domatesi’nin  sıkı müdavimi olan vatandaşlar  ise;  bu lezzetten mahrum kalmamak için Akyürek köyüne kadar gidiyor.

 Eylül Ayının İlk Haftasında Hasat Edilmeye Başlanıyor 

Atalık tohumlarla üretilen Çırap Domatesi, Eylül ayının ilk haftasında hasat edilmeye başlanıyor. 

Bir tanesinin bir kilo ağırlığa ulaştığı Çırap Domatesleri, hasat edilir edilmez,  sofralardaki yerini alıyor.

Tamamen organik yöntemlerle yetiştirilen Çırap Domatesi, lezzetiyle büyülüyor.

 Akyürek ve Çevresi Dışında Yetişmiyor

Çırap Domatesi’ nin, bölgelerine has bir ürün olduğunu kaydeden Akyürek köyü sakinleri,  Çırap Domatesi’ ni yetiştirmek isteyen vatandaşların, şehrin birçok noktasında ekim yaptığını ancak Çırap Domatesi’ nin,  köyleri dışında yetişmediğini belirttiler. 

Köy sakinleri, Çırap Domatesi’ ni tatmak isteyenlere yardımcı olduklarını da vurgulayarak, Çırap Domatesi’ ni tatmak isteyenleri, köylerine davet ettiler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol