banner30
Öne Çıkanlar İşadamı Veysel Demirci Okul Yaptıracak 125 Yıllık Konak Milletvekili Erol: Sadece poz değil Uyuşturucu operasyonunda 3 tutuklama EVLERİ SİT ALANINDA BULUNAN VATANDAŞLAR MAĞDUR!

Bu haber kez okundu.

DÖVİZ KURLARI İHRACATI DURDURACAK NOKTAYA GELDİ”

Eskinazi;  “Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma, ihracatı durduracak boyuta ulaştı. Dövizin ateşini düşürmek için politikacılar çözüm üretmeli…” dedi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmadan dolayı toplumun her kesimi gibi, ihracatçıların da büyük tedirginlik yaşadığını vurguladı.

 

Eskinazi, “Ticari hayat çok gerildi, ihracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik.

Üretim ve ihracat durmak üzere, Türk Ekonomisi’nde hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli...

Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil.

Bu dalgalanma hem işletmelerimize, hem de ekonomimize büyük yaralar açar. ”ifadelerini kullandı

“Bankalar Kredi Veremez Noktaya Gelecek”

İş dünyasının korktuğu tabloyu da açıklayan Eskinazi; “ İşletmelerimizin öz sermayeleri eridi. Kahin olmaya gerek yok bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek.

Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti.

Acil önlem alınmalı.

Politikacılar birlikte çözüm üretmeli, Türkiye’ye son 1 yıllık dönemde 216 milyar dolar döviz kazandırdık.

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz.

Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz Türkiye’nin bir parçasıyız, Türkiye’nin eli kanarsa, bizim de kanar.

Merkez Bankası’nın arka arkaya aldığı faiz indirimi kararları ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma önlemleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.” dedi

Dolar Kuru 1,5 Aylık Süreçte Yüzde 50 Oranında  Değişime Uğradı

Türkiye Ekonomisi’nde, tehlike zillerinin çalmasına neden olan süreç; Eylül sonunda 8,88 TL seviyesinde olan Dolar’ın,  21 Ekim’de Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürmesi sonrasında başladı. 

Dolar, Türk Lirası karşısında hızla yükselmeye başladı. 18 Kasım’da; faizin yüzde 15’e düşmesiyle birlikte, doların freni koparak, 13 TL’nin üzerini gördü.

Dolar kuru yaklaşık 1,5 aylık süreçte yüzde 50’ye yakın seviyede değişime uğradı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol