Öne Çıkanlar elazığdanhhaberler yenıufuk yeniufuk gazetesi elazığyerelhaber yeniufuk elazığyeniufuk GÜNEŞİN KADINLARINDAN DESTEK ÇAĞRISI

Bu haber kez okundu.

Elazığ'da 235 Filyasyon Ekibi Koronavirüsle Mücadele Ediyor

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'a da Covid-19 salgını ile mücadelede kapsamında filyasyon ekipleri sahada yoğun bir mesai harcıyor. Çeşitli alanlardaki sağlık personellerinden oluşan ve sayısı arttırılarak 235'e çıkartılan filyasyon ekiplerinin en kısa sürede temaslılara ulaşmasıyla vaka sayılarındaki artış geriledi.

Sahada görev yapan filyasyon ekibi, Covid-19 testi pozitif çıkan hastaların verdiği bilgiler ve araştırmalar neticesinde ev ev gezerek şüpheli durumdakilerle temas kuruyor. Koruyucu tulum, gözlük, maske ve eldiven giyen ekipler, belirlenen adreslere giderek bu kişilerden tek tek numune alıyor. Alınan numuneler laboratuvarlara teslim edilerek, hem kişinin karantina süreci başlatılıyor hem de zamanında müdahale ile yeni vakaların artmasını engelliyor.

Filyasyon ekibi sayılarının her geçen gün artış gösterdiğini belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, "Tabi ki bu artış vaka sayılarındaki bir artışı ifade etmemektedir. Sadece vatandaşlarımıza daha çabuk ulaşmak ve filyasyon yapmak amacıyla yapılmaktadır. Şuan da merkez ve ilçelerimizde 235 filyasyon ekibimiz görev yapmaktadır. Sağlık çalışanlarımız her zaman olduğu gibi pandemi döneminde de fedakarca çalışmaya devam etmektedir. Gerek ilimizde yaşanan deprem felaketi gerekse sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde sağlık çalışanları gerekli tüm fedakarlığı göstermiştir. Filyasyon ekipleri bu savaşın en ön cephesinde yer almaktadır" dedi.

Elazığ'da pandemi ve rutin sağlık hizmetlerinde herhangi bir sorun yaşanmadığına değinen Prof. Dr. Polat, "Özellikle filyasyon ekiplerimizin üstün gayretleri neticesinde vaka sayılarını kontrol altında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı gibi sağlık çalışanları arasında da pozitif vakalar çıkmaktadır."  ifadelerini kullandı.

Polat, tedavi ve karantina süreleri dolduktan sonra sağlık personelinin fedakarca görevlerine kaldıkları yerden devam ettiğini aktararak, herkesin maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmesini istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol