banner30
Öne Çıkanlar Gözetim Tetkiki Tamamlandı AFAD Kura Tarihini Açıkladı Teslim Olan Örgüt Mensubu Sayısı 176ya Yükseldi Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi MHP SAHAYA İNDİ

Bu haber kez okundu.

Elazığ Milletvekili’ne Tuncelilerden Tepki

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un  Anafatma Ziyareti’ne üzerinde kendi adının yazılı olduğu tabela ve aslan heykeli yerleştirmesine  Düzgün Baba İnanç ve Kültür Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek tepki gösterdi.

Kırmızıçiçek, Erol’a “Ana Fatma ziyaretine yapılan aslan heykeli, restorasyon çalışması ve reklam tabelasının kurulmasının amacı nedir?

Tunceli  halkından, inanç önderlerinden, Tunceli analarından rızalık aldınız mı?” sorusunu yöneltti

Anafatma Ziyareti Mi, Gürsel Erol Ziyareti Mi?

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a tepki gösteren vatandaşlar, Tunceli’de yaşayan  Aleviler’in  tamamının Anafatma Ziyareti’ni  kutsal kabul ettiklerini belirttiler.   

Erol’un yaptırdığı Aslan heykellerinin eril teması içerdiğini de vurgulayan vatandaşlar Erol’a ziyaretin adının Anafatma olduğunu hatırlattılar

Milletvekili Erol’un adının yazılı olduğu tabelanın konulmasına da tepki gösteren vatandaşlar ziyaret alanın her köşesinde Gürsel Erol’un isminin yazıldığı tabelalar bulunduğunu belirterek; Anafatma Ziyareti mi, Gürsel Erol Ziyareti mi? diyerek tebelalara  tepki gösterdiler.

“Kendine Biat Ettirme Politikalarıyla Tam Bir Kuşatma Durumu Var”

Düzgün Baba İnanç ve Kültür Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, ise yaptığı değerlendirmede; “Ana Fatma ziyaretine yapılan aslan heykeli, restorasyon çalışması ve reklam tabelasının kurulmasının amacı nedir? Dersim halkından, inanç önderlerinden, Dersimli analardan rızalık aldınız mı?” diye sordu.

İnanç yerlerine hiçbir müdahaleyi doğru bulmadığını söyleyen Kırmızıçiçek, “Son dönemlerde ocaklarımızın, pirlerimizin, analarımızın ve halkımızın rızalığı alınmadan restorasyon gerekçesiyle, kutsal mekânlarımızın doğal dokusuna zarar verecek çalışmalar yapılıyor.

Ziyaretlerimize bu tür müdahalelerle amaçlanan başkalaştırma, tarihsel gerçekliğinden koparma ve doğallığından soyutlamadır.

Tunceli’nin  önemli inanç mekânlarından olan; Ana Fatma ziyaretine yapılan aslan heykeli, restorasyon çalışması ve reklam tabelasının kurulmasının amacı nedir?

Gürsel Erol, Tunceli halkından, inanç önderlerinden ve Tunceli analarından rızalık aldınız mı? İnanç yerlerimizin doğal dokusuna zarar veren ve  halk tarafından kabul görmeyen bu yaklaşımlardan vazgeçilmeli. Halkın ortak değeri olan bu kutsal mekanlarda halka rağmen yapılan hiçbir şey doğru olmaz.

Özellikle inancımıza dönük bu kadar yoğun asimilasyon yaşanırken, Alevi toplumuna dönük; içten çürütme kendine biat ettirme ehlileştirme politikalarıyla tam bir kuşatma durumu var.

Tam da böylesi bir dönemde, inanç yerlerimize dönük bu tür müdahaleler manidardır.” dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol