Öne Çıkanlar AGD Liseler Komisyonu Yeni Döneme Yeni Etkinliklerle Giriyor VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR Vergi ödemelerinde süre uzatıldı DRAMA DEVAM! JANDARMA HAYVANLARI YALNIZ BIRAKMIYOR

Bu haber kez okundu.

ELEKTRONİK KELEPÇE ŞİDDETİ ENGELLEDİ

Aile fertlerine şiddet uygulayanların 7/24 kesintisiz olarak takibinin yapılabilmesi amacıyla ,Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) Elektronik İzleme Merkezi kuruldu. Böylelikle elektronik kelepçe takılması yönünde aile mahkemelerince verilen kararlar,  bu merkezden takip edilebiliyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?


Elektronik kelepçe takmakla yükümlü kişi, şiddete maruz kalma ihtimali olan kişiye mahkeme kararının belirttiği mesafeden fazla yaklaşırsa, merkeze GPS üzerinden uyarı sinyali düşüyor.

Uyarı doğrultusunda, izleme personeli eş zamanlı olarak hem yükümlüyü hem de mağduru arıyor ve bulunduğu koordinattan ayrılmasını istiyor. Yükümlünün harekete devam etmesi ihtimali göz önüne alınarak, mağdurla da irtibat kuruluyor. Mağdura kendini güvenli bölgeye alması, koruması için bir ekip gönderileceği söyleniyor. Yükümlü hareketine devam ederse; kolluk personeli tarafından müdahale ediliyor ve hakkında gerekli işlemler başlatılıyor.

Yükümlü Kelepçeye Sabotaj Girişiminde Bulunduğu Anda Merkez Uyarılıyor

Eğer yükümlü, kendisine takılan elektronik kelepçe ünitesini şarj etmezse veya kelepçeye yönelik bir sabotaj girişimi olursa; kayışı kesme, koparma, klips olarak ifade edilen aparatı çıkarma ya da farklı bir teşebbüs olursa elektronik kelepçe izleme personelinin ekranına bir uyarı düşüyor. Personel tarafından yükümlünün bu hareketten vazgeçmesi isteniyor. Yükümlü, mağdura yaklaşmaya devam ederse kolluk personelinin kendisine müdahale etmesi sağlanıyor. Bunun yanı sıra yükümlünün akrabaları ve yakınları tarafından, şiddete uğrayacağı yönünde mağdurun bir rahatsızlığı olması halinde ise mağdura panik butonu veriliyor. Bu butona bastığı anda, izleme personelinin ekranına ‘mağdur panik butonuna bastı’ yönünde bir ihbar geliyor. Doğrudan bu ünite veya cep telefonu üzerinden mağdurla iletişime geçilerek, güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sağlanıyor.

764 Kişiye Takip Yapıldı  Hiç Şiddet Olayı Yaşanmadı

Elektronik İzleme Merkezi’nde, şu an 272 kişiye aktif izleme yapılırken, bugüne kadar toplam 764 kişiye elektronik kelepçe takılarak takibi gerçekleştirildi. Elektronik kelepçe uygulaması ile takip edilen hiçbir vakada,  kadına şiddet olayı yaşanmadı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol