Öne Çıkanlar Sigaradan İki Yılda 112 Milyar TL ÖTV Geldi Son Bir Haftada 14 Şahıs Tutuklandı Sağlık Çalışanlarından Konvoylu Çağrı Milletvekili Bulut Elektrik ve Doğalgaz Faturaları 3 Ay Daha Ertelendi

Bu haber kez okundu.

Görür’ den Korkutan Deprem Açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür, geçtiğimiz hafta Cuma günü  meydana gelen,  merkez üssü Bingöl’ün Kığı ilçesi olan 5,3 şiddetindeki deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Görür, yaptığı açıklamada büyük bir deprem yaşanabileceğini vurguladı.

“Şu Anda En Az 7 Büyüklüğünde Deprem Üretme Potansiyeli Var”

Prof. Dr. Naci Görür, büyük bir deprem yaşanabileceğini vurguladığı  paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Karakoçan- Kuşbayırı (Elazığ-Bingöl) yöresinde 5,3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem DAF’ın Karlıova-Bingöl Zonu’nda ancak Karlıova segmanının batısında Kaynarpınar-Kuşbayırı arasında… Bilindiği gibi, Karlıova segmentinde büyük bir deprem bekliyoruz. Sıkıntılı bölge…

Karlıova’dan Doğu Anadolu Fayı başlar, Adana’ya kadar devam eder. Kuzey Anadolu Fayı da Karlıova’dan başlar, İstanbul’a kadar devam eder. Karlıova Zonu bu iki fayın kesiştiği yeri ifade eder.  Meydana gelen 5.3’lük deprem bu zonda meydana gelmekle beraber, Doğu Anadolu Fayı’nın üzerinde değildi.

Bu faya paralel bir fay üzerinde meydana geldi. Bu bölgeye sıkıntılı dedim. Bunun nedeni de Doğu Anadolu Fayı üzerinde deprem beklediğimiz bir yer var. O da Karlıova, Göynük arasında Bingöl kesiminde, bu alan en son depremi 1876 yılında üretti ve o zaman 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretmişti.

 Oranın şu anda en az 7 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var. Deprem meydana gelince bu zon içerisinde, aynı bölgede olan depremler birbirlerini tetikleme, birbirlerine stres transfer etmek gibi özellikleri olabilir.

Yedisu dediğimiz alanda da deprem bekliyoruz, gerçekten ben endişeleniyorum. Yakın bir gelecekte Yedisu Fayı üzerinde de deprem olabilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol