Öne Çıkanlar PTT Merkez Binası Tadilata Alındı 50 BİN ADET GÜMRÜK KAÇAĞI MAKARON ELE GEÇİRDİ. KURUMLAR UYURKEN! Deprem Bölgesinde Fiilen Çalışan Memurlara 6 Ay Tazminat Ödenecek 2020 Bitti

Bu haber kez okundu.

GÜRKAN: "ELAZIĞ’DA OLAN ELAZIĞ’DA KALMALI"

Toplantıya, alanında uzman, ilimizin önemli değerlerinden olan Maden Mühendisi Nusret Çoban konuk oldu.

Çoban, toplantımızın hayırlara vesile olmasını dileyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Maden, Alacakaya arasında olan ve aynı zamanda bir kısmının Ergani’ye bakan bölümünde belirlenen alanda MTA tarafından 280 yakın yapılan sondaj çalışmalarında POLİMETAL (çok metal) dediğimiz altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko ve kobat madeni tespit edildi.

Bu madenler ile alakalı yapmış olduğum araştırmalar ve görüşmeler neticesinde rezerv açısından çok yüksek olduğunu ve tenör oranının oldukça zengin olduğunu müşahede ettim.

Bölgede yapılan araştırmalar neticesinde 20 milyon ton ve 30 milyon ton arasında bakır rezervinin olduğu söylenmekte.

Bu cevherin farklı işlemlerden geçirerek yan cevher dediğimiz (altın,gümüş,çinko,kobat…) madenler elde edilmektedir.

Maden sahası için yapılacak olan ihale ve şartnamenin sanki birilerine adrese teslim şekilde hazırlanmış olması iddiası var.

İlimizin bu ihaleyi alması için hep birlikte mücadele vermesi gerçekten çok güzel, ilimizin daha birçok zenginliği var. Yerelde özel olarak bu sondaj çalışmalarının yapılması gerekiyor.

MÜSİAD’ın konu ile alakalı çalışma yapmasını da önemsiyorum.

Konu ile alakalı değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Elazığ Başkanı Tekin Gürkan;

"Uzun zamandır gündemde olan maden rezervleriyle ilgili değerli fikirlerini almak üzere Maden Mühendisi Nusret beyi Dost Meclisimizde konuk ettik.

Tabi Elazığ'da  bulunan maden rezevrleriyle alakalı fikirlerimizi daha önce anlatmıştık.

Bu konuda oluşturulan girişim grubuna MÜSİAD olarak desteğimiz devam ediyor. 

Bizler özellikle yurt içinden ve yurt dışından bu girişim grubuna destek sağlamak için yoğun bir çaba içerisindeyiz.

Biz Elazığ'da olanın Elazığ’da kalmasını istiyoruz. İnşallah bu oluşum ihaleyi alarak madenlerin Elazığ’da işlenmesine katkı sunacak.

Keşfedilen maden rezervinin şehrimiz ekonomisine ciddi katkı sunacağı bilinen bir gerçek. MÜSİAD olarak sürecin takipçisiyiz. İnşallah sonuç Elazığ'ın yararına olur." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol