Öne Çıkanlar Basın İlan Kurumu 60 yaşında Mollakendi Belediye Başkanı Mehmet Enis Doğanın Tedavisi sürüyor Trafik Kazası: 2 Ağır Yaralı Kaybolan 300 Koyun Drone İle Bulundu Mobil Beyaz Masa Mahallere İndi

Bu haber kez okundu.

HAFTALIK VAKA SAYISI 300

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazlı koronavirüs vaka sayılarını açıkladı.

Yapılan açıklamada Elazığ çevre illerle kıyaslandığında haftalık vaka sayısının en yüksek il olduğu görülmekte.

Bakan Koca tarafından açıklanan il bazlı koronavirüs tablosunda,  Elazığ’da 100 bin kişide 50,42 oranında koronavirüs vakası olduğunu görüldü.

Açıklanan sayılarda bölge şehirlere göre en fazla sayısı Elazığ’da. Elazığ Ankara gibi birçok büyükşehri geride bıraktı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta Bilim Kurulu Toplantısının ardından Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacağını açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Koca 8-14 Şubat 2021 tarihi arasında il il yapmış olduğu açıklamada Elazığ’ın da vaka sayılarını açıkladı.

HAFTALIK VAKA SAYISI 300 CİVARI

Bakan Koca Elazığ’daki koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişi de 50,42 oranı olarak açıkladı. Bölge şehirlere göre en fazla vaka Elazığ’da. Oranlar uzmanlar tarafından yorumlandığında Elazığ'da haftalık vaka sayısının yaklaşık 300 olduğu görüldü.

Bakan Koca açıklamasında, "Son basın toplantımızda illerimizdeki vaka sayısını paylaşacağımızı belirtmiştim.

Bundan sonra her hafta başında 7 günün vaka sayısını ilan edeceğiz. Yerinde karar dönemindeyiz" dedi.

VAKA SAYILARININ AÇIKLANMASINDA GECİKİLMEDİ Mİ?

Pandeminin başladığı günden beri basın olarak vaka sayılarının açıklanmasında fayda olacağı üzerinde duruldu.

Ancak yapılan tüm başvurulara yapılan tüm haberlere rağmen il bazında vaka sayıları açıklanmadı.

Gerekçe olarak ta insanları paniğe sevk etmemek olarak belirtildi. Ancak vakaların açıklanmaması insanlar üzerinde rehavete neden oldu.

Bizde virüs yok mantığıyla insanlara kurallara uyumadı. Gelinen noktada il bazında haftalık vaka sayılarında ilimiz çevre illeri geride bırakırken birçok büyük şehri de geride bıraktı.

SİZ KURALLAR UYMAYIN VATANDAŞTAN UYMASINI BEKLETİN

Esnaf yaşanan süreçte kısıtlamalara uymak adına ekmek teknesini kapatmışken, evine ekmek götüremezken, idarecilerin hafta sonları kayak merkezlerinde kısıtlamalara rağmen kalabalığı övücü paylaşımlar yapması, işin ciddiyetin anlaşılmaması mı?

Yoksa virüsün bulaşmak için ayrım yapması mı? Biz nasıl idare ediliyoruz.

Vaka sayılarının zamanında açıklanarak tedbirlerin üst seviyeye el birliği ile çıkarılması gerekmez miydi? Vaka sayılarını bölgenin en düşük seviyesine çekmez miydik?

SALONLARIN DOLDURULMASIYLA MI ÖVÜNECEĞİZ

Yapılan toplantılarda salonların doldurulması mı önemli? Yoksa kurallara uyarak sağlığın korunması mı? İl bazında idareciler, ülke genelinde yöneticiler vatandaşa uyguladıkları kısıtlamaları kendi toplantılarında göz ardı ediyorlar.

Elazığ’da yapılan il kongresi ve geçtiğimiz gün gerçekleştirilen gençlik kolları kongresinde solunu dolduran partililerin bağıra bağıra yaptıkları tezahüratlar ve maskesiz insanların yaydıkları tehlikeler neden görmezden geliniyor. Hem maskesiz hem mesafesiz toplantıların ne kadar etkisi var il bazında haftalık vaka sayılarında ki artışta.

BU NE REHAVET

Vaka sayıları bu güne kadar gizlenerek, vatandaşın rehavete kapılmasına neden oldu. Bir taraftan yönetici ve idarecilerin yaptıkları paylaşımlarda kurallara uyulmaması bir taraftan vaka sayılarının gizlenmesi ile oluşan gevşeme neticesinde oluşan tabloya bakıldığında çevre illeri ve bazı büyük şehirleri vaka sayısında geride bıraktık.

İlk vaka sayılarının görüldüğü dönemde yapılan uygulamalar ile vaka sayıları sıfırlanacak duruma gelmişti. Ancak sonrasında yaşanan gevşemeler ve kuralların ihlali ile vaka sayıları ve ölümlerde artışlar yaşanmaya başlandı.

Bu süreçten sonra nasıl bir uygulamaya geçileceği merak ediliyor. Kısıtlamalar ve kurallara topyekûn mu uyulacak? Yoksa vatandaş ayrı toplantı ve tatilciler ayrı mı? Olacak.

ÇEVRE İLLERLE ARAMIZDAKİ FARK

Elazığ          100 binde      50.42

Malatya        100 binde      40.92

Tunceli         100 binde      38.96

Bingöl           100 binde      26.81

Diyarbakır    100 binde       17.53

Batman         100 binde       12.49

Erzurum        100 binde       37.71

Anahtar Kelimeler:
HAFTALIK VAKA SAYISI 300

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol