banner30
Öne Çıkanlar Gözetim Tetkiki Tamamlandı AFAD Kura Tarihini Açıkladı Teslim Olan Örgüt Mensubu Sayısı 176ya Yükseldi Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi MHP SAHAYA İNDİ

Bu haber kez okundu.

İBB Meclisinden Gazetelere Büyük Destek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi, oybirliği ile kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Beşinci Birleşimi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak bütçe görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantının başında, Hukuk Komisyonu ve Plan-Bütçe Komisyonu’nun meclis karar özetlerinin, kamuoyuna duyurulmasına ilişkin rapor ele alınarak oylamaya sunuldu.

Komisyon görüşünde, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 14’üncü maddesine göre; belediye hizmetlerinin, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğuna dikkat çekilerek, aynı kanunun 23’üncü maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının,  yedi gün içinde halka duyurulması hükmünü taşıdığı belirtildi.

Komisyon raporunda, bu gerekçeler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi karar özetlerinin, resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde duyurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı’nda; AK Parti ve MHP Grupları’nın, teklifi ile meclis gündemine alınan ve iki komisyonun olumlu görüşü doğrultusunda, oylamaya sunulan öneri tüm partilerin desteği ile kabul edildi.

Bu karar ile bir taraftan, özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yazılı basının nefes alması sağlanırken, diğer taraftan da Meclis kararlarının şeffaf şekilde halka duyurulması öngörülüyor.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, benzer bir karara 2019 yılı içinde imza atmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol