banner30
Öne Çıkanlar Genç İşadamı Kalp Krizi Geçirdi Prof. Dr. Mehmet Akbulut Et İhtiyacının Karşılanmasında Sıkıntı Yaşanmıyor Türkiyenin En Güçlü İş Kadınları Arasında yer aldı Bakan Albayrak Corona Virüs Tedbirlerini Açıkladı

Bu haber kez okundu.

“İLAÇLI KOMBİ TEMİZLİĞİ YAPTIRMAYIN”

Havaların soğumasıyla vatandaşların ısınma araçlarından olan doğalgaz kullanımı ve tesisat temizliği ile ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan Furkan Mühendislik Genel Müdürü Mennan Sönmez, özellikle kombi bakımında korsan firmalara karşı uyarıda bulundu.  

Sönmez, Kombi bakımlarının yapılmasının mutlak tasarruf sağladığı söylerken, yetkili servisler haricinde korsan firmalara yaptırmalarının masraflı sorunlara neden olabileceğini vurguladı.

Mennan Sönmez,  Yılda en az bir defaya mahsus sonbahar da veya yaz aylarının başlarında kombi bakımını kesinlikle yetkili servislere yaptırmak gerektiğini, periyodik bakımı yapılan  kombilerin az sorun ve yüksek performans sağladığını belirterek “Kombi bakımı, yetkili servislere yapılmadığı zaman kombide oluşabilecek arızalar, sıkıntılar garanti kapsamında çıkıyor vatandaş mağdur oluyor. Yetkili servisler, yetkili firmalar tarafından öğrenilebilir. Yetkili servislere işlem yaptırıldığı zaman daha verimli, daha kaliteli hizmet alabilirler. Korsan firmalara gitmesinler. Piyasada çok fazla korsan firma ve korsan yetkili servis diye görünen insanlar var. Korsan firmalar kombi ve peteklere ilaçlı temizlik yapıyoruz diyorlar. Biz buna karşıyız. İlaçlı temizlik diye bir şey yok. İlaçlı temizlik demekte vatandaşın hoşuna gidiyor. Daha iyi verim alacaklarmış gibi düşünüyorlar fakat kullanılan kimyasal madde büyük ihtimalle oradan buradan alınan bir maddedir. Ne kadar ne ölçüde bırakılacağını uzman olmadığı için bilmiyorlar. Bundan dolayı kombiye uzun vadeli, kalıcı maliyeti yüksek hasarlar veriyorlar. Sonucunda ise yaptırdıkları kişiye uluşamıyorlar ve yetkili servis gelince bunu söyleyince bu defa yetkili servislere inanmıyorlar. İlaçlı kombi temizliği radyatör temizliği yaptırmasınlar.””  dedi.

“KOMBİNİN DONMA İHTİMALİ DÜŞÜK”

Kombinin donma ihtimalinin düşük olduğunu ifade eden  Furkan Mühendislik Genel Müdürü Mennan Sönmez, ”Kombinin donması için dışarıda balkonda olması ve çok soğuk olması gerekiyor. EPDK’nın kurallarına göre kapalı bir yerde olacak. Bu cam balkon olur. Muhafaza dolabı olur. Bu şartlara rağmen kombi donadabilir. Belki vatandaş şehir dışına çıkmıştır kombinin elektriği kesilmiştir arızaya geçmiştir ya da gazı kesilmiştir. Bu nedenler donmaya neden olabilir. Donduğu zaman yapılacak ilk işlem eğer halen kombiye gaz girişi varsa ve elektriği çalışıyorsa kombiyi kapatmak ve yetkili servisi aramaktır. Yoksa daha büyük arızaların yanı sıra maliyetli işlemlere neden olur. “ ifadesini kullandı

”TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ÖNERİYORUZ “

Mennan Sönmez, Aç- Kapa yapmak yerine kombiyi kısık ayarda sürekle çalıştırmak daha az tasarruf sağladığına da dikkat çekerek “ Yakıt tasarrufu çok geniş bir konu, evin durumuna göre seçilen kombi, petek, tesisat, yalıtım, alt katın, üst katın kombi yakıp yakmaması bunların hepsi bir etken. Müşterilerimize  tam yoğuşmalı kombi öneriyoruz. Böylelikle faturalarda düşüş meydana gelecektir. “diye konuştu.

TERMOSTAT ÖNERİSİ

Her odada aynı ısıyı almak istemeyen vatandaşlara peteklerine termostat vana takılmasını öneren Sönmez, “ Her odada aynı ısıyı almak istemeyen vatandaşlar bazı odaları tamamen kapatıyorlar. Biz ona da karşıyız. Termostat vana derecelidir, belli bir dereceye alıp, içeride azda olsa bir sıcaklık sağlamaları diğer odalara etkisini gösterecektir.” diyerek kapıya pencereye kısacası dışarıdan hava girişine dikkat edilirse az yakıt tüketimi sağlanacağını da kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol