Öne Çıkanlar Su Ürünleri Av Yasağı 1 Nisanda Başlıyor Trafikte Sıkı Denetim Baki Aydın için anma mesajı Cinayet Şüphelileri Yakalandı Cuma Namazı Kılınacak Camiler Açıklandı

Bu haber kez okundu.

KISITLAMA KAPIDA

Elazığ’da illere göre vaka sayılarındaki arış nedeniyle il valisi Erkaya Yırık Başkanlığında toplanan, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla bazı caddelere kısıtlama ve kontroller getirildi.

6 – 12 Mart tarihleri arasında; Elazığ’da ki vaka sayıları 100 Binde 29,59 iken; 13-19 Mart tarihleri arasında; vaka sayıları 100 Binde 80,11’e çıkmasının ardından tedbirler masaya yatırıldı.

Bu ürküten artış karşısında Elazığ İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Erkaya YIRIK Başkanlığında Elazığ Valiliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıda alınan kararlar açıklandı.

Yapılan açıklamada, “ Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını hızlı şekilde yükselten Koronavirüs salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Bilindiği üzere; Covid-19 tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi Koronavirüs salgınıyla mücadelede üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biridir. Bu doğrultuda Koronavirüs bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarının temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca “ Hayat Eve Sığar (HES) ” uygulaması geliştirilmiştir.

ÜÇ CADDE GİRİŞ ÇIKIŞLARINDA HES SORGULAMASI YAPILACAK

Vaka sayılarının artması karşısında il genelinde bazı tedbirler alındı. Bu tedbirle üç caddenin giriş ve çıkışlarında polis ve zabıta ekipleri tarafından HES kodu sorgulaması yapılmasıyla başladı.

HES kodu uygulaması ile ilgili olarak alınan kararlar şöyle:

İlimiz de Koronavirüs salgınını kontrol altında tutmak amacıyla;

1.Vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabildiği cadde, sokak ve meydanlardan;

Gazi Caddesi (Giriş / Çıkış)

- Gazi Caddesi - Bahçeli Sokak Bağlantı noktası,

- Gazi Caddesi - İstasyon Caddesi bağlantı noktası,

- Gazi Caddesi - Mimar Faruk Caddesi bağlantı noktası

Vali Fahribey Caddesi (Giriş / Çıkış)

Vali Fahribey Caddesi - İstasyon Caddesi bağlantı noktası,

Vali Fahribey Caddesi - Bahçeli Sokak bağlantı noktası

Hürriyet Caddesi

- Hürriyet Caddesi - Balakgazi Caddesi bağlantı noktası,

- Hürriyet Caddesi – Bankalar Caddesi bağlantı noktası

Girişlerin 24.03.2021 tarihinden itibaren hafta içi ve hafta sonu 10:00 ile 18:00 saatleri arasında, insan yoğunluğunun önüne geçilmesi ve hızlı bulaş riskini önlemek amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından ve Zabıta ekiplerince HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulamasının yapılmasına,

Denetimler esnasında HES kodu olmayanlara ilgili kolluk kuvveti tarafından HES kodu alma konusunda yardımcı olunmasına ve HES kodu olmayanların kontrollerinin TC Kimlik numarası üzerinden yapılmasına,

HES kodu riskli olanların bildiriminin ilgili kolluk kuvvetleri ve sağlık kuruluşlarına yapılmasına,

Kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3.150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.” Denildi.

#KISITLAMA KAPIDA

Anahtar Kelimeler:
KISITLAMA KAPIDA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol