Öne Çıkanlar İki Kaza Vefa Sosyal Destek Grubunda Dur Durak Yok Kuantum Verimlilik Cihazı Projesi için bir mal alımı yapılacaktır ELAZIĞLILARIN GÖNLÜNDE YANAN MEŞALEDİR ÇOBAN: ELAZIĞSPOR

Bu haber kez okundu.

Meslek Komiteleri Pandemi Gündemiyle Toplandı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, ciro kaybı yaşamış olan ve kapalı olan işletmeler için nakit ihtiyacının karşılanması ve vergi ötemelerini bir kez daha dile getirdi. Toplantıda Meslek Komitelerinin 2021 performansı da değerlendirildi…

“Ciro Kaybı Yaşayan İşletmeleri Ekonominin İçinde Tutmamız Gerekiyor”

Başkan Arslan Elazığ TSO Müşterek Meslek Komite Toplantısı’nın açılışında, ciro kaybı yaşayan ve kapanma süreçlerinde en fazla zarara uğrayan işletmelerin çok acil şekilde desteklenerek ekonominin içinde tutulması gerektiğini ifade etti. Arslan değerlendirmesinde “Salgının tüm dünyada ticaret ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürüyor.

Bu süreçte ülkemizde yoğun kapanma yaşayan işletmelerimizin bu aydan itibaren, geçen 12 ayın kredi yüküne karşı desteğe ihtiyacı var. Başta turizm, eğitim, yeme-içme, yolcu taşımacılığı, eğlence, perakende mağazacılık gibi sektörler salgın şartları nedeniyle hala yoğun kısıtlama altında olup, salgın süresince geçmişteki cirolarından uzak bir noktadalar.

Bu sektörlerimiz için devam eden kredi ödemelerini yapmak, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek ve aynı anda işletme sermayelerini karşılayarak istihdamlarını korumak oldukça zor. Yaptığımız gözlemlerde en kötüsü ise bu sektörlerde yıllarını vermiş iş insanlarının mesleklerine küsmeleri… Bu kanımca en kötü yanı… Pandemi sonrası bu sektörlerin ve iş insanlarının ekonominin içinde kalması ve ekosistemin korunması bugün en önemli önceliğimiz olmalı. Bu sektörlerin kredi ödemelerinin ötelenmesi, hibelerle desteklenmesi, kira ödemelerine destek sağlanması ve en az 6 ay ödemesiz olmak üzere sıfır faizli veya çok düşük faizli kredilerle desteklenmesi gerekiyor. Yine bu sektör temsilcilerinin tüm vergisel ödemelerinin de en az yıl sonuna kadar ötelenmesi çok önemli bir katkı olacaktır” dedi.

“Konut Satışlarında %40 Daralma Olduğu İfade Ediliyor”

Elazığ TSO Başkanı Arslan, konuşmasında konut satışlarının İstanbul ve İzmir dışında Türkiye genelinde durma noktasında olduğunu belirterek, “Üç yüzün üzerinde sektörü etkileyen inşaat sektöründe pandemiyle birlikte tarihi bir duraklama söz konusu… Yapılan istatisliklerde 2019 yılına göre konut satışlarında %40 daralma olduğu ifade ediliyor. Özellikle deprem sonrası ilimizde çok yoğun bir şekilde yapılan konutlar var. Ancak bunların satışları neredeyse sıfır düzeyinde... Odamızın en kalabalık grubu olan 11. Meslek Grup temsilcilerimiz mevcut banka faiz oranları ile konut satışlarının önünün açılmasına imkan olmadığı ifade ediliyor. Konuyu TOBB nezdinde gündeme taşıyacağız. İnşaat ve bağlı alt sektörlerinin nefes alabilmesi için konut kredilerindeki banka faiz oranlarının çok acil olarak düşürülmesi gerekiyor.

2021 yılı Ocak ayından itibarın meclis başkan vekilimiz Veli Aksu başkanlığında odamız profesyonelleri ve siz değerli meclis üyelerimizle hem sektörlerimize hem de ilimize değer katma ve ticaretin çarklarının dönmesi hususunda çok yoğun gayretlerimiz söz konusu… Ben her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bu zor günleri birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde atlatacağımıza inanıyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu

Meslek Komiteleri 32 Ayrı Konuyu Gündeme Taşıdı

Elazığ TSO Meclis Başkan Vekili ve Elazığ TSO Meslek Komiteleri Çalışma Komisyonu Başkanı Veli Aksu ise yaptığı  açıklamda Elazığ TSO Meslek Komiteleri’nin 2021 yılı performansları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aksu geçen 4 aylık süreç içerisinde meslek komitelerince Elazığ TSO tarafından üzerinde çalışılması ve çözüm üretilmesi için 32 ayrı konuyu gündeme taşıdıklarını ifade etti. Bu taleplerden 16’sının çözüldüğünü diğerlerinin ise halen bekleme aşamasında olduğunu ve bir kısmının da ret edildiğini ifade etti. Gündeme taşınan 32 konuyla ilgili gelinen süreç ve yapılan çalışmalar hakkında hazırlanan raporu meslek komite üyelerine sunan Aksu, tüm meslek komite üyeleri ve Elazığ TSO profesyonellerine gayretleri için teşekkür ederek, “İçinden geçmekte olduğumuz bu zor günlerde Sayın Başkanımız TOBB üzerinden yapılan girişimler ve çözüme kavuşturulan her bir başlık ile ilgili detaylı bilgiler verdiler. Özellikle tüm meslek komite üyelerimizin geçen 4 aylık dönemdeki performanslarını yıl sonuna kadar devam ettirmelerini özellikle istirham ediyorum. Sizlerin odaya taşıdığı her bir başlık inanın bir çok üyenin çözümsüz gibi gördüğü sorunun ortadan kaldırılmasına vesile oluyor” dedi.

“Zincir Market Girişimimiz Türkiye’ye Örnek Oldu”

Elazığ TSO Meslek Komiteleri Çalışma Komisyonu Başkanı Veli Aksu odalarının yerel esnafın korunması amacıyla Ocak ayında girişimlerini başlattığı ve Türkiye gündemine gelen zincir marketlerle ilgili talebinin İl Hıfzıssıhha Meclis Kararları ile 7 ilde uygulamaya geçtiğini ifade etti. Aksu konuşmasında, “Bilindiği gibi odamız tarafından yerel esnafımızın korunması için zincir marketlerin Cumartesi günleri yarım gün, Pazar günleri ise tamamen kapanması talebinde bulunmuş ve bu konu Türkiye’de çok sayıda medya kurumunda yer almıştı. Odamızın bu talebi zincir marketler üst kuruluşu tarafından kabul görmemişti. Tam kapanma ile birlikte haksız rekabetin önlenmesi açısından odamız tarafından İl Hıfzıssıhha Meclisi’ne başvuru yapılarak gıda ve temizlik malzemesi dışında zincir marketlerin satış yapmaması talep edilmiştir. Bu talebimiz kabul görmüş olup yine ülkemizde 7 il de aynı kararı almıştır. Odamız tarafından bu uygulamanın 17 Mayıs sonrasında da yıl sonuna kadar devam etmesi yönünde bir çalışması olacaktır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol