banner30
Öne Çıkanlar Gözetim Tetkiki Tamamlandı AFAD Kura Tarihini Açıkladı Teslim Olan Örgüt Mensubu Sayısı 176ya Yükseldi Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi MHP SAHAYA İNDİ

Bu haber kez okundu.

Metruk Binalar Yıkılacak

Gençleri ve çocukları zehirleyen uyuşturucuya karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket eden İçişleri Bakanlığı, bu kapsamda zehir tacirlerine operasyonlarla göz açtırmazken, uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu yerlere de müdahale ediyor.

Bakanlık tarafından uyuşturucu ile mücadelede sorununun temeline inebilmek için 2018 yılında Narkolog Projesi hayata geçirildi. Proje ile uyuşturucu kullanımının sosyolojik nedenlerine inilerek uyuşturucu bağımlılarının profilleri çıkarıldı.

Uyuşturucu Kullanımı En Fazla Evlerde ve Metruk Binalarda Oluyor

Proje çerçevesinde herhangi bir uyuşturucu suçundan dolayı gözaltına alınan 29 bin 540 kişiye anket yapıldı. Ankete katılanların %70,89’u hayatının bir döneminde uyuşturucu madde kullandığını belirtirken;

  • %45,2’si uyuşturucu maddeyi kendi evinde,
  • %29,1'i terkedilmiş metruk binalarda,
  • %10,7’si arkadaşının evinde,
  • %7,9'u arabada,
  • %2,6’sı parkta kullandığını belirtti.

Metruk Binaları Yıkın Talimatı

İçişleri Bakanlığı, araştırmalar sonucu uyuşturucu kullanımın alanı sıralamasında,  ikinci sırada çıkması üzerine metruk binalarla ilgili harekete geçti. Bu doğrultuda 2019 yılında 3194 sayılı İmar Kanununun Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar başlıklı 39’uncu maddesi genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valilikçe tespit edilen metruk yapıların öncelikli olarak yıkılması, yıkılamayanların ise iyileştirilmesi/rehabilite edilmesi ve güvenlik tedbiri alınmasına yönelik iş ve işlemlerin yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kurum/kuruluşlar ile koordinasyon sağlanarak devam ettirilecek şeklinde değiştirildi.

Bu değişikliğin ardından valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere talimat gönderilerek; bulundukları yerlerdeki metruk binaların tespit edilmesi istendi. Vali ve kaymakamlar başkanlığında kurulan komisyon ile konu İl/İlçe Asayiş ve Güvenlik Toplantıları’nda ele alındı.

Tek Tek Tespit Edilip Yıkılıyor


Bakanlık tarafından, tüm yurtta tespit edilen metruk binalar ve bu binalara yönelik  çalışmalara ilişkin olarak yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “ Tüm bu çalışmalar neticesinde; bugüne kadar 105 bin 750 metruk bina tespit edildi.

Bu binalardan %81,28’ine yani 85 bin 956’sına işlem yapıldı. İşlem yapılanlardan %65,82’si (69 bin 607) yıkıldı, %15,46’sı (16bin 349) rehabilite edilerek güvenlik tedbiri alındı. Geriye kalan %18,72’sinin (19 bin 794) ise yıkılma/iyileştirme işlemleri ise devam ediyor.

Anahtar Kelimeler:
Metruk Binalar Yıkılacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol