banner30
Öne Çıkanlar Genç İşadamı Kalp Krizi Geçirdi Prof. Dr. Mehmet Akbulut Türkiyenin En Güçlü İş Kadınları Arasında yer aldı Bakan Albayrak Corona Virüs Tedbirlerini Açıkladı DİM: Yazılı medya zor durumda!..

Bu haber kez okundu.

Migren Ağrısından Kurtulmak İçin Egzersiz Yapın

Migrenle baş etmek için tetikleyici unsurların ortadan kaldırılabileceğini belirten uzmanlar, gevşeme egzersizleri ile fayda sağlanabileceğini, ek olarak psikoterapi desteği alınabileceğini söylüyor.

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, migren gibi kişiye hayat boyunca eşlik eden hastalıkların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Migrenin bireyin baş etme beceresini zorlayan bir hastalık olduğunu kaydeden Çetin, “Migren bireyin yaşam kalitesini düşürür ve bu nedenle psikiyatrik bozukluklara sebebiyet verebilmektedir.

Bireyler, migren nedeni ile hayatındaki faaliyetlerde kısıtlama yaşayabilir ya da bu faaaliyetleri erkenden sonlandırmaktan endişe duyabilirler.” dedi.

“Alıngan Ve Kaygılı Olabilirler”

Migrenli bireylerin hastalık nedeniyle kendilerini sürekli tetikte hissedebileceğini ifade eden Çetin, “Ağrının gelip gelmeyeceğini sürekli gözlemleyebilirler.

Alıngan ve kaygılı olabilirler.

Burada iki etkenin de, birbiri ile ilişkisinden bahsetmek isterim: Migren, kaygılı, mükemmeliyetçi, hipokondriyak kişilerde mi daha fazla görülüyor, ya da migreni yaşamak bu unsurlara mı sebebiyet veriyor diye düşünebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Migren Tedavisinde Psikoterapilerden Yararlanılabilir”

Migren nedeniyle sürekli ağrı, ilaç kullanma ve bunların sonucunda ortaya çıkan stresle başa çıkabilmenin bazı yöntemlerle mümkün olabileceğini kaydeden  Çetin, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

“Migrenle baş etmek için tetikleyici unsurlar ortadan kaldırılabilir ve gevşeme egzersizleri ile fayda sağlanabilir.

Ek olarak psikoterapi desteği alınabilir. Migren tedavilerinde rahatlama egzersizlerine dair yöntemler içeren psikoterapiler tercih edilmektedir.

Son zamanlarda araştırmalarda migren atağı ve travma arasında ilişki olduğuna dair bulgular saptanmıştır.

Bu nedenle EMDR tekniği de uygulanan yöntemler arasındadır.

Bu teknikte ağrıya duyarsızlaşma amaçlanmaktadır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol