banner30
Öne Çıkanlar Gözetim Tetkiki Tamamlandı AFAD Kura Tarihini Açıkladı Teslim Olan Örgüt Mensubu Sayısı 176ya Yükseldi Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi MHP SAHAYA İNDİ

Bu haber kez okundu.

ÖZER OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE HEDEFİNİ AÇIKLADI

Temel eğitimde imkân farklılıklarını azaltma, mesleki eğitimi güçlendirme, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini destekleme olmak üzere, üç alana odaklanacaklarının altını çizen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, temel eğitimi güçlendirme konusunda en çok özen gösterecekleri konunun okul öncesi eğitime erişimi artırma hedefi olduğuna dikkat çekti.

Okul öncesi eğitimi alan ve alamayan öğrenciler arasında, ilkokula başlamalarıyla birlikte temel bazı farkların oluştuğuna işaret eden Özer, bu farkların telafi edilmemesi hâlinde, ilerleyen kademelerde de sorunların artarak devam ettiğini ve okullar arası başarı farklarının ortaya çıkmasının bir nedeninin de, bundan kaynaklandığını anlattı.

Okul öncesi eğitimde önemli gelişmeler yaşandığına, okul öncesi eğitime erişimin özellikle 5 yaş grubunda yükseldiğini kaydeden  Özer, "5 yaşta okullaşma oranı % 78. Ancak 3 yaş grubunda % 14, 4 yaş grubunda ise % 35'ler seviyesinde." dedi okullaşma oranlarına ilişkin yeni hedefler koyduklarının da  altını çizen Özer, "2022 sonuna kadar 3 yaş grubundaki okullaşma oranını % 14'ten % 50'ye, 4 yaştaki okullaşma oranını %35'ten %70'lere, 5 yaştaki okullaşma oranını ise % 78'den %90'ların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı

"Okul Öncesi Eğitim Kapasitesinde Yüzde 100'lük Bir Artışı Sağlamış Olacağız"

Mahmut Özer, Türkiye genelinde 2 bin 800 dolayında bağımsız anaokulunun bulunduğunu belirterek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; "Cumhurbaşkanlığı’mız Yıllık Programı'nda da yer aldığı şekliyle; Temel Eğitimde 10000 Okul Projesi kapsamında 3 bin yeni anaokulu yapılacak, aynı proje ile 40 bin yeni ana sınıfı açılacak. Böylece mevcut bağımsız anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni anaokulu ile birlikte % 118'lik artışla 886 bine, ana sınıflarında eğitim alan 813 bin dolayındaki öğrenci sayımızı ise 800 bin öğrencilik yeni kapasite ile 1 milyon 613 bine çıkarmış olacağız."

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması hedefinin hayata geçirilmesi yolunda gerekli altyapıyı sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Özer, "Bu kapsamda 2023 yılında ise hedefimiz, 4 ve 5 yaşta okul öncesi eğitime erişimi yüzde 100'e çıkarmak.

Dolayısıyla 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer aldığı şekliyle 5 yaşa anaokullarının zorunlu hâle getirilmesi yönündeki hedefimizi gerçekleştirmek için tüm planlarımızı ve bütçe yapılandırmamızı yapıyoruz.

Şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrenci eğitim alıyor.

Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız. Böylece okul öncesi eğitim kapasitesinde yüzde 100'lük bir artışı sağlamış olacağız."

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda 5 Yaşa İlişkin Hangi Hedefler Var?

Resmi Gazete'de yayımlanan, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın eğitim başlığı altında, fırsat eşitliği temelinde; tüm kademelerde eğitime erişimin sağlanmasına ilişkin hedefler yer aldı.

Fırsat eşitliği temelinde tüm kademelerde eğitime erişimin sağlanması için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğinde çalışmalar gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda, erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak, esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak ve bu amaçla ihtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.

Yeni derslik yapımı planlamasında, derslik inşa edilmesi planlanan yerdeki diğer eğitim binalarının verimli kullanımı dikkate alınacak, atıl vaziyetteki eğitim binalarının kullanımına öncelik verilecek.

Temel Eğitimde 10000 Okul Projesi kapsamında 3 bin yeni anaokulu yapılacak, aynı proje ile 40 bin yeni ana sınıfı açılacak.

Dezavantajlı 3 bin ailenin çocuklarına, 52 farklı eğitimi içeren materyaliyle günlük eğitim takviminin olduğu Benim Oyun Sandığım seti dağıtılacak ve setin uygulaması okul öncesi öğretmeninin düzenli izleme değerlendirme ziyaretleriyle takip edilecek.

Yabancı uyruklu çocukların yoğun olduğu yerlerdeki 176 okul öncesi eğitim kurumu ve halk eğitim odasına donatım, kırtasiye ve materyal desteği sağlanacak, bu kurumlardaki öğretmenlere ve velilere yönelik eğitimler düzenlenecek.

Güvenli, Ekonomik, Estetik, Yüksek Mimarili Okul Binaları

Programda ayrıca çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini gözeten eğitim ortamlarının oluşturulması için yeni hedeflere de yer verildi.

Bu doğrultuda eğitim yapıları, teknolojiye ve çevreye uyumlu, güvenli, ekonomik, estetik, erişilebilir, standartları ve kalitesi yüksek bir mimaride tasarlanacak.

Tarihi okul binalarının korunmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının eğitim ortamlarının geliştirilmesi amacıyla 7 farklı eğitim yapısı için proje çalışması ile afet riski taşıyan 1500 eğitim binasını güçlendirme çalışması yapılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol