Öne Çıkanlar Karataş: Koruyucu Ekipmanlar Bir An Önce Tedarik Edilmeli Vali Erkaya Yırıktan Birimlere Ziyaret Deprem konutları için kura çekimi yapıldı Milletvekili Erol İŞSİZLİK SAYISI 4 MİLYONU AŞTI

Bu haber kez okundu.

SANKİ VİRÜS YOK GİBİ...

Elazığ’ın vaka sayıları dolayısıyla 1 Mart itibariyle start alacak normalleşme sürecinin başlamayacağı  şehirlerden olacağını paylaşmıştık.

Tablo bu kadar net olmasına karşın  Elazığ’da ki bazı  vatandaşların virüse rağmen sosyal mesafe kuralından uzak bir şekilde oluşturduğu kalabalıklar tablonun daha da ağırlaşmasına ortam sağlıyor.

Bazı  vatandaşlar tarafından ortaya konan  bu sorumsuz hareketlerin engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini gözler önüne seriliyor.

Virüs Sadece Kafelerden, Lokantalardan  Veya Bilinen Meydanlardan mı Yayılıyor ?

 Haberimize konu olan fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, Elazığ’da güneşin yüzünü göstermeye başlamasıyla birlikte vatandaşlar toplanacakları yeni alanlar bulmakta pek gecikmediler. 

Kapalı Çarşı ile Saray Camii arasında kalan Belediye Çarşısı’nın tavanı şu sıralar  vatandaşlar tarafından bir meydan haline getirilmiş durumda… 

Sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan vatandaşlar çarşının tavanı üzerinde buldukları her köşe sıkışarak ta olsa oturmaktan kaçınmıyorlar.

Vatandaşların virüse adeta davetiye çıkartan bu yaklaşımlarını engelleyecek herhangi bir önlemin alınmamış olması  akıllara  virüse karşı alınan önlemler kapsamında kapatılan kafe, lokanta ve şehrin meydanlarını getiriyor.

Binlerce esnaf ve  yine bu işletmelerde istihdam edilen insanlar virüse karşı alınan önlemler kapsamında iş yapamazken ve evine ekmek götüremezken vatandaşların şehrin tam ortasında virüsün yayılmasına ortam sağlayacak hareketlerde bulunuyor olması akıllara  virüs sadece bu işletmelerden mi yayılıyor?

Sorusunu getiriyor. 

Belediye Çarşısına inen caddeye atılan sandalyelerde oturan vatandaşların zaman zaman çay içerek sigara tüttürüyor olmaları da bu alanın yetkililer tarafından maalesef görünmediğini ortaya koyuyor.

Bu Yaklaşım Biçimi Normalleşmeyi Engelliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 15-21 Şubat tarihleri arasındaki rakamlarda Elazığ’da 100 binde 44,22 oranında vaka bulunuyor.

Bakanlığın açıkladığı kademelere göre Elazığ 100 binde 44,22 ile yüksek riskli illerin gurubunda yer alıyor.

Bu nedenle Elazığ’da 1 Mart tarihinde kısıtlamalarda normalleşme başlamayacak.

Eğer Elazığ’ın vaka oranı 100 binde 36’nın altına düşerse o andan itibaren normalleşme çalışmaları başlayacak. Ancak şu anki tabloda Elazığ’da normalleşme uzak görünüyor.

Normalleşme tablosunu sağlama noktasında yetkililerin yanı sıra vatandaşlara da görev düşüyor.

Ancak Belediye Çarşısı meydanındaki gibi davranışlar sergilemeye devam ettiği müddetçe Elazığ’ın normalleşme sürecine girmeyeceği gerçeği gün gibi ortada duruyor.   

  
 

  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol