banner30
Öne Çıkanlar Genç İşadamı Kalp Krizi Geçirdi Prof. Dr. Mehmet Akbulut Et İhtiyacının Karşılanmasında Sıkıntı Yaşanmıyor Türkiyenin En Güçlü İş Kadınları Arasında yer aldı Bakan Albayrak Corona Virüs Tedbirlerini Açıkladı

Bu haber kez okundu.

SEKTÖRÜN GELECEĞİ KARANLIK

Kuaförler ve berberler çırak ve kalfa bulamadığı için işlerini yalnız yapmaya çalışırken mesleğin ustaları da  bu durumun ileri ki yıllarda  daha sıkıntılı bir hal alacağının kaygısını yaşıyor.

Elazığ'da faaliyet gösteren Bayan Kuaförü Murat Perilioğlu, berber ve kuaförlerin eleman sıkıntısı yaşadığını vurgulayıp ailelere ve yetkililere çağrıda bulunup ''Çocuklarımızı hem okutup hem de meslek sahibi edelim '' diye konuştu.

Perilioğlu, konuşmasına şöyle devam etti'' Eskisi gibi çırak yok meslekte kendini yetiştiren yok. Altan birileri de yetişmeyince zamanla meslek çürüyüp gidecek. Bunun nedeni insanların devlet kapısı araması ve ailelerin çocuklarının okumasını istemesi. Fakat yaşadığımız ülkede berbere de, kuaföre de, terziye de, marangoz da, kaportacıya da her mesleğe ihtiyaç var. Bu meslekleri de birileri yapmak zorunda. Sanatkârlık çok geçerli bir meslek.  Pandemi de sanatın önemini çok iyi anladık. Özellikle salonlarımıza gelemeyen müşterilerimizin bize ne kadar ihtiyaç duyduklarını hissettik. Biz müşterimizin hayatlarında güzel yer teşkil ediyormuşuz. Çünkü berber ve kuaför olmadan yapamıyormuşuz. Mesleğin yaşaması ve bu sıkıntıların olmaması için ailelerin çocuğunu bir sanata vermesini tavsiye ediyorum.”

''HEM MESLEK ÖĞRENECEK, HEM DE LİSE DİPLOMASINI HAK EDECEK''

Yeni neslin kendisine uygun mesleği seçmesi ve  meslek sahibi olması için devletin destek olduğunu kaydeden Murat Perilioğlu'' Yeni çıkan kanunlarda, berber ve kuaförler dışında bütün mesleklerde çocuklar merkezi çıraklık eğitim merkezine devam edip, bir yerde de çalıştığı sürece hem mesleki diplomayı alıyor hem de lise diplomasına hak kazanıyor. Devletimiz böyle bir kolaylık sağladı. Yani çocuk okula gitmese bile hem meslek öğrenecek, hem de lise diplomasını hak edecek. Bu da çok büyük bir avantaj. 'ifadelerini kullandı.

''BERBER VE KUAFÖRLER GÜNAH GEÇİSİ SEÇİLDİ''

Koranavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerle yasaklarla birçok esnaf zarara uğrarken bunlardan biri de berberler ve kuaförler oldu.  Perilioğlu,  normalleşmeyle birlikte hizmet vermeye başlayan berber ve kuaförlerin pandeminin etkilerini halen yaşadıklarını söyledi.

Kuaför Murat Perilioğlu,  müşterilerinin Yüzde 60 civarında azaldığını ifade ederek '' Pademide 2 defa kapanma gördük.  Berber ve kuaförler günah keçisi seçildi. Hatırlarsak başından beri berberlerde, kuaförlerde salgın yayılıyor diye söylemler vardı. Bizim üstümüze oynandı. İlki 50 gün, ikincisi 17 gün kapanma yaşadık. Berber ve kuaförler odasında başkan vekili olduğum için sıkıntıları daha yakından biliyorum. Halen daha korkarak salonlarımıza gelenler var. Tedirgin olmasınlar, gönül rahatlığıyla gelebilirler. Çünkü berber ve kuaförler önce kendi sağlığını düşünüyor zaten yaptığımız işin temeli hijyendir. ‘dedi.

''SALGINA DAİR TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK''

Kent genelinde ki berberler ve kuaförlerin salonlarında randevulu olarak ve tüm tedbirlere uyularak hizmet yaptıklarını belirten bayan kuaförü Murat Perilioğlu,'' Salgına dair tüm önlemlerimizi aldık, her şeyimiz tek kullanımlıktır salonumuzu sık sık dezenfekte ediyoruz salonlarımızda kalabalığı önlemek için müşterilerimizi randevulu kabul ediyoruz. Konuda çok hassas davranıyorum. Biz hijyen olduğumuz için müşteriyi çekiyoruz.'' diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol