Öne Çıkanlar Elazığ Yağmura Doyacak Mini Terminal Binası İnşaatı Yükseliyor Kırmızı Alan Genişliyor Motosiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti Sivricede İçme Suyu Hattı Yenileniyor

Bu haber kez okundu.

ŞORŞOR 'ŞOR' OLDU

Şorşor Deresi Islah projesi, ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulmasına mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri sert tepki gösterdi.

Elazığ'ın yıllardır kanayan yaralarından olan ve her seçim döneminde siyasi malzeme olarak kullanılan Şorşor Deresi sorunu, bir türlü çözülemiyor. İki gün önce  ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulduğu öğrenilen Şorşor Deresi Islah projesinin yarım kalmasına  tepki gösteren, Aksaray ve Gümüşkavak Mahalle Muhtarları "yeni bir seçim vaadi olmasın" dediler.

Elazığ’ın Aksaray, Hicret, Kızılay ve Gümüşkavak Mahallelerini yakından ilgilendiren Şorşor Deresi sorunu devam ediyor. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan Şorşor Deresi Islah Projesi, 2. Etap çalışmalarının, ilgili firmaya uzun süreden beri hak ediş ödenmemesi sebebiyle yine durduruldu.  Konuyla ilgili basın açkılaması yapan Mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri yetkililere seslenerek  sorunun biran önce çözülmesini istediler.

GÜL: YÜKLENİCİ FİRMA EKONOMİK ŞARTLARDAN DOLAYI İHALEYİ FESİH KARARI ALDI

Elazığ Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Gümüşkavak Mahalle Muhtarı Ahmet Gül, mevcut ihalenin devam etmesini istediklerini söyleyerek;  "Gönül isterdi ki ihalesi yapılan Şorşor Deresi'nin şantiyesini ziyaret etmek. Öğrendik ki  ihaleyi alan firma ihaleye feshi yönünde başvuruda bulunmuş. Dolayısıyla ihalesi büyük ihtimal iptal edilecek. 2015 yılında Gümüşkavak etabını bitirdikleri zaman, biz Kızılay Mahalesi, Aksaray Mahallesi, Hicret Mahallerini bir bütün olarak yapacağını düşünüyorduk. Fakat o dönem Gümüşkavak Mahallesi sınırları içerisinde olan kısım yapıldı ve bitirildi. Aksaray, Hicret ve Kızılay Mahallesi'nde ki alanların ihalesini ikinci etapta yapılacaklarını söylediler. Bekledik ama ihale bit türlü yapılmadı. Gerek Aksaray Mahallesi muhtarı gerek bizler defalarca yetkililere üst makamlara ilettik. İhalesi yapıldı, ihaleden sonra yüklenici firma ekonomik şartlardan dolayı ihaleyi fesih kararı aldı."dedi.

GÜL: YENİ BİR SEÇİM VAADİ OLMASIN

Yetkilerden sorunun giderilmesini isteyen Muhtar Gül, siyasilere seslenerek;"Şorşor Deresi'nin sağlıksız olduğu yönünde daha önce konuşan arkadaşlar gerekeni söylediler. Yakın zamanda yaşadığımız bir sel felaketi vardı. İnsanların bahçeleri toprak kaymasından dolayı ağaçları, evleri bahçeleri Şorşor Deresi'nden dolayı zarar gördü. İnsanlar  burada tarımsal faaliyetler görüyor. Tarımın en sıkıntılı olduğu dönemde tarıma da zarar veriyor. Bir an önce çözülmesini Aksaray, Hicret ve Kızılay mahallesi Gümüşkavak Etabına kadar yolların açılmasını, buraların yaşanılabilinen bir yer haline getirilmesini yetkililerimizden istiyoruz. Muhtarımızın alacağı her karara Elazığ Muhtarlar Federasyonu olarak destek vereceğimizi her platformda yanında olacağımızın bilinmesini isteriz. Bu yeni bir seçim vaadi olmasın. 2023'te  seçim var. Şorşor Deresi seçim vaadi lanse edilmesin. Seçim gelmeden haledilmesini, en azından mevcut ihalenin devam ettirilmesini istiyoruz. Şantiyesini bile kurmuştu, yeni bir ihale uzun süre alacak. Yeni bir ihalenin yapılmamasını, ek ödenek gerekiyorsa bakanlıktan ek ödenek çıkarılarak yüklenici firmanın devam etmesini istiyoruz. " diye konuştu.

BAL: ŞORŞOR DERESİNİN HİÇBİR ÇALIŞMASI YAPILMADI

Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal ise , Aksaray Mahallesi ve Kızılay Mahallesinde ki Şorşor Deresi'nin hiçbir çalışmasının yapılmadığını ifade ederek ,  “15 Yıl içerisinde Şorşor Deresi'nin ihalesi yapılmıştı. Bu süreçte bizler mahalleli olarak bu ihale ile Şorşor Deresi'nin tamamının kapatılacağını düşünüyorduk. Yarısı yapıldı, diğer yarısı da diğer yarısı ile de bizleri yaşamaya terk ettiler. 2015 yılında Cumhurbaşkanımız şehre geldiği zaman Şorşor Deresi'nin şehrin bir kanayan yarası olduğunu, bunun ihalesinin yapıldığını yakın zamanda da yapım sürecinin başlayacağını bizlere iletmişti. Şehrin tamamının Şorşor Deresi'nin sorununu çözüldüğünü sanıyor. Aksaray Mahallesi ve Kızılay Mahallesinde ki Şorşor Deresi'nin hiçbir çalışması yapılmadı. Cumhurbaşkanımızın da şehrin tamamı gibi çözüldüğünü sanıyor diye düşünüyor ve konuya vakıf olmadığını düşünüyorum.”dedi.

BAL: BU ŞEHRİN KANAYAN YARASI

Şorşor Deresi sorunun çözülmesi için yetkilere çağrıda bulunan  Muhtar Bal; “Geçen yıl içerisinde kalan kısmının ihalesi yapıldı. Bizler bugüne kadar sesimizi çıkarmıyorduk. Biran önce yapılacağını düşünüyorduk. Kurtulacağını düşündüğümüz noktada ihaleyi alan şirket maliyetlerin yükselmesinden dolayı ihale feshi için başvurusunu yapmış ve ihale fesih edildi. Artık Şorşor Deresi'nin yapımı durduruldu. Yeni bir ihale süreci beklersek belki de yıllarımızı alacak. Yıllardır seçim vaadi diye konuşulan Şorşor Deresi halen bu şehrin kanayan yarası bu durumun bir an önce çözülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

MAHALLELİ TEPKİLİ

Aksaray Mahallesi sakinleri Şorşor Deresi Islah projesinin tamamlanmamasına tepki göstererek yaz ve kış aylarında birçok sorun ve sıkıntı yaşadıklarını belirtiler.

KILIÇ: İNSANLARIN TEPKİSİYLE KARŞILAŞIYORUZ

Şorşor Deresi Islah projesinin tamamlanmamasına tepki gösteren Aksaray Mahalle Sakinleri'nden Reşit Kılıç Şorşor Deresi'nin sadece mahalleyi değil şehrin genelini olumsuz yönde etkilediğini belirterek,   “Bugün itibariyle mahallemizin hali içler acısı. Son 15 yıldır kangrenleşmiş Şorşor Deresi sıkıntısı siyasilerin ağzında pelesenk haline getirilmiş her seçimde insanlarımızı vaatler vererek oyumuzu alıyorlar. İhalenin iptal edilmesi mahallemiz insanları tarafından sadece Aksaray Mahallesi olarak değil, herkes tarafından tepkiyle karşılanıyor. Benim mesleğim sağlık. Bu derede yüzmeyi öğrenen insanım, maalesef şimdi bu dere bu mahalleye ve 4 mahalleye mikrop üretiyor ve sağlığımızı tehdit ediyor. Sebze ve meyveleri olumsuz etkilediği için bu insanlarımızı ve şehirde yaşayan insanlarımızı etkiliyor. Çünkü buradan sebzesini sulayanlar hale götürüp şehirdeki insanlarımıza yediriyor.” dedi.

KILIÇ:  SİYASİLERİN UTANMASI LAZIM

"2023 seçim dönemine girmişiz Aksaray Mahallesi, Kızılay, Sürsürü ve Gümüş Kavak Mahallesi bunu sandıkta değerlendirecektir.” diyen mahalle sakini Kılıç, “Görüntü kirliliği ve burada yaşayan insanların hayatı pis kokudan dolayı olumsuz etkileniyor. Gelip görmeyenler farklı anlayacaklardır ama gelip görürlerse anlayacaklardır. Siyasilerinde utanması lazım, Şorşor Deresi'nin 15-16 yıldır kanayan yara haline gelen Şorşor Deresi'ni hizmete sunacağız diyenler, bu sözü verenler şapkasını önüne koymalı. " ifadelerini kullandı.

ŞENER: ELAZIĞ’IN BÜROKRATLARI O PİS SUDAN NASİBİNİ ALACAKTIR

Aksaray Mahallesi Sakinlerinden Mehmet Şener ise;   “Şorşor Deresi oksijeni bol olan bir yerdi ancak şu anda şehrin bütün kanalları geçtiği için şehir sebzesini ,meyvesini o pis sudan temin etmektedir. Bu şehrin yüz karasıdır. Aksaray Mahallesi hiçe çıkmıştır. 1994 yılından beri başlamıştır, 94 yılında Hamza Yarılmaz Belediye başkanı oldu 'Malınızı satmayın, Şorşor Deresini kapatacağız güzel yollar yapacağız.' dedi. Sonrasında Süleyman Selmanoğlu göreve geldi o da aynı şekilde aynı vaat de bulundu. Sonra Mücahit Yanılmaz da aynı vaatler de bulundu. Aksaray Mahallesi seçim yeri midir? Biz şorşor deresinde sebzede meyvede yetiştireceğiz Elazığ’ın bürokratları da o pis sudan nasibini alacaktır.” sözleri ile serzenişte bulundu.

Anahtar Kelimeler:
ŞORŞOR ŞOR OLDU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol