Öne Çıkanlar Kısmi Kapanma Genelgesi Yayınlandı Personele KBRN Eğitimi Verdi Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yetki Belgesi Eğitimi Verildi Dijitalleşmesi İçin İşbirliği Protokolü 100 Yıl Yıkıcı Bir Deprem Beklenmiyor

Bu haber kez okundu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ  KADININ GÜÇLENMESİYLE MÜMKÜN”

Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, “Pandeminin Gölgesinde Bir Yıl: Kadın Girişimcilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri” temalı bir panel düzenledi. ELİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen çevrim için panele, Bingöl İş Kadınları Derneği Başkanı ve TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Feyza Başak Koç, Malatya İş Kadınları Derneği Başkanı Şermin Akkartal Konan, Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ve Iğdır İş Kadınları Derneği Başkanı Zeynep Balamir Ateş katılım gösterdi.

Prof. Dr. Açık: “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Güçlenmesini Sağlamalıyız”

Kadınların ağırlıklı olarak hizmet sektöründe, emek yoğun iş kollarında, sosyal güvenceden yoksun ve düşük ücretli olarak çalıştığına dikkat çeken ELİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Covid-19  nedeniyle kapanması veya çalışan sayılarını azaltması en çok kadınları etkiledi.

Maaşlı işlerini kaybeden kadınların yanı sıra, evde çocuklarına bakmak için ücretli işlerinden vazgeçmek zorunda kalan çok sayıda kadının olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yalnızca özel sektörde maaşlı olarak çalışan kadınlar değil, kendi işini kuran, yöneten girişimci kadınlar da pandemi dolayısıyla zor günler geçiriyor.

Bu zorluğa bir de Doğu’da kadın olmanın zorlukları eklenince; kadınlar ve erkekler arasında var olan fırsat ve cinsiyet eşitsizliği daha da artıyor.

Pandeminin ülkemizdeki birinci yılına yaklaştığımız bugünlerde, sürdürülebilir gelişme ve kalkınma için toplumun yarısını oluşturan kadınların çok yönlü güçlenmesini sağlamalıyız.

Kadın güçlenirse çalışan kadın, iş kadını, siyasetçi kadın sayısı da kendiliğinden artacaktır” dedi.

Koç, “Kadın Girişimciler İçin Teminat Ve Kredi Koşullarının İyileştirilmesi Gerekiyor”

Bingöl İş Kadınları Derneği Başkanı ve TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Feyza Başak Koç, “Kadın elinin, emeğinin değmediği ülkelerde ekonomik kayıp yüzde 30'lara kadar çıkarken, çalışan kadın sayısını artıran işletmelerin yüzde 35'lere varan verimlilik ve karlılık elde ettiği görülüyor.

Türkiye’nin kalkınma odaklı bir ekonomik model için potansiyelini kullanmasının çözümü de kadın gücünden geçiyor” diye konuştu. Koç kadın girişimcilerin yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı; “Öncelikle finans kurumlarının teminat ve kredi koşullarını iyileştirmesi gerekiyor.

Şirket kurma aşamalarındaki bürokratik işlemlerin kolaylaştırılması ve hafifletilmesi de büyük önem arz ediyor. Ayrıca kadın girişimcilere yönelik eğitim eksikliklerini tamamlamak üzere orgun ve yaygın eğitim programları hazırlanmalı, kısa vadeli programlar düzenlenmelidir.”

Konan, “Kadının Güçlenmesi Benzer Krizlere Karşı Ekonomik Direnci Artıracak”

Eski ya da yeni normal ayırt etmeksizin kadınlar güçlendikçe ekonominin iyileşeceğini vurgulayan Malatya İş Kadınları Derneği Başkanı Şermin Akkartal Konan, “Kadın girişimciliği yaygınlaştıkça ve kadın istihdamı arttıkça, ekonomik ve sosyal olarak güçleneceğiz.

Kadınların yeniden toparlanma sürecine yaptığı katkı ve ortaya çıkacak yeni dünyada oynayacakları rol vazgeçilmez bir öneme sahip olacak.

Kadınların ekonomideki varlığı ve gücünü artırabileceğimiz ölçüde, gelecekteki benzer krizlere karşı, ekonominin direnci de güçlenecek. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın Covid-19 krizini atlatması ve yeniden kalkınma yoluna girmesi, bu sürece herkesi eşit şekilde dahil etmekle mümkün” dedi.

Dünya Kadınlar Günü hakkında da görüşlerini paylaşan Konan, “Kadın hem ailenin hem de toplumun temel taşıdır. 8 Mart ise kadınların ne kadar değerli olduğunu dile getirmenin, kadının rolünü anlatmanın sadece bir vesilesidir” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol