banner30
Öne Çıkanlar MÜFTÜLÜK KÖŞESİ Vergi ödemelerinde süre uzatıldı DRAMA DEVAM! JANDARMA HAYVANLARI YALNIZ BIRAKMIYOR KILIÇDAROĞLU

Bu haber kez okundu.

Tarihi Mezarlarda Arkeolojik Çalışma Yürütülüyor

Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz öncülüğünde başlatılan çalışmalar kapsamında tarihi mezarlarda şecere okuma, tespit, mezar taşlarının yaşı ve çizim çalışmalarında sona gelindiği belirtildi.

Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneği Başkanı Aygün Çam, yaptığı açıklamada, "Ekip liderimiz Fırat üniversitesi Arkeoloji bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Korkmaz Şen tarafından okunan mezar taşlarının bir çoğu Seyyid, Molla, Alim, ve askeri komutanlara ait olma özelliği taşımaktadır.

Özellikle Selçuklu lideri Alaettin Keykubat'ın kız kardeşi Gevher Hatun, Kul Mustafa, Çiçek Ana, Seyyid Kalender, Molla Haydar'a ait olan mezar taşları çok büyük bir önem arz etmektedir.

Yapılan analiz ve değerlendirmelere göre Anadolu'nun hiç bir bölgesinde aynı özellikleri barındıran başka bir mezar taşı işlemeliciği bulunmamaktadır.

Tamamen kendine özgü, kendine münhasır olan bu Tarihi mezarlık 800 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.  Bir kısmı Karakaya baraj gölünün suları altında kalsa da, Fırat nehrinin çekilmesiyle birlikte önemli bir kısmı gün yüzüne çıkmıştır. 

Ecdadımıza, tarihimize, atalarımıza ait olan bu önemli değerlerin korunmasına vesile olan herkesten Allah razı olsun." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol