banner30
Öne Çıkanlar VERBİSE KAYITLAR 30 EYLÜLDE SON 6. Bölge İçin Harekete Geçti DEVA KYK Kredilerine İlişkin Öneride Bulundu Efsane Kaymakam Ayağının Tozuyla Çalışmalara Başladı Okul Kantinlerine Sıkı Denetim

Bu haber kez okundu.

Tarihi Yol Yeniden Hayat Buluyor

Elazığ Belediyesi tarafından 4 bin yıllık tarihe sahip, Anadolu medeniyetinin önemli kavşaklarından biri olan kadim şehir Harput’un, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle, çalışmalarını sürdürüyor. Harput’ta yer alan tarihi yapıların, restorasyonu ve kültürel zenginliğinin yaşatılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, tarihi süreçte kervanların kullandığı ve türkülere konu olan Şeher Yolu’nun, yapılacak rekreasyon çalışmalarıyla, yeniden eski cazibesine kavuşması için de çalışmalar devam ediyor.

Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Harput–Hüseynik Mahalleleri arasındaki tarihi yolun açılması amacıyla, başlatılan çalışmalar doğrultusunda, yol güzergâhında güvenlik açısından ihtiyaç duyulan kısımlarda, taş duvar örüm çalışması gerçekleştiriliyor. Çalışmalar kapsamında ayrıca yol güzergâhında yer alan dere yatağında ıslah çalışması ile yol dolgu çalışmaları da devam ediyor.

Projenin ikinci aşamasında ise; rekreasyon çalışmalarına başlanacak. Gerçekleştirilecek çalışmalar doğrultusunda, toplam 2 bin 100 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde yürüyüş yolu o düzenlenecek, tarihi yol güzergâhı korkuluklarla çevrelenecek.

Ağaçlandırma çalışmalarıyla yeşil bir doku kazanacak yol güzergâhı, seyir terasları, oturma ve dinlenme alanları ve çeşmelerle şekillenecek. Proje, geleceğin turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen, Harput turizmine katkı sağlayacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol