Öne Çıkanlar ELAZIĞ SINIFI GEÇMEDİ JANDARMA SOKAK HAYVANLARINI UNUTMUYOR JANDARMA KARDA MAHSUR KALAN 5 KİŞİYİ KURTARDI KARABALIK TİCARETTEN İTİBAR SUİKASTİ İDDİASI Azra

Bu haber kez okundu.

TARIMDA YENİ ANLAYIŞ GEREKLİ

Elazığlı İş İnsanı ve İYİ Parti Elazığ milletvekili Aday Adayı Yüksel Ercan, mazot fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle çiftçilerin üretim yapamaz duruma geldiğini belirterek, bu durumun hem vatandaşa, hem ülke ekonomisine olumsuz yansımaya devam edeceğini ifade etti.

Yaşanan bu durumun nedeninin tarımın plansız yürütülmesi olduğuna işaret eden Ercan; Hükümetin biran önce yeni bir tarım politikası belirleyerek çiftçiyi ve üreticiyi desteklemesi gerektiğini savundu.

 “ÜRETİM ARTTIRILMALI”

İthalatla dayalı tarım politikasından vazgeçilerek çiftçilerin üretime yönlendirilmesi gerekliliğini vurgulayan Yüksel Ercan,, “Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ayçiçeği yağı ve buğday tedarikinde yaşanan sorunlar bir kez daha yerli üretimin önemini göstermiştir. İthalata bağlı tarım politikası gün gelir bu tür durumlarda hem ülkemizi hem vatandaşımızı zor durumda bırakır. "dedi.

TARIM, ÖNEMLİ SEKTÖRLERİMİZDENDİR

Tarımın  ülke için neden önemine değinen Yüksel Ercan, "Tarım, sağlıklı nesiller yetiştirme, doğal kaynaklarımızı muhafaza, geliştirme ve etkili kullanma, istihdam yaratma ve ihracat gelirlerini artırmada potansiyeli olan önemli sektörlerimizdendir. Ülkemizi gelişmiş milletler ailesinin saygın bir üyesi yapmada ve insanımızın refah seviyesini yükseltmede önemli bir araçtır. " diye konuştu.

TÜRKİYE ÇOK ÇEŞİTLİ TARIM ÜRÜNLERİNİ ÜRETMEYE MÜSAİTTİR

Pek çok üründe dışa bağımlı hale gelindiğini kaydeden Ercan, iklim ve toprak varlığımız çok çeşitli tarım ürünlerini daha fazla ve daha kaliteli olarak üretmeye müsaittir. Ancak uygun yetiştirme tekniklerinin yeterince yaygınlaştırılamaması; mazot, gübre, yem, ilaç gibi tarım girdilerinde dışa bağımlı olunması ve fiyatların yüksekliği ile uygulanan politikalar nedenleriyle tarımsal üretimde gerekli gelişme sağlanamamış ve pek çok üründe dışa bağımlı hale gelinmiştir. Başta verimli tarım topraklarının iskâna açılması, yanlış uygulamalar sonucu oluşan toprak erozyonu ve çoraklaşma, vahşi sulama ve yer altı su kaynaklarının aşırı tüketimi gibi nedenlerle toprak ve su varlığımıza telafisi güç zararlar verilmiştir.” ifadelerine yer verdi.  

“ÇİFTÇİ ÖZGÜVENİNİ KAYBETTİ”

Yüksel Ercan, Günümüzde çiftçi önemli ölçüde özgüvenini yitirdiğini, sermayesini, üretimden gelen gücünü kaybettiğini ifade ederek, “Göç nedenleriyle önemli miktarda tarım arazisi üretim dışında kalmış, Ülke büyük ölçüde ekonomik kayba uğramıştır. Günümüzde çiftçi önemli ölçüde özgüvenini yitirmiş; sermayesini, üretimden gelen gücünü kaybetmiştir." dedi.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MAĞDUR

 Tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek miktarda arttığını söyleyen Ercan, üreticilerin emeklerinin karşılığını alamazken, tüketicinin ise yüksek fiyatlardan ürün aldığını kaydederek,  "Çiftçi pek çok bölgemizde toprağını işleyemez, üretim yapamaz, üretim yapsa bile ürününü değerlendiremez, maliyetleri karşılayamaz, yıllık borç stokları nedeniyle, bir sonraki yılın ürününü dahi ipotek altından kurtaramaz durumlara düşürülmüştür. Çiftçilerin ürünlerini satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında çok büyük farklar vardır. Üretici ve tüketiciyi cezalandıran bu sistem kamu vicdanını sızlatmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİ”

Tarımsal üretimin arttırılması, çiftçilerin daha güçlü üretim yapmasını sağlayacak çözüm önerileri sunan Yüksel ERCAN, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “İYİ PARTİ İktidarında çiftçilerimizin yaşadıkları sorunlar birer birer ortadan kaldırılacak, tarımsal kalkınma istenilen seviyeye gelecektir.

İYİ Parti olarak, birikerek gelen sorunların çözülmesi için ulusal ve küresel bir değer olarak önemsediğimiz tarımı, güçlü bir siyasi irade, kararlılık ve bütünsel bir bakış açısıyla rehabilite edeceğiz. Bu hususta önceliklerimiz aşağıda verilmiştir:

• Değişik kamu ve sivil toplum kuruluşlarına dağıtılmış olan tarımla ilgili hizmetler tek elde, Tarım Bakanlığı’nda toplanacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol