banner30
Öne Çıkanlar Gözetim Tetkiki Tamamlandı AFAD Kura Tarihini Açıkladı Teslim Olan Örgüt Mensubu Sayısı 176ya Yükseldi Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi MHP SAHAYA İNDİ

Bu haber kez okundu.

Valiliğin Hibe Ettiği  Evlere Borç Çıkartıldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından depremzedelere gönderilen ihtarnamede satış sözleşmelerini imzalamaları, imzalamamaları durumunda, işgalci olarak nitelenecekleri belirtildi.

Depremde ailelerini kaybeden vatandaşlara iddiaya göre; Cumhuriyet Mahallesi’nde, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan bazı konutlar Elazığ Valiliği tarafından, hibe edildi. Depremden yaklaşık iki sene sonra, ailelerini kaybeden depremzedelere 340 bin  ile 360 bin TL arasında borç çıkartıldı. TOKİ tarafından depremzedelere ihtarname gönderildi. Depremzede vatandaşlara oturmuş oldukları konutların satış sözleşmelerinin imzalamaları istendi.

Depremzedelere  İşgalci Yakıştırması

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından depremzedelere gönderilen ihtarnamede şu ifadelere yer verildi ; “Elazığ depremin nedeniyle, mağdur olan hak sahiplerine, 17 Şubat 2020 ve 27 Şubat 2020 tarihinde yapılan kura çekilişi yapılmış ve konutlar sözleşme imzalanmadan hak sahiplerine teslim edilmiştir. Elazığ Cumhuriyet Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 1-A blok 10 nolu konutta hak sahibi olduğunuz ve ikamet ettiğiniz, ancak tüm sözlü uyarılara rağmen 01 Mart 2021 tarihinden bugüne kadar, sözleşme imzalamadığınız tespit edilmiştir.

Sözleşme imzalamadan, konutta ikamet etmeniz işgalci olarak nitelendirileceğinden, işbu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde; T. Halk Bankası Elazığ Şubesi’ne giderek hak sahibi olduğunuz konuta ilişkin satış sözleşmesini imzalamanız gerektiği aksi halde hakkınızda yasal işlem tesisi edileceği hususunu ihtaren bildiririm.”

“Devlet Bize Borç Çıkardı”

Elazığ depreminde Maden ilçesine bağlı Gezin Beldesi’ndeki Mavi Göl Apartmanı’nın yıkılması nedeniyle; 13 yaşındaki çocuğunu ve eşini kaybeden Meriç Dişli, “Bugün Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü ile görüştüm. İl müdürümüz ise TOKİ yetkilisiyle görüştü. Cumhuriyet Mahallesi’nde olan hak sahiplerine 340 ile 360 bin TL arasında bir borç çıkacağını bize iletildi. 24 Ocak 2020 depreminde can kaybı yaşayan ailelere Elazığ Valiliği bu evleri hibe edileceğini söyledi ancak şimdi de devlet tarafından bir borç çıktı.

Evlerimizi teslim aldığımız zaman Bakanlar Kurulu tarafından çıkacak karara göre; bu evler bizlere teslim edileceği söylendi. Aradan geçen iki yıl içerisinde, sadece bundan 6 ay öncesinde 20 kişiye tebligat geldi .Bu tebligatları milletvekillerine ve valiliğe illettik. Bizlere bankalara gidip herhangi bir yere imza atmamız gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Sonrasında ise; bu borçlandırma girişimi durduruldu. Ama şuan tekrardan tebligatlar gelmeye başladı.

Bu parayı nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Bu sorunumuzu vali bey, AFAD il müdürü, Çevre Şehircilik ve iklim müdürüyle görüştük. Ancak sonuç alamadık. Bu konuyla ilgili milletvekilleriyle de görüştük bize gelen tebligatın kendilerine gönderilmesini isteyip yardım edeceklerini  söylediler” dedi.

“Bu Parayı Nasıl Ödeyeyim? ”

Asgari ücretle geçindiğini belirten Dişli, istenen ücreti ödeyemeyeceğini ifade etti. Dişli,  “Depremde ailesini kaybeden  kişilere,  evler için 340 ila 360 bin TL arasında fiyat çıkartılacak. Ben asgari ücretle çalışan biriyim. Bu parayı nasıl ödeyeceğim bilmiyorum. Depremde benin işyerim de yıkıldı, onun da geri ödemesi olacak. Artık asgari ücretle ne kadar ödeyebilirsek. Artık bu ev sorunumuz bir çözüme ulaşsın ve önümüzü görelim, bizde ona göre hareket edelim. Talebimiz, devletimizin bize sahip çıkmasıdır” ifadelerini kulandı

“Bana Bir Borç Tebligatı Gönderildi “

Depremde çocuğunu kaybeden Nurten Karaman ise, işsiz olduğunu belirterek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

“Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Devlet  bize bir iş verdi. Bu işte bir yıl kadar çalıştık sonrasında, sözleşmemiz dolduğundan işten çıkartıldık. Şuanda işsizim bu ev ödemesi de gelince çok zor durumda kaldım. Devlet bana iş verirse, ben ödememin arkasındayım. Ama devletin bana iş vermesi lazım.

Devlet önce elimden tutacak ki, bende önüme koyulan meblağı ödeyim. Bana verilen ev için geçtiğimiz günlerde, bana bir borç tebligatı gönderildi. Bu tebligatta hak sahipliğini üstümüze almamızı ve gelen borcu üstlenmemiz için imza atmamız istendi. Lakin bu evlere depremzede ve şehit yakınlarına verildi.

Tebligatta, ödeme yapmadığımız durumda oturduğumuz evde işgalci durumuna düşeceğimiz yazılmıştı. Devletin burada söylemek istediğini az çok sizde biliyorsunuz. Kendi evime ayda bin 675 TL taksit ödemem gerekir. Ancak evime bu kadar bir gelir gelmiyor. Hadi bunu ödedik, geri kalanı ise faturalara gidecek biz ne yapacağız? Devlet bu evi bana 362 bin TL'ye vermiş lakin bu parayı ödememiz için imkanlarımızın olması lazım. İmkanlarımızın dışında bu borcu ödeyemeyiz”

“Bize Söylenen 352 Bin TL “

“Depremzede Fikret Ayken ise, “24 Ocak depreminde Mustafapaşa Mahallesinde oturuyordum, Devletimiz her zaman bizim yanımızdaydı. Bize ev verdi, oturtturdu. Yalnız devletten bir tek ricamız bu evlerin fiyatlarının uygun yapılması ve bizim ödeyeceğimiz şekilde taksitlendirmenin yapılması. Başka herhangi bir şey istemiyoruz. Normal bir fiyat olduktan sonra neden ödemeyelim. Bize söylenen 352 bin TL yüzde 46 indirim geri kalanı ise 18 senede ödemesi olacağı söylendi. Bundan başka bir şey yok” dedi.

“Ekmeğimi Alamıyorum Evin Ödemesini Nasıl Yapayım “

Depremde kızını kaybeden Hamide Buğdaylı ise 650 TL maaşla geçindiğini ve kendisine çıkartılan borcu ödeyemeyeceğini belirterek, “Bende depremden sonra bir ay hastanede kaldım. Cumhurbaşkanı’mız Tayyip Erdoğan geldi, bana; ‘arkandayız ne istiyorsan yardım edeceğiz 'dedi. Diğer devlet büyüklerimiz de gelip bize destek verdi ve yardım edeceklerini söylediler.

Ben babamın aylığıyla geçiniyorum. Bakkala gidip ekmeğimi alamıyorum, evin ödemesini nasıl yapayım. Gücüm yok. Cumhurbaşkanı’mız bize yardımcı olsun” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol