banner30
Öne Çıkanlar Müdürlükten Çiftçilere Kayıt Uyarısı ELZEMDER Kuruldu İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Hizmete Açıldı Koyun Sürüsüne Daldı Covit-19 PCR Tanı Laboratuvarı hizmete başladı

Bu haber kez okundu.

Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneğinden Başkan Şerifoğulları'na Teşekkür

Dernek başkanı Çam şu ifadelere yer verdi: "Bizler ilimizde ve bölgemizde kültürel sanatsal arkeolojik çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu  bağlamda ilimizde özellikle son bir yıl içerisinde kültür ve arkeoloji anlamında çok önemli ve güzel gelişmeler yaşanıyor.

Aziz şehrin şehr-ül  emin'i Elazığ belediye başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları  Bey'in talimatlarıyla kentimizde bulunan birçok kültürel Varlık ve arkeolojik değeri bulunan yapılar hem koruma altına alınıyor hem de restorasyonları gerçekleştiriliyor.

Özellikle harputta  bulunan Sunguroğlu konağı yeniden bakıma alınması KUDEB biriminin bu tarihi konağımıza taşınması, yine başkan beyin her zaman ifade ettiği "Biz  Elazığı Harput'tan  yöneteceğiz" sözünden mütevellit başkanlık makamının bir temsil odasınında bu konakta yer alması bizleri mutlu kılmıştır.

Yine Harput girişinde bulunan 5 adet eski Osmanlı yapısı tescilli evimizi de belediye konuk evi olarak hizmete açılma projesi de sevindirici bir haberdir. Harput merkezde bulunan Hoca Hasan hamamı restorasyonu ihalesi tamamlanıp hamam müzesine dönüştürülme çalışması  ise takdire şayandır.

Yine tarihi Harput Hüseynik yolunun geleneksel yapı içerisinde tamamlanıp kısa süre sonra  açılacak olması  kültürel anlamda önemli bir olaydır. bizler ayrıca sivil toplum kuruluşumuzca tarihi Harput Hüseynik yolunun isim olarak "Telgrafçı Akif" caddesi isminin verilmesini Elazığ Belediyesi'nden talep etmekteyiz.Yine ilimizin en önemli kültürel varlıklarından biri  olan Şahinkaya mahallemizdeki surp kevork kilisesinin restorasyon çalışması ve Türkiye'de ikinci olacak olan arkeopark projesi de şehrin kültürü ve tarihi yapısı açısından büyük önem arz etmektedir. 

Yukarı Fırat kültür sanat ve arkeoloji derneği olarak Elazığ Belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları Bey'in talimatlarıyla gerçekleştirilen ilimizdeki kültürel varlıkları koruma ve restorasyon çalışmalarından dolayı kıymetli başkanımıza canı gönülden şükranlarımızı ve teşekkürleimizi sunuyoruz.  Ümit ediyoruz ki 4000 yıllık kadim  şehir Harput, kültür sanat ve tarih başkenti olacaktır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol