Öne Çıkanlar 3.Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Tamamlandı Kuran Kurslarına Kayıtlar Başlıyor  28 mayıs  yurtbaşı COVID-19 Teşhisine Yardımcı Olacak Yapay Zeka Sistemi Geliştirildi

Bu haber kez okundu.

Sağlık Çalışanları En Çok Risk Taşıyan Meslek Grubu!

FÜ Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 'Stres, Kriz Yönetimi ve Tükenmişlik' konulu seminer verildi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen seminere çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

KIRMIZIGÜL; “STRES İLE BAŞ ETMEYİ ÖĞRENMEK GEREK”


Stres ve kriz yönetimi konusunda bilgiler veren Hastane Psikoloğu Rihan Kırmızıgül, “Stres, İnsan fizyolojisine zarar veren etmenler ve bu etmenlere karşı bedende meydana gelen istenmeyen değişiklikler olarak adlandırılır.

Yapılan bir araştırmaya göre nesnel çevre tek başına stres oluşturmuyor.

Asıl stres etmeni çevreyi algılayış biçimimizden kaynaklanıyor.

Bazı insanlar zorluklar karşısında çok çabuk pes ederken bazıları da aksine sonuna kadar çabalıyor. Yapılan araştırmalar, kişilik yapısı stresle baş etme ve uyum sağlama konusunda en önemli etmenlerden biri.

Günlük yaşamda stresin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil.

Bu nedenle bireylerin stresin olumsuz etkilerinden korunmak için stresi yönetebilmesi ve stres ile baş etmeyi öğrenmesi gerekiyor” dedi.

*BAYAR; “SAĞLIK ÇALIŞANLARI, TÜKENMİŞLİK YÖNÜNDEN EN ÇOK RİSK TAŞIYAN MESLEK GRUPLARI İÇERİSİNDE”


Tükenmişlik konusunda bilgi veren Psikolog Burcu Bayar ise ”Tükenmişlik kavramı ilk kez 1974 yılında Freudenberger tarafından ‘başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekleri sonucunda bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme’ şeklinde tanımlandı. Sağlık çalışanları işleri gereği hastalık, ağrı, acı çekme, ölüm, yalnızlık, güçsüzlük gibi olumsuz durumları olan bireylerle çok sık karşılaşıyor. Sağlık çalışanları, tükenmişlik yönünden en çok risk taşıyan meslek grupları içerisindedir” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol