Öne Çıkanlar İŞKUR ve Fırat Üniversitesi Arasında Protokol İmzalandı Öğretmenler ve Okul Çalışanlarına Aşı Yapılacak DEVA Partisinde İl Başkanı Görevden Alındı Geleceğe Nefes Kampanyasına En Az Bağış Yapan 2. İl Oldu Başkan Şerifoğulları Sağlık Durumuyla İlgili Açıklama Yaptı

Bu haber kez okundu.

ÖZEREN GÖREVİ  GÜRKAN’A DEVİR ETTİ

 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi 22. Olağan Genel Kurulu yapıldı.  Genel kurula Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD yöneticileri, ilçe ve belde belediye başkanları ve MÜSİAD üyeleri katıldı.  Yapılan protokol konuşmaların ardından seçime gidildi, tek listeyle gidilen kongrede MÜSİAD Elazığ Şube Başkanlığı’na Tekin Gürkan seçildi.

 MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, görevi devretmeden önce, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’dan, yatırımcıları Elazığ’a yönlendirmelerini istedi, Özeren “Sayın genel başkanım Elazığ’ımızın sanayisi bugün gelişen dünya ve Türkiye sanayisi karşısında maalesef hak ettiği seviyeye bir türlü ulaşamamıştır.  Kurulma aşamasında olan ikinci Organize Sanayi Bölgemizde ve mevcut Organize Sanayi Bölgemizde  yatırım bekleyen müsait yerlerimiz var. MÜSİAD olarak buralara desteklerinizi beklemekteyiz. Biliyoruz ki yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar MÜSİAD’ın bilgi ve birikiminden faydalanmak için sizden görüş talep etmektedirler. Bu minvalde bu yatırımcıları Elazığ’ımıza yönlendirmenizi talep etmekteyiz. Ayrıca sizden, birçok ilde devam etmekte olan TEKMÜSKOP gibi kooperatiflerin Elazığ’da da olmasının sözünü almak istiyoruz. Genel merkezle yürütmüş olduğumuz tarım kent projelerimizde de Elazığ’ımıza da yer verilmelidir. Çünkü Elazığ’ımız  buna elverişlidir, sizden bu konuda da destek bekliyoruz. Yine genel merkez bağlamında yürüttüğünüz Karavan Park projesinde de Hazar Baba Kayak Merkezi ve Hazar Gölü, karavan park projesi kapsamında yatırım alanlarına müsaittir. Buraya da yatırımcı yönlendirmenizi beklemekteyiz. İki yıldır onur ve gururla yürütmüş olduğum Elazığ MÜSİAD başkanlığı görevim tamamlanmıştır. Görevi devralan yeni yönetime başarılar diler, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“İhracatı Çeşitlendirmemiz Gerekiyor”

Başkan Mehmet Özeren’in ardından değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise  yaptığı konuşmada, “Elazığ’da teknolojik alanda üretimin olmadığını görüyoruz. Ama Elazığ’da madencilik konusunda ciddi çalışmaların olduğunu, bakır, krom, kurşun gibi maden rezervlerin bulunduğunu biliyoruz. Aynı şekilde mermercilikte var ve bunun da ihracatını yapan bir ilimiz. Tabi ki Elazığ, Türkiye genelinde 166 milyon dolarlık ihracatıyla 44. Sırada bulunuyor. Bunun yüzde 85’ini madencilik sektörü oluşturuyor. Bu bakımda bunları biraz daha çeşitlendirmemiz gerekiyor. İnşallah Elazığ’ı birlikte yukarıya çıkarmaya çalışacağız. Mehmet beyin ifade ettiği akıllı tarım kentler projemiz, kırsal kalkınmayı teşvik etmek ve bu şekilde tersine göçü desteklemek ve homojen bir nüfus yapısına kavuşmak için bir girişim başlattık. Bunu da Tarım ve Orman Bakanlığıyla birlikte kamuoyuna tanıttık ve yakın bir zamanda şehirlerimizi açıklayacağız. Mehmet bey bu projeye Elazığ’ın da dahil edilmesini istemişti. Bakanlık 15 il belirlemişti inşallah buna Elazığ’ı da ilave edeceğiz. Elazığ’ın genel kurulunda bulunmak beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Görevini tamamlayan şube başkanımız Mehmet beye ve yönetimine teşekkür ediyor, görevi devralan Tekin bey ve yönetimine de başarılar diliyoruz” dedi.

Yeni Yatırımların Yapılması Gerektiğine İnanıyorum”

Tek liste ile gidilen genel kurul sonrası  MÜSİAD Elazığ Şube Başkanlığı’na seçilen  Tekin Gürkan ise yaptığı açıklamada , ”Şehir olarak zor günler yaşadık, yaşıyoruz. Ama her zorluğun ardından aydınlık günlerin geleceğine de canı gönülden inanıyoruz. Pandemi sonrasında yeni bir dünya bizi bekliyor. İş dünyası olarak pandemi sonrasındaki yeni dünyanın bizlere yeni fırsatlar sunacağını düşünüyorum. Bizler Elazığ olarak MÜSİAD’ın gücünden ve ayrıcalıklarından daha fazla yararlanabiliriz. Bundan sonraki süreçte Elazığ olarak el birliği ve gönül birliği içerisinde ticari hayatın daha da canlanması için yeni projeleri hayata geçirmemiz gerekmektedir. Elazığ’da sürdürülebilir bir kalkınma hedefi için yatırımların üzerine yeni yatırımlar yapılması gerektiğine inanıyorum. Kurulma çalışmaları devam eden yeni Organize Sanayi Bölgesi ile yeni yatırımların ve yeni fırsatların önü açılmaktadır. Bizler de sanayi şehri bir Elazığ için gerekli alt yapının kurulmasına her türlü desteği vereceğiz. Bu sürecin etkin bir şekilde yürütülmesinin üniversite sanayi işbirliğin kurumsallaşması ile mümkün olacağını düşünüyorum. Bu nedenle üniversite sanayi işbirliğinin güçlendirilmesinde aktif rol alacağız” dedi.

“Çok Ciddi Bir Yol Aldığımız Açıkça Görülecektir”

Elazığ’ın  dış ticaretinin artması için çaba sarf edeceklerini belirten Gürkan, “Elazığ, kültürünü ve medeniyetini devraldığı Harput’tan ticari birikimini de devralmıştır. Medeniyetler beşiği Harput, aynı zamanda bir ticaret merkezidir. Harput’ta olduğu gibi bugün de Elazığ’ın tekstil sektöründe önemli yatırımlar aldığını, bir cazibe merkezi haline geldiğini mutlulukla ifade etmek isterim. Elazığ ticari anlamda geçen süreçte çok önemli aşamalar kat etmiştir. 2004 yılında toplam 21 milyon 368 bin dolar ihracat yapan Elazığ, 2020 yılında toplamda 166 milyon 187 bin dolar ihracat yapmıştır. 2021 yılının ocak ve Şubat aylarında yapılan 51 milyon 308 bin dolarlık ihracatın 2004 yılının toplam ihracat rakamlarının iki katından fazla olduğu dikkate alındığında çok ciddi bir yol aldığımız açıkça görülecektir. Elazığ’ın avantajlarını kullanarak, şehrimizi ulusal ve uluslar arası arenada rekabet gücü yüksek, güçlü bir konuma yükseltebiliriz. Özellikle ihracat odaklı çalışmalar yaparak dış ticaretin arttırılmasına özel önem vereceğiz. Elazığ olarak bunları yapabilecek inancımız da gücümüzde var” ifadelerini kullandı.

 Tek Liste Şu Şekilde Oluştu

Yapılan protokol konuşmalarının ardından yapılan seçim sonrasında  yönetim kurulu ve denetleme kurulunun yeni üyeleri belirlendi.

MÜSİAD Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu  Asil Üyeleri

Tekin Gürkan

Adil Gül

Emre Su

Evren Demirel

Fatih Demir

Furkan Göçer

Kemal Tan

Mehmet Ali Erol

Nahit Çağlayan

Samet Tunçayak

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Fethi Özbay

Mehmet Güleç

Mesut Cankaya

Şükrü Tuğran

Dursun Demirtaş

Ahmet Demir

Ahmet Ufuk Adalı

Zülfü Doğan

Aydın Karabulut

Fatih Karakaya

Denetleme Kurulu Asil Üyeleri

Osman Avcıl

Yıldırım Karabulut

 Mustafa Demirpolat

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri

 Mehmet Akif Dumandağ

Nurullah Kürkçü

 Ahmet Akyigit

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol