Öne Çıkanlar Vaizler ve Din Hizmetleri Uzmanları İle Bir Araya Geldi Mezraya giriş çıkışların 14 gün yasaklandığı öğrenildi Çiftçi Ailesinin Acı Kaybı Cuma Namazı Kılınacak Camiler Açıklandı Arslan: İş Dünyası ve Toplumun Beklentileri Karşılanamamıştır

Bu haber kez okundu.

TÜİK Açıkladı!

Nisan-Haziran Döneminde İşsiz Sayısı Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta Haziran ayına yönelik iş gücü istatistiklerini açıklamasından sonra bugün Nisan-Haziran dönemine ilişkin işgücü istatistikleri raporu yayımladı.

Ocak-Mart döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerdeki işsiz sayısı 62 bin kişi azalarak 3 milyon 483 bin kişiye gerilediğini açıklayan TÜİK, Nisan-Haziran döneminde bu sayının 73 bin kişi azalarak 3 milyon 400 bine gerilediğini açıkladı.

Rapora göre söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,7 seviyesinde yer aldı. Bunun yanında işsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,8, kadınlarda yüzde 13,4 olarak tahmin edildi.

KADINLARDA İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI YÜZDE 50’NİN ALTINDA KALDI

Yılın 2. çeyreğinde mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 48,2 olarak kayda geçti. Rakam bir önceki çeyreğe göre 151 bin kişi artarak 31 milyon 513 bin kişi oldu. Cinsiyet bazında incelendiğinde istihdam oranı erkeklerde yüzde 65,7, kadınlarda yüzde 31,1 olarak saptandı.

İstihdam edilenler sektörler bazında incelendiğinde yüzde 57,4’ü hizmet sektöründe yer aldı. Bunun yanında sanayi sektöründe yüzde 21,7, tarım sektöründe yüzde 14,7, inşaat sektöründe yüzde 6,3 olarak kayda geçti.

Söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı yüzde 53,4 olarak kayda geçti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,2, kadınlarda yüzde 36 oldu.

GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANI AZALDI

2023 Nisan-Haziran döneminde bir önceki döneme göre 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 azalarak 18,3 olarak kayda geçti. Bu oran erkeklerde yüzde 15,1, kadınlarda yüzde 24,1 olarak tahmin edildi.

HAFTALIK FİİLİ ÇALIŞMA SÜRESİ 44.3 SAAT

Bunun yanında Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre istihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi yüzde 0,4 azaldı. 44,3 saat olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı yüzde 23,5 olarak kayda geçti. İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2023 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,4 saat azalarak 44,3 saat olarak gerçekleşti.

SANAYİDE İSTİHDAM EDİLENLERDE AZALIŞ

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sanayi sektöründe 8 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 10 bin kişi, inşaat sektöründe 28 bin kişi, hizmet sektöründe 121 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %14,7'si tarım, %21,7'si sanayi, %6,3'ü inşaat, %57,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol