banner37
banner38

Eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu ve her çocuğun parasız eğitim alması gerektiğini hatırlamanızı isterim. UNESCO, herkesin okula gidebilmesi için 2030 yılına kadar 69 milyon yeni öğretmen yetiştirmeyi umuyor, çünkü ne yazık ki bugün dünyada 264 milyon çocuk yeterli öğretmen olmadığı için okula gidemiyor. Bu çocuklar çoğunlukla yoksul bölgelerde, şehir ve kasabalardan uzakta yaşadıkları için ya da kendi ülkelerindeki savaştan kaçtıkları için hayatın zaten çok zor olduğu yerlerde bulunuyorlar.

Yani eğer bir öğretmeniniz varsa şanslı olanlardansınız. Bir gün muhtemelen geriye dönüp baktığınızda hayatınıza, başarılarınıza, gerçekleştirdiğiniz hayallerinize ya da atlattığınız zor şeylere bakacaksınız. Bir öğretmenin sözlerinin bunları başarmanıza yardımcı olduğunu bulma olasılığınız yüksektir. Belki o öğretmenin kim olacağını zaten biliyorsunuzdur.

Sosyal sistem olarak kabul edilen okulların en stratejik öneme sahip unsuru olan öğretmenler eğitim politikaları doğrultusunda belirlenen amaçları gerçekleştirmeyi hedefleyen, eğitim ve öğretimi gerçekleştirerek nesillerin geleceğe hazırlanmasında etkin rol oynayan kişilerdir.

 Öğretmenlik mesleğini yapacak kişiler tesadüfi seçimlerle değil stratejik planlamalarla toplum içerisinde en iyiler arasından belirlenmelidir. Çünkü öğretmenlerin niteliği ile eğitimin niteliği doğrusal olarak birbirine bağlıdır. Dolayısıyla öğretmenlik mesleğinin ülkeler için kritik öneme sahip mesleklerin başında geldiği söylenebilir.

Yaklaşan Dünya Öğretmen Günleri

TÜRKİYE - 24 Kasım

ENDONEZYA - 25 Kasım

PANAMA - 1 Aralık

GÜNEY SUDAN - 1 Aralık

KÜBA - 22 Aralık YUNANİSTAN -

30 Ocak UMMAN - 24 Şubat CEZAYİR - 28 Şubat MISIR - 28 Şubat ÜRDÜN - 28 Şubat LİBYA - 28 Şubat FAS - 28 Şubat SUUDİ ARABİSTAN - 28 Şubat TUNUS - 28 Şubat YEMEN

İnsanlar kendilerine yardım eden kişileri hatırladıklarında, genellikle listenin başında öğretmenler gelir. Öğretmenler, öğrencilerin henüz göremediği yerlere ışık tutar: öğrencilerin benzersiz yeteneklerini bulup onları keşfederler.

Bir öğretmen yalnızca ders vermek ve not testleri vermekle kalmaz; Bir öğretmen aynı zamanda bir amigo, bir psikolog, , bir motivasyon konuşmacısı, bir beslenme uzmanı, bir okuryazarlık savunucusu, bir hemşire bir doktor ve bir çocuğun saf sevgisidir. Öğretmenler öğrencilere sosyal medya kullanımı, aile krizleri ve karmaşık dünyayı açıklamak gibi 21. yüzyıl yaşamının getirdiği zorluklarla başa çıkmalarına kadar bilgi vermektedir. Ama en önemlisi, öğretmenlerin sınıflarından geçen öğrencilere sarsılmaz bir dostluk ve destek vermeleridir.

Sonuç olarak öğretmenlerin şartları iyileştirilebildiği ölçüde eğitimin niteliği artırılabilecek ve toplumların gelişmesi doğru orantılı olarak sağlanabilecektir.

Öğretmenlerin akademik gelişimleri için önemli olan yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile ilgili olarak izin konularında branşlara özel yasal düzenlemeler getirilebilir.

Ücretli öğretmenlik uygulaması öğretmenler arasında farklılık oluşturmakta, ücretli öğretmenlik kademeli olarak kaldırılarak öğretmen istihdam politikaları yeniden yapılandırılabilir.

Tayin koşulları sadece hizmet puanına bağlı olmadan getirilebilecek ek kriterlerin sayısının artırılması ile yeniden oluşturulabilir.

Memleketimizin gerçek öğretmen ihtiyacı dikkatlice tespit edilmeli. her yıl hangi sahada ne kadar öğretmenin yetiştirmesi gerektiği bir plana bağlanmalı.

Öğretmenlerin sayısının çok olması, onlara verilecek özel hakları engelleyici bir faktör olarak düşünülmeyip öğretmenlik mesleği ekonomik bakımdan çok cazip hale konulmalı.

 Şimdi onları bulup Öğretmenler Günü'nde hatırlayalım.

Başta babam olmak üzere tüm öğretmenlerin bu anlamlı günü kutluyorum

Daha nice öğretmenler günü görmeniz temennisiyle sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol