banner28
banner29

2020 yılı gerek ülke, gerek birey gerekse küresel olarak pek bir buruk geçti. Bu yıl küresel olarak salgın hastalıkla karşı karşıya kalmamız, hayatımıza birçok kısıtlamalarını da beraberinde getirdi. Bunlardan birisi de milli bayramlarımız oldu. Bayramlarımızın coşkusunu yaşayamaz olduk. Camların ardında, sosyal medya üzerinden kutladığımız bayramlar haline dönüştü.

23 Nisanlar, 19 Mayıslar, 29 Ekimler denilince hep aklıma aramızdan ayrılan merhum şair, musikişinas ve yazar Av.Doğan Özdal gelir. Neden mi? Çünkü onun bayrak, vatan ve Atatürk sevgisi anlatılacak, tarifi yapılamayacak hissiyata sahiptir ve bayrak sevgisini birçok kez yazdığı kaleme aldığı şiirlerinde rastlamaktayız.

BAYRAĞIM

Dalgalan göklerde dalgalan hakkındır senin

Ne güzel seyrediyor ay yıldızlı desenin

Ebediyen göklerde yaşayacak milletim

Ne mutlu sana ki bu şan bu şeref senin.

Tüm güzellikler senin, al beyaz renkler senin

Gökleri nasıl süslüyorsun narin nazenin

Bakışlarının sıcaklığında yaşamak ne güzel

Sana bakan gözler senin çarpan yürekler senin.

Her dalgalanışında tarihten yapraklar açıyorsun

Açtıkça bizlere güç güven saçıyorsun

Göklerin maviliklerinde dalgalanırken sen

Bilir misin bizleri nasıl kucaklıyorsun.

Dalgalandıkça direklerde seni hep öpeceğim

Edirne’den, Ardahan’a yurdumun al örtüsü

Sen ey benim güzelim nazlı çiçeğim

Yürekleri ısıtan, yurdumun güzel süsü..

Ben sende var oldum ve sana geleceğim.

Her yönüyle örnek alınacak kişiliğe sahip bir insan merhum Av. Doğan Özdal’ı Elazığ’daki Eller Çarşısındaki yazıhanesinde ziyaret ettiğinizde, odası bayrak ve Atatürk resimleriyle süslüdür. Unutmayacağım anılardan bir tanesi, Av.Doğan’ı ziyaretim sırasında beni alıp, masanın önünde oturup elimize gelen gazete, dergi vb dokümanlardan bulduğumuz bayrakları ve Atatürk resimlerini kesip kendisinin istediği yerlere yapıştırmıştık. Hele de masanın çekmecesindeki bisküviyi de ikram etmeyi unutmazdı. Radyosunda da  kültürümüzün vazgeçilmezi Türk Sanat Müziği.. Harput melodileri.. Masasının yanı başında da çocukluğunun beraber geçtiği emekli öğretmen şair – yazar öğretmenimiz Tuncer Sönmez.. İki güzel dostluğun sürekli buluştuğu mekân.. Bu ofis yıllarca hem avukatlık mesleğini icra ettiği hem de emeklilik yıllarında bayrak ve Atatürk sevgisiyle dolup taşan kutsi bir mekândı. Bu kutsi mekânda her misafirine bayrak hediye ederdi. Bayrağımız hala duvarda asılı durur ve seni hatırlıyoruz her baktıkça.. Aynı zamanda memleket sevdalısı ve Elazığ aşığı olan Av.Doğan Özdal, dergi, gazete gibi dokümanlardan Elazığ iline ait resimleri keserek duvarlarına yapıştırmıştır.

Av.Doğan Özdal’ın bayrak ve Atatürk sevgisi gibi şiire de sevgisi vardı. O raflarda duran hukuk kitaplarının arasından duygularını döktüğü şiir kitabı da günışığına çıkmıştı. “Yürekten Gelen Sesler” ve “Güzellikler Taçlanır Hatıralarla”….

AV.DOĞAN ÖZDAL KİMDİR?

1937 yılında Pertek’in Cami-i Kebir Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. 1944 yılında başladığı ilköğretimini; Saadet Dilek ve Cami-i Kebir Mah. İlkokulu ile Alpdoğan İlkokulu’nda tamamlayarak, ilkokuldan sonra öğrenimini sürdürdüğü Pertek Ortaokulu’ndan 1953 yılında mezun olmuştur. Lise eğitimini de1958 yılında Elazığ Lise’sinde tamamlamıştır.

Av.Doğan Özdal; aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamış ve 1963 yılında bu fakülteden mezun olmuştur. Artık hayatının hukukçu yönü devreye girmiştir.

İki yıl süren yedek subaylık vazifesini tamamladıktan sonra; 1966 yılında Elazığ’da avukatlık bürosu açmış, serbest avukatlık yapmıştır. İki yıl da Hazine Avukatlığını görevini üstlenmiştir. Diğer yandan; Elazığ ve Ergani Çimento Sanayilerinin sözleşmeli hukuk müşaviri olarak da hizmet verir ve 1999 yılında emekliye ayrılmıştır.

Yazar ve şair kimliği ile Av. Doğan Özdal; emekliliğinden sonra, daha önce içinde bulunduğu sosyal ve kültürel etkinliklere Elazığ Musiki Cemiyeti’nde ve Manas Yayıncılık’taki devam etmiştir.

Halen 50’ler Çarşısı Üçüncü kattında, daha önce avukat bürosu olarak kullandığı yerini, avukatlık faaliyetini durdurarak, sırf eş, dost ile buluşma, sanatsal söyleşi ve dertleşme adresi olarak sürekli açık tutmuştur.

 “Bizim yerimiz dar ama, gönlümüz geniş” bu güzel sözleri ile gelen dostlara yüreğinde sıcak yer açmış, güler yüzlü, hoş sohbetlerinde kesinlikle dedikoduya pirim vermeden, kaliteli sevgisi ile kırk yıllık köpüklü kahve lezzetinde bugünlere hatırlı anılar bırakmış değerli ve merhum Av.Doğan Özdal kültür ve gönül insanı olarak iki eser bırakmıştır. Bu eserleri: Güzellikler Taçlanır Hatıralarla “Pertek Cmai-i Kebir Mahallesi” ile ‘Yürekten Gelen Sesler’(Şiirleri).

2007 Yılında kaleme aldığı “Güzellikler Taçlanır Hatıralarla” (Pertek Cami-i Kebir Mahallesi) isimli 128 sayfadan oluşan kitabında; Av.Özdal, kendi yaşam öyküsünü, özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerine ait yaşanılanları kendisinin yorumuyla dile getirirken; bir solukta okunabilecek, Elazığ insanının cana yakınlığını, misafirperverliğini, kültürünü anlatmıştır.

2013 yılında çıkan ikinci kitabı “Yürekten Gelen Sesler” ile içinden geldiği gibi duygularını kaleme alırken şiir kitabının adına adını vermiştir. Şiir kitabından sizin için seçtiğim iki şiiri ise gözlerinizden Av.Doğan Özdal’ın hayaliyle gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Harput – Elazığ ve Pertek sevdalısı Av.Doğan Özdal memleket sevgisini de dizelere dökmüştür.

HARPUT’UM

Haydinin gidelim Kayabaşına

Başlasın klarnet divandan bir taksim

Dinleyelim mest olalım, vecde gelelim

Dinlendikçe seni sermest olalım

Yüce göklere yükselsin sesin Harput’um.

Gelsin çayda çıralar gençler oynasın

Gamlanma Harput’um kalmasın yasın

Eskileri arıyorsun biliyorum

Bu böyle gidecek aldırmayasın

Bizler seninleyiz gam vurmayasın Harput’um.

Bu tarih bu kültür sana çok yeter

Bir divan bir Şirvan bir elezber

Harput’um müziği cihanı değer

Toplasan bütün musikileri senin

Senin güzel nazarında kaç çeker Harput’um.

Yürekler bir başka çarpıyor seninle

Yoğurmuşsun ellerinle bizi sen

Nasıl kavurmuşsun bizi bir bilsen

Bağlamışsın sinelerde bizi sen

Dağlamışsın yüreklerde bizi sen Harput’um.

PERTEK’E ÖZLEM

Gökler bir başkadır, yerle bir başka

Bu sevgi dorukta dönüyor aşka

Perteksin yüreksin bir teksin sen

Her nefeste yerin bir ayrı başka.

Bizlere bakıp nazlansan da sen

Ağıtlar yakıp sızlansan da sen

Bir sevgi selisin ne yapsan da sen

Yüreklerdeki yerin ayrı bir başka.

Gel artık yeter yakınlaşalım

Yılların özlemiyle kucaklaşalım

O güzel kokan çiçeklerini ver

Koklaşıp seninle kucaklaşalım.

diye sürüp giden güzellemelerle dolu, arı bir duygu akışına şahit olursunuz.

Naif ve beyefendi kişiliği ile Av.Doğan Özdal’ın manevi gücünün Yunus Emre’ye dayandığını da söylemeden geçemeyeceğim. Av.Özdal’da kelimelerini Yunus Emre gibi açık ve net şiir dizelerine yansıtmıştır. ‘Bayrak, Vatan, Atatürk sevgisi ile yaşayan Av.Doğan Özdal 4 Eylül 2019 tarihinde gözlerini hayata kapamış ve şiirlerindeki dizeler bir bir toprağa yaprak misali dökülmüştür. Gönül dostları ise güzel sohbetlerin hatıralarıyla yaşamakta ve dualarıyla onunla sohbete devam etmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol