banner37
banner38

Telmih yayınları tarafından yayınlanan ‘Eğrisiz Sözler’ şiir kitabı için Prof.Dr.Nurullah ÇETİN, şairi ‘zamanı bilgece duyumsama şairi’ olarak betimlemektedir. Şairin şiirlerini okuduğunuzda karamsarlık, umutsuzluk, hüzün var ise de arak planında umut, aydınlık ve felsefik içerikli bir zemin yer almaktadır.  Şair toplumdaki değer erozyonunun verdiği hüzünle yakınırken, yeniden değerlerimizin inşasında parmakla gösterilecek eserler içerisinde yer almaktadır.

Barut’un kaleme aldığı şiir kitabında kitabının ilk şiiri olan ‘Afel’ ve bu şiirini takip eden ‘İz ve Sürgün Ayazı, Yaşam, Asırlık Randevu, Berhava, Başka Hayat ve Dönüş’ isimli şiirleri başarılı eserleri arasındadır. Bu şiirlerinde ‘elem çiçekleri, kişilik öğüten değirmen, uyuşturmuş olsa da zaman, gölge oyunları, varoluş sancıları, çizik çizik yüreklerde’ gibi kelime oyunları ile şiirlerinde mistik, hayatın bir oyun olduğu ve insanın duygu dünyasının karşılaşabileceği ana temaları işlemektedir.

Şimdi gelin hep birlikte BARUT’un şiirlerine kulak verelim.

AFEL

Sonu yok bu anlaşılmaz sırrın,

Gölge oyunlarının.

Zamanın girdabına fırlatılmış

Akla sığmaz sonsuz boşluklarda

Umudun payını beklerken

Kaderin yayı kurulu durup hep

Bir sis perdesinin ardında.

Eskitir yüzünüzü zaman,

En kullanılmayan yere

Kaldırılır suretiniz.

Bir bakmışsınız,

Unutulmuş bir resimde

Hatıra bile değilsiniz.

Taşınılan çerçevelerde sal eğrisindesiniz.

DÖNÜŞ

Döndüm.

Kişilik öğüten değirmen!

Bitmeyen harbim,

Eşsiz arayışım.

Sabır yüklenip unutmuş gibi yapsa da hissim

Uyuşturmuş olsa da zaman

Duyumsadığımda yine

İnsan izleklerinin yavelerini.

Arta kalan

Son masum parçamı da aldın.

Gördüm.

Müjdat Barut kimdir?

1984 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı. Lisans eğitimini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde, Yüksek Lisans Eğitimini ise İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında tamamladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ankara Yöneticilik Okulu mezunudur. Birçok STK’larda Kurucu Başkanlık ve Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur.

Muhtelif kültür, sanat, tarih ve edebiyat dergilerinde manzum ve mensur eserleri yayınlamıştır. Çeşitli dijital kültür mecralarında eserlerine yer verilmiştir.

Telmih Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergisi Danışma Kurulu Üyesi’dir.

Şairimizin kitabının okurunun bol ve kalemi daim olsun dileklerimle.

Sağlıkla kalın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol