Öne Çıkanlar ÖZEREN yks DİYARBAKIR DEPLASMANINA GİDİYOR iftar  Proje Protokolü

Bu haber kez okundu.

153.387 ACİL ÇAĞRIYA  CEVAP VERİLDİ

Vatandaşların acil durumlarında aradıkları 112 Çağrı merkezine gelen aramaların % 70’nin asılsız ihbar olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit, asılsız ihbarların acil durumda olan vatandaşları ciddi anlamda mağdur ettiğini kaydetti.

Prof. Dr. Cahit Polat Elazığ İl Sağlık Müdürlüğünün,  2022 yılı acil sağlık hizmetleri alanındaki faaliyetlerini yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.  Elazığ geneline 112 acil sağlık hizmetleri alanında görevli 500’den fazla sağlık çalışanı ile hizmet verdiklerini belirten Prof. Dr. Polat “İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı olarak ilimiz merkezinde 17, ilçelerimizde de 18 olmak üzere toplam 35 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile hizmet vermekteyiz.” dedi. Vatandaşlara en hızlı şekilde hizmet vermeye devam ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Polat; “Türkiye genelinde verilere bakıldığında acil sağlık hizmetleri olarak tüm alanlarda halkımıza başarılı bir şekilde hizmet verildiği görülmektedir” dedi.

153.387 ACİL ÇAĞRI

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü, 2022 Yılında 153.387 acil çağrıya cevap verildiğini açıkladı.  Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, 2022 yılı 12 aylık dönemde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Çağrı Merkezi ihbar hattına gelen toplam 153.387 acil çağrıya cevap verdiklerini söyledi.

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğünün 2022 yılı acil sağlık hizmetleri alanındaki faaliyetlerini değerlendiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, 2022 yılında mevcut çağrıların % 70’nin asılsız ihbar olduğunu ve bu ihbarların da acil durumda olan vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur ettiğini ifade etti.

35 ADET 112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Elazığ geneline 112 acil sağlık hizmetleri alanında görevli 500’den fazla sağlık çalışanı ile hizmet verdiklerini belirten Prof. Dr. Polat “İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı olarak ilimiz merkezinde 17, ilçelerimizde de 18 olmak üzere toplam 35 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile hizmet vermekteyiz.” dedi.

KAR PALETLİ AMBULANSLARIMIZLA 68 VAKAYA MÜDAHALE

Özellikle kış aylarında kritik görevlerde kullanılan kar paletli ambulanslarla yıl içerisinde 68 vakaya müdahale edildiğini belirten Prof. Dr. Polat; “Yine İl Sağlık Müdürlüğümüze ait il merkezi ve ilçelerimizde şu an göreve hazır 55 adet ambulans, 4 adet Kar Paletli, 1 adet Küvözlü Yeni Doğan, 1 Adet Obez ve 1 adet 4 yataklı ambulansımız bulunmaktadır. Ambulans filomuzdaki toplam 62 araç ile vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Bu rakamlara üniversite ve özel hastane araçları dahil değildir. Ayrıca 2023 yılında bakanlığımız tarafından müdürlüğümüze bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine (UMKE) 1 adet kurtarma aracı tahsis edilmiştir. Özellikle kış aylarında kritik görevlerde kullanılan kar paletli ambulanslarımızla yıl içerisinde 68 vakaya müdahale edilmiş ve hastalarımızın çeşitli sağlık tesislerine nakilleri sağlanmıştır. Bunun yanında yine yıl içerisinde tedavileri sağlanmak üzere ilimize uçak ile 10, Helikopter ile 8 hasta getirilmiştir. Buna karşın Elazığ’dan başka illere de uçak ile 37, Helikopter ile de 4 vaka sevki gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

4 DAKİKADA BİR ÇAĞRI

Ortalama 4 dakikada bir çağrı aldıklarını söyleyen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, “2022 yılı içerisinde ambulanslı ekiplerimiz 57.121 vakaya yönlendirilmiştir. Sağlık Bakanlığının vakaya ulaşma ortalaması kentsel 10, kırsalda ise 30 dakikadır. Buna karşın ekiplerimiz, kentsel vakaların % 96’sına 6 dakika da, kırsalda ki vakaların % 91’ne ise 17 dakika ortalama ile müdahalede bulunmuşlardır.” dedi.

BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HİZMET VERDİLDİ

Türkiye ortalamasını değerlendiren Prof. Dr. Cahit Polat; “Türkiye ortalamasını değerlendirdiğimizde 26 bin kişiye bir istasyon düşerken, ilimizde ortalama 17 bin kişiye 1 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu düşmektedir. Yine Türkiye genelinde 14.600 kişiye bir ambulans düşerken, ilimizde 9.500 kişiye bir ambulans düşmektedir. Verilere bakıldığında acil sağlık hizmetleri olarak tüm alanlarda halkımıza başarılı bir şekilde hizmet verildiği görülmektedir.” ifadelerini yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol