Öne Çıkanlar Kuşadasıspor Elazığda silahlı kavga: 5 Yaralı İl Genel Meclisi toplantı mehmet özhaseki zam

Bu haber kez okundu.

Asgari Ücret Enflasyon Karşısında Eriyor

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, milyonların merakla beklediği asgari ücret artışı ile ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Orkun, yaptığı açıklamada Türk-İş'in kasım ayı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı" sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7.786 TL, yoksulluk sınırının ise 25.364 TL olduğunu belirterek, içinde bulunulan geçim şartları dikkate alınmadan, aşınmış ücret gelirlerini gerçekçi olmayan resmi enflasyon oranında veya refah payı diyerek biraz üzerinde artırmanın mevcut yoksulluğu daha da arttıracağı uyarısında bulundu.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI, SATIN ALMA GÜCÜNÜN YOK OLMASI ANLAMINA GELİR

Türkiye’de asgari ücret konusunu tam bir rezalet olarak niteleyen Orkun; “Bu verileri DOĞRU PARTİ ekonomiden sorumlu Genel Başkan yardımcımız sayın Meriç Köyatası ile istişare ettik. Bu konuda ki düşüncelerimizi sizlere aktarmak istiyorum.   Değerli vatandaşlar, Almanya’da çalışanların yaklaşık %4’ü, Asgari ücret konusunda bizden sonra Avrupa’da en kötü durumda olan Bulgaristan’da çalışanların %10 kadarı asgari ücretle çalışır.  Asgari ücret, o ülkelerde genellikle yeni işe başlayacaklar için bir gösterge ücrettir, hatta her sektöre göre de farklı farklı belirlenir. Türkiye’de ise çalışanların yaklaşık %60’ı asgari ücretle çalışmaktadır. Bunun bir kısmı gerçekten doğrudur ve asgari ücretle çalışır. Bir kısmının ücreti asgari ücret olarak gösterilir ve buna göre SSK primleri yatırılır, kalan kısım elden ödenir yani devletten vergi kaçırılır. Ancak; ne şekilde olursa olsun, ülkemizde asgari ücret, artık ortalama ücret olarak kabul edilir duruma gelmiştir. Her geçen sene enflasyon karşısında eriyen asgari ücretin tespitinde; TUİK, hatalı enflasyon ölçerek asgari ücret artışlarında, çalışanların payının çalınmasına katkıda bulunuyor. Bu yıl TUİK’in özellikle kasım ve aralık aylarında daha düşük enflasyon gösterme çabasıyla yıllık enflasyonu %65 seviyesinde göstereceği iddiası vardır. Bu seviyede asgari ücret artışı, satın alma gücünün yok olması anlamına gelir.” dedi.

İKTİDARA ÖNERİ

İktidarın bu yıl için TUİK’in tüketici fiyatlarına göre değil, üretici fiyatları ile belirlediği enflasyona ve Yeniden Değerleme Oranına(YDO) göre zam yapılması gerektiğine vurgu yapan Orkun; “Bu yıl için devletin uygulayacağı yeniden değerleme oranı %123’tür. Bu durumda; asgari ücret en az %123 seviyesinde artmalıdır. Yani, asgari ücret: 5500 x 2.23 = 12.265 TL olmalıdır. Emeklilerin durumu asgari ücretlilerden de kötü olduğu için en düşük emekli maaşı da asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. Bu çözüm sadece bu yıl için DOĞRU PARTİ olarak iktidara önerimizdir.” şeklinde konuştu.

*ÜCRETİ DÜŞÜK TUTMAK İHRACATI VE İTHALATI ARTIRMADI

Seçimden sonra milletin DOĞRU PARTİ’ye görev vermesi durumunda, asgari ücret yol haritasında da belirttikleri üzere ya milletvekili maaşlarının beşte bir oranına endekslenerek ortalama ücret olmaktan kurtarılacak ya da tüm iş kollarında sendikalar güçlendirileceğini aktaran Cezmi Orkun; “Ücretler toplu pazarlık yoluyla belirlenecek, asgari ücret için de gerçekçi ve onurlu bir yaşam seviyesi sendikalarla birlikte tespit edilecektir. Bu arada işveren kuruluşları da asgari ücretin 8500 lirayı aşmamasını, aksi takdirde işten çıkarmaların zorunlu hale geleceğini söylüyor. Şunu belirtmeliyiz ki, Türkiye’de artık ücreti düşük tutarak sanayici rekabet gücü kazanamıyor. Yıllardır asgari ücreti enflasyonun altında tuttuk, ama ihracatımız artmadı, ithalatımız daha çok artıyor.”dedi.

* GERÇEKÇİ FAİZ VE KUR POLİTİKASI UYGULANMALI

Sefalet seviyesindeki asgari ücret değil, ihracatı artıracak gerçekçi kur politikası uygulanması gerektiğine dikkat çeken Orkun; “Gerçekçi faiz ve kur politikası uygulanırsa Türk sanayicisinin rekabet gücü artar işçi çıkarmak zorunda kalmaz, işçisinin hak ettiği alın terini de seve seve öder. Sanayinin rekabet gücü düşük ücretle değil, gerçekçi para, faiz, kur politikaları ile artırılabilir.

DOĞRU PARTİ siyasi sorumluluğu gereği, İçinde bulunulan geçim şartları dikkate alınmadan, aşınmış ücret gelirlerini gerçekçi olmayan resmi enflasyon oranında ve/veya refah payı diyerek biraz üzerinde artırmanın mevcut yoksulluğu daha da arttıracağı uyarısını yapmanın yanında, siyasi sorumluluğumuz gereği yapılması gerekeni de sizler ve karar vericilerle paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol