Öne Çıkanlar GÖKTAŞ VAKA SAYISI 100 BİNDE 61 AK Kadınlar Şiddete Karşı Turuncu Çizgi Çekti Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneğinden Başkan Şerifoğullarına Teşekkür AK Parti İl Başkanlığına Atanan Yıldırımı Kutladı

Bu haber kez okundu.

ÇAĞIMIZIN VEBASI SEPSİS

13 Eylül Dünya sepsis ile mücadele günü Dolayısı ile Fırat Üniversitesi Hastanesi Konferans salonunda konferans düzenlendi. Fırat Üniversitesi Hastanesi 6. Kat konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliği Fırat üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin kaya Gürgöze, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kayguzuz, Hastane yönetimi ve çok sayıda asistan, hemşire ve sağlık çalışanı da katıldı.

13 Eylül Dünya Sepsis ile mücadele günü Dolayısı ile konferans düzenlendi. Konferansta Fırat Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Azize Beştaş, Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut, İç hastalıkları Anabilim Dalı/Genel dâhiliye Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Erkan Çakmak, Sepsis ile mücadele hakkında konuşmalarını yaptılar.

*BEŞTAŞ; “TOPLANTIMIZ OLDUKÇA VERİMLİ GEÇTİ”

13 Eylül Dünya sepsis ile mücadele günü dolayısı ile gerçekleştirilen konferansta konuşma yapan Fırat Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Azize Beştaş, Bütün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de sepsis ile mücadele kampanyalarının devam ettiğini, Türk yoğun bakım derneği ve diğer derneklerle birlikte bu gibi farkındalıkları sürdürdüklerini söyledi.

 Fırat Üniversitesi Tıp fakültesi, Anesteziyoloji Reanimasyon Anabilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ve İç Hastalıkları Dahili Yoğun Bakım Ekibi ile birlikte SEPSİS farkındalık etkinliği yaptıklarını ifade eden Beştaş; “Bu toplantımız oldukça verimli geçti. Çünkü SEPSİSİN dünya üzerindeki öldürücü olan kanser gibi hastalıklarla karşılaştırıldığında daha ölüm oranının daha yüksek olduğunu, daha masraflı bize hastalık olduğunu ve SEPSİS geçiren hastaların yaşam kalitesini bozabildiğini, organ fonksiyonlarının bozulması ile sonuçlana bildiğini bu neden ile bu hastalığın önlenmesi ve durdurulması gerektiğini, tüm dünyada SEPSİS ile ilgili etkinlik ve kampanyalar yürütülüyor.”dedi.

*AKBULUT; “ İLAÇLARIN YAN ETKİSİ GÖRÜLDÜĞÜNDE MUHAKKAK HEKİME BAŞVURULMALI.”

13 Eylül Dünya SEPSİS günü dolayısı ile gerçekleştirilen konferansta konuşan Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut ise SEPSİSİN bir enfeksiyonun sonucu olarak ortaya çıktığını, enfeksiyona maruz kalındığında zaman geçirmeden hekime başvurulması gerektiğini belirterek enfeksiyonun çok az seviyelerde iken ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde enfeksiyonun ilerlediği, bu aşamada ise muhakkak bir hastane ortamı gerektiğini, hekimin verdiği ilaçların düzenli ve sonuna kadar kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Akbulut, ilaçların yan etkisi görüldüğünde muhakkak hekime başvurulması gerektiğini dile getirdi.

*ÇAKMAK; “ERKEN TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ”

İç hastalıkları Anabilim Dalı/Genel dâhiliye Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Erkan Çakmak da konferansta yaptığı konuşmada; Dünya SEPSİS günü dolayısı ile bir farkındalık oluşturmak için bu toplantıyı yaptıklarını, vatandaşlarımızın SEPSİS Konusunda bilinçli olmaları gerektiğini ifade etti. Hastanelerden eğitim ve broşürlerin hastalarımıza temin edilebileceğini hem de kendi aile hekimleri aracılığı ile SEPSİS konusunda bilgi alabileceklerini AKTARAN Çakmak; “Enfeksiyona müdahalede ne kadar geç kalınırsa yoğun bakımda geçen sürenin ve ölüm oranının bir o kadar yüksek olacak. Bu yüzden hastalarımıza enfeksiyon durumunda aile hekimlerine, hastanelere başvurulması ve tedavilerinin geciktirilmemesini tavsiye ediyoruz.”dedi.

Çakmak,  SEPSİSİN yüksek oranda ölüme sahip olan bir hastalık olduğunu ve neden ile erken tedavinin SEPSİS hastalarında önemli olduğunu dile getirdi.   

         

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol