Öne Çıkanlar GÖKTAŞ VAKA SAYISI 100 BİNDE 61 AK Kadınlar Şiddete Karşı Turuncu Çizgi Çekti Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneğinden Başkan Şerifoğullarına Teşekkür AK Parti İl Başkanlığına Atanan Yıldırımı Kutladı

Bu haber kez okundu.

DOÇ. DR. NEVZAT GÖZEL, SICAK ÇARPMASI'NA DİKKAT EDELİM

Doç. Dr. Nevzat GÖZEL; sıcak çarpması bir insanın aşırı sıcakta kalması ile birlikte vücut ısısının kırk santigrat derece veya üzerinde olmasıyla belirti veren bir rahatsızlık durumudur.

Sıcak çarpması olan bireylerde bulantı, kusma, ishal, şuur değişiklikleri, bilinç değişiklikleri olabilir, bununla birlikte hastanın düşünme yetisi zayıflar, konfüzyon dediğimiz olmayan sesleri görüntüleri algılama gibi şikâyetler ile başvurabilir dedi.

Doç. Dr. GÖZEL, mevsimin sıcak günlerinde bu tür olaylarla sık sık karşılaşıldığını belirterek özellikle diyabet, hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği veya başka kronik hastalığı olan yaşlı bireylerin bu sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. GÖZEL, çocukluk yaş grubunun da bu gruba dâhil olduğunu söyledi.

Doç. Dr. GÖZEL, egzersiz, spor veya benzeri aktivitelerin sabahın serin saatlerinde yapılmasının daha uygun olacağını, aşırı su kaybını önlemek için bol sıvı tüketiminin önemini vurguladı. GÖZEL, diyabeti yoksa bol sıvı içeren meyvelerin tüketiminin de bu hastalarımıza özellikle katkı sağlayacağını belirtti. Bu hastalarda hızlı nefes alıp verme, kalp çarpıntısı gibi belirtiler olabilir, böyle bir durumla karşılaşan hasta ve hasta yakınlarının mutlaka bir sağlık kuruluşuna yönlendirilmeleri götürülmeleri gerekiyor dedi. GÖZEL, 112 ye haber vermenin de buna dâhil olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Nevzat GÖZEL, bu hastaların mutlaka bir sağlık merkezinde takip edilmeleri, değerlendirilmeleri ve gerekli görülürse uygun tetkikler ile yatışının yapılması gerektiğini ve eşlik eden hastalıklarla birlikte hastanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. GÖZEL, mümkün olduğu kadar sıcak havalarda dışarı çıkmamak ve zorunlu ihtiyaçlarımızı serin saatlerde gidermek en doğru koruyucu önlem olarak düşünüyorum dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol