Öne Çıkanlar türkiyede deprem GÜLLÜ ESKİ ÖĞRENCİLERİNİ TRANSFER ETTİ Valilikten Vatandaşlara Destek Çağrısı SARAYATİK MAHALLESİNİ ZİYARET ETTİ Müteahhitlerden Yönetmeliğe Tepki

Bu haber kez okundu.

“Ebrar Sitesi’nde Ölenlerin Sayısı Elazığ’ın 6 Katı”

Kahramanmaraş merkezli yüzyılın afeti sonrası bölgede arama-kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kurtarma çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depreme ilişkin son durumu paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü'nde kurulu olan kriz merkezinde basın toplantısı düzenledi. Pazarcık merkezli ilk depremin ardından hemen Kahramanmaraş'a gelerek çalışmalara başladığını hatırlatan Bakan Soylu, şu ana kadar deprem felaketinde kentte 10 bin 194 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kahramanmaraş'ta 308 enkazda arama kurtarma çalışmasının sürdüğünü belirten Bakan Soylu, "Sadece Ebrar Sitesi'nde vefat edenlerin sayısı, Elazığ depreminde vefat edenlerin tam 6 katı." dedi.

"318 ENKAZDAN SADECE 9 ENKAZ KALDI”

Kentte arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Soylu, "Şu anda 308 enkazda çalışma sürüyor. Afşin, Çağlayancerit, Ekinözü, Pazarcık, Türkoğlu, Andırın ve Göksun ilçelerinde arama kurtarma çalışmaları bitti. Nurhak ilçesinde 299 binadan sadece birinde arama kurtarma devam ediyor. Elbistan'da 318 enkazdan sadece 9 enkaz kaldı ve burada arama kurtarma çalışmaları da yarın sona erecek. 2 merkez ilçede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 4 bin 895 arama kurtarma görevlisi, 1452 iş makinesi, 447 ekip ile 298 lokasyonda şu anda 308 enkazda arama kurtarma sürmektedir." Dedi.

AFAD KOORDİNE EDİYOR

AFAD'a yönelik eleştirilere değinen Bakan Soylu, AFAD’ın toplam personel sayısının 7 bin 300 olduğunu ancak tüm kurumları koordine ederek 25 çalışma grubu oluşturduğunu söyledi. Bakan Soylu, depremin vurduğu illerde 40’ın üzerinde vali, 150’nin üzerinde kaymakam görevlendirildiğini vurgulayarak, "Tarihin en büyük afetiyle karşı karşıyayız. Bunu yönetmek için hep beraber çalışıyoruz." dedi.

YARDIM ÇAĞRISI

Depremin vurduğu illerden Kahramanmaraş’a bugüne kadar 1113 yardım tırı geldiğini anlatan Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Buradan çağrı yapıyorum, elinizde ne kadar varsa malzeme gönderin. Çünkü milyonlarca insan var ve herkesin aşa ihtiyacı var. Aşevlerine malzeme bulmakta yarın öbür gün zorlanacağız. İaşenin aksamaması lazım. Depremin 2-3’üncü gününden sonra bölgeye malzeme aktı ve pik noktasına ulaştı. İlk günlerde ulaşım anlamında sıkıntılar söz konusu oldu, tırlar bazen bekledi ama şu an bekleme söz konusu değil. Depolar malzeme bekliyor bu kadar açık. Bugün gelen heyetler vardı onlara da söyledik, kuru gıda dahil, hijyen malzemeleri dahil, diğer malzemeler dahil özellikle aşevlerinde kullanılacak malzemelere ihtiyaç var. Çünkü bu uzun soluklu operasyon. Cumhurbaşkanımız afet bölgelerinde 1 yılda konutların teslim edileceğini deklere etti. Demek ki en az 1 yıl boyunca aşın kaynaması lazım. 1 yıl boyunca insanlara mağduriyet yaşatmamalıyız."

30 BİN ÇADIR

"Şu an 240 bin 688 kişinin barınması konusunda koordinasyonu yürüttüğümüzü söylemek istiyorum. Bunların sağlık ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamak için canhıraş mücadele ortaya koymaya çalışıyoruz. Şu ana kadar günlük Kızılay’ın koordinasyonunda 500 bin kişilik yemek veriyoruz. Sağlıkta hastaneler çalışıyor. 5 sahra hastanesi ve 5 sahna eczanesi kuruldu. 30 sağlık ekibimiz de köylerde taramaya başladı."

"TEK GÜVENLİK SORUNUMUZ YAĞMACILIK DEĞİL "

"Güvenlik açısından da yaşadığımız tek güvenlik sorunu yağmacılık değil yalancılıktır. Allah hepimizi bundan muhafaza etsin. Yeni doğan çocuklardan, yaşlı ve engelliye kadar herkese uzanıp ulaşmaya çalışıyoruz. Deprem tüm afetlerin kat kat üstünde. Bir örnek vermek gerekirse buradaki Ebrar sitesinde ölenlerin sayısı Elazığ’da ölenlerin 6 katı. Yıkılan bina açısından da aynısı. Burada büyük bir afet olayıyla karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük afet ve depremlerinden biriyle karşı karşıya kaldığımızı ifade ediyorum. Güvenlikte şu anda bölgede takviye 80 bin personele ek olarak 5 bin bekçi daha çektik. Bu bekçiler sürekli dolaşacaklar 10 ilde ve güvenliği devam ettirecekler. 31 Ocak’tan 5 Şubat’a kadar Türkiye’de mal varlığına karşı meydana gelen 9 önemli suçta toplam sayısı 744. Depremden bugüne kadar aynı gün periyodunda meydana gelen olay sayısı ise 510. Yüzde 30-35 azalma var ve burada yağma görmedik. Zihni yağmalanmış, yıllardır birileri tarafından zihni yağmalanmış insanlar afetle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızı istismar etmek için ülkemizin bu acı ve zor gününü istismar etmek için bunu yapacaklar ama biz doğruyu anlatacağız ama yüzde 99 işimize bakacağız. Onları da Allah’a havale ediyoruz. Millete doğruları anlatıyoruz onları da Allah’a havale ediyoruz. Elbet bunlara birkaç çift lafımız olur ama işimiz bittikten sonra."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol