Öne Çıkanlar GÖKTAŞ VAKA SAYISI 100 BİNDE 61 AK Kadınlar Şiddete Karşı Turuncu Çizgi Çekti Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneğinden Başkan Şerifoğullarına Teşekkür AK Parti İl Başkanlığına Atanan Yıldırımı Kutladı

Bu haber kez okundu.

EROL ; YOLUN YAPIMI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

CHP Elazığ Milletvekili  Gürsel Erol 2021 yılı alabalık üretim rakamlarına göre iç sularda Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını ifade ederek Keban ilçesinde bulunan balık çiftlikleri yolunun yıllardır yapılmadığı söyledi.

Erol soru önergesinde, “Elazığ; Keban, Karakaya, Özlüce, Pembelik, Beyhan Baraj Gölleri ve Sivrice Hazar Gölü olmak üzere yaklaşık 68 hektar su yüzey alanı ile su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı açısında Türkiye’nin en önemli bölgesi konumundadır.

Alabalık yetiştiriciliğinde 36.105 ton/yıl kurulu kapasitesi ile 2022 yılı alabalık üretimi 25 bin tondur. İlimiz 2021 yılı alabalık üretim rakamlarına göre iç sularda Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.

2021 yılında çoğunluğu Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerine olmak üzere 5.550 ton su ürünleri ihracatı gerçekleştirilmiş olup yaklaşık 48.000.000 dolar ihracat geliri sağlamıştır.

Ayrıca Keban yavru sazan üretim tesisinde 2021 yılında 12 milyon adet yavru sazan balığı üretilmiş, 19 ildeki su kaynaklarına balıklandırma yapılmak üzere gönderilmiştir.

Görüldüğü üzere Elazığ sadece balık üretimi değil, balığın işlenmesinde de Türkiye’nin en önemli merkezlerindendir.

Bu bağlamda; Keban ilçemizde bulunan balık çiftliklerinin liman yolu yıllardır yapılmamıştır. Ülkemiz ihracatı için son derece önemli bir üretim merkezine giden yaklaşık 7 km uzunluğundaki yolun yapılması bakanlığınızın yatırım programında mıdır, bu yolun yapımı ne zaman tamamlanacaktır?” ifadelerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol